strona główna

Aktualności

Manifestacja myśliwych pod Ministerstwem Środowiska

2 lutego br. w samo południe pod gmachem Ministerstwa Środowiska rozpoczęła się manifestacja myśliwych. Skwer im. Sue Ryder dość licznie wypełnili myśliwi z całej Polski. Zwracały uwagę odblaskowe elementy ich stroju. Niektórzy zabrali ze sobą psy. Sporo osób miało sygnałówki lub gwizdki. Na transparentach widać było hasła: „Precz z upaństwowieniem”, „Dezubekizacja TAK, upolitycznienie NIE”, „Dezubekizacja, samorządność TAK”, ale też „Samorządność! TAK. Dezubekizacja?”, co świadczy o tym, że na placu nie do końca panowała jednomyślność. Pojawiła się także tabliczka z napisem „Rolnicy razem z myśliwymi”.

Zamieszanie z manifestacjami

Ostatnie zebranie łowczych okręgowych 29 stycznia przyniosło potwierdzenie doniesień o zamiarze ustąpienia ze stanowisk łowczego krajowego Lecha Blocha oraz przewodniczącego NRŁ Andrzeja Gduli (pierwszy złożył wniosek o odejście na emeryturę z końcem marca br., drugi zaś zapewnił o swojej rezygnacji w dniu wejścia w życie zmian w Prawie łowieckim wprowadzających dezubekizację struktur Związku). Po spotkaniu pojawiła się również informacja o planowanym na piątek 9 lutego pod sejmem wiecu poparcia dla łowiectwa. Jednocześnie z mediów społecznościowych docierały wieści o oddolnej inicjatywie ogólnopolskiej manifestacji pod Ministerstwem Środowiska organizowanej tydzień wcześniej, czyli 2 lutego. Jej hasłem ma być „TAK dla dezubekizacji, NIE dla upartyjnienia PZŁ”.

IV edycja Targów Myślistwa i Strzelectwa „Knieje”

Między 9 a 11 lutego w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich po raz czwarty odbędą się Targi Myślistwa i Strzelectwa „Knieje”, które towarzyszą Targom Wędkarskim „Rybomania”, Targom Sprzętu Pływającego i Sportów Wodnych „Boatex” oraz Targom Turystycznym „Tour Salon”. W tym roku po raz pierwszy dołączy do nich Survival Force Expo poświęcone branży survivalowo-militarnej. Pierwszy dzień imprezy zarezerwowano dla klientów biznesowych. W programie...

Niemieccy rolnicy chcą redukcji dzika

Nawoływania do całkowitego zlikwidowania populacji dzików to nie tylko domena dyskursu toczącego się w związku z ASF-em w Polsce. Poświęcony globalnemu rynkowi wieprzowiny portal internetowy thepigsite.com podaje, że Związek Niemieckich Rolników (niem. Deutscher Bauernverband) domaga się wybicia 70% krajowej populacji czarnego zwierza, aby przeciwdziałać ryzyku rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń. Nasilenie obaw po zachodniej stronie granicy wynika z nieopanowanej sytuacji w Polsce oraz Czechach, gdzie w ostatnim czasie znaleziono martwe zakażone dziki poza ogrodzoną pastuchem elektrycznym strefą objętą najsurowszymi obostrzeniami.

Konsultacje ws. Prawa łowieckiego w Ministerstwie Środowiska

19 stycznia br. w Ministerstwie Środowiska odbyły się konsultacje ws. zmian w Prawie łowieckim z udziałem nowego ministra środowiska Henryka Kowalczyka oraz wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Rafała Romanowskiego. Jak powiedział minister Kowalczyk, cel spotkania stanowiło wzajemne wysłuchanie się zainteresowanych stron. Zarządził, że ma ono przebiegać w cyklicznym trybie: trzy głosy przedstawicieli rolników, trzy – organizacji ekologicznych, a jeden – myśliwych. Nie można też było wzajemnie komentować swoich wypowiedzi.

Bobry po 400 latach wracają do Anglii

Jak dobrze pamiętamy, wielki powrót bobra w Polsce zawdzięczamy akcji restytucji zapoczątkowanej przez prof. Wirgiliusza Żurowskiego w latach 70. ub.w. O spektakularnym sukcesie tego przedsięwzięcia dobitnie świadczą obecne rozprzestrzenienie się gatunku i skala konfliktów, jakie powoduje. Korzyści, które płyną z usług środowiskowych świadczonych przez te gryzonie – u nas bagatelizowane z uwagi na rozchwianie decyzyjne w zarządzaniu ich populacją – dostrzegli Brytyjczycy.   Jak poinformował dziennik „The Guardian”, w przyszłym roku rozpocznie się pierwszy rządowy projekt restytucji bobrów na terenie publicznym (podobne działania były dotychczas podejmowane przez agendy pozarządowe).

Gramy razem z WOŚP w 26. finale!

Tak jak w poprzednich latach redakcja BŁ włącza się w akcję zbierania pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pod egidą naszego wydawcy – Oficyny Wydawniczej Oikos – zarejestrowaliśmy profil na portalu Allegro.pl (jako użytkownik oikos_wosp), na którym na licytacje zostaną wystawione m.in. książka „Hipokryzja. Nasze relacje ze zwierzętami” z autografem Andrzeja G. Kruszewicza oraz unikatowe gadżety „Braci Łowieckiej”. O szczegółach będziemy...

Ustawa zakaźna przyjęta przez Senat

Senat bez żadnych poprawek przyjął zakaźną ustawę specjalną, która nowelizuje pięć aktów prawnych (w tym Prawo łowieckie) i wprowadza m.in. dodatkowe sześć dni urlopu okolicznościowego na odstrzał sanitarny dzikich zwierząt w sytuacjach wystąpienia chorób zakaźnych zwalczanych z urzędu lub zagrożenia ich wystąpieniem. Tempo procedowania tego dokumentu było więc iście ekspresowe, szczególnie gdy odniesiemy je do ślimaczących się prac nad nowelizacją Prawa łowieckiego dostosowującą je do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Projekt wpłynął do Sejmu 8 grudnia, a już 15 grudnia został przekazany marszałkowi Senatu, po czym uchwalono go na posiedzeniu izby wyższej 21 grudnia.

Polowanie na dziki z nokto- i termowizją możliwe na Mazowszu

W związku z rozprzestrzenianiem się ASF-u na podwarszawskim obszarze województwa mazowieckiego Komisja Europejska zwiększyła zasięg stref objętych obostrzeniami. Wraz z decyzją z 7 grudnia br. zmieniającą załącznik do decyzji wykonawczej 2014/709/UE w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń (z jej treścią można się zapoznać TUTAJ) została poszerzona – m.in. o wybrane powiaty i gminy podstołeczne – lista obszarów, na których (o czym stanowi nowelizacja rozporządzenia ministra środowiska w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz z 31 lipca br.) można wykonywać nocne polowania na dziki z zastosowaniem celowników termo- i noktowizyjnych.