strona główna

Aktualności

Redukcja dzików w imię walki z ASF-em do 1 os./1000 ha

Kto powiedział, że nie da się wybić dzików? – Prosiłbym, żeby pan [minister środowiska – przyp. ADP] w tej swojej wypowiedzi ustosunkował się do możliwości dwumiesięcznego moratorium na kłusownictwo tylko na dziki i wtedy zobaczymy po tych dwóch miesiącach, czy rzeczywiście pan minister ma rację czy nie – zaproponował, całkiem na poważnie, przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jarosław Sachajko (Kukiz’15), otwierając dyskusję podczas wczorajszego posiedzenia.

Konflikt między resortami środowiska i rolnictwa

Z doniesień napływających do redakcji wynika, że zaostrza się konflikt między ministerstwami rolnictwa i środowiska. Stąd przedłużające się prace zespołu powołanego przez ministra Szyszkę do opracowania projektu nowelizacji szkodowej. W skład tego zespołu weszli – oprócz reprezentantów dwóch powyższych urzędów – także przedstawiciele resortów rozwoju i finansów.   Z nieoficjalnych źródeł dowiadujemy się, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie zamierza...

NRŁ nakazuje podjęcie działań na rzecz kształtowania polskiego modelu łowiectwa

W witrynie internetowej PZŁ zostały opublikowane treści uchwał podjętych na posiedzeniu Naczelnej Rady Łowieckiej 25 kwietnia br. Oprócz informacji o zmianach w zarządzie głównym (jak już podawaliśmy, miejsce zmarłego prof. Zygmunta Jasińskiego zajęła prof. Wanda Olech-Piasecka) oraz na stanowisku głównego rzecznika dyscyplinarnego (Tadeusza Andrzejczaka zastąpił Robert Bałdys) dowiadujemy się, że zatwierdzono roczne sprawozdanie z wykonania budżetu zrzeszenia za ubiegły rok i udzielono absolutorium zarządowi głównemu, przyjęto roczne sprawozdanie z działalności krajowych organów PZŁ oraz uchwalono budżet zrzeszenia na 2017 r.

Letni odstrzał jeleni i danieli

Jednym z podnoszonych od lat problemów związanych z zarządzaniem populacją jeleniowatych i przeciwdziałaniem wyrządzanym przez nie szkodom jest zbyt krótki – szczególnie wobec rosnących planów pozyskania – okres polowań. Starania o jego wydłużenie, wzorem rozwiązań stosowanych choćby w Niemczech i Austrii, leśnicy podejmowali już od dawna. Pod koniec zeszłego roku minister środowiska zezwolił Katedrze Łowiectwa i Ochrony Lasu Wydziału Leśnego UP w Poznaniu na przeprowadzenie odstrzału badawczego 300 jeleni i 150 danieli w czasie ochronnym.

Pięciu Wspaniałych spotka się w Pile

Doroczne zawody strzeleckie Pięciu Wspaniałych w tym roku przeniosły się do Piły. Osoby biorące udział w ósmej edycji wydarzenia zmierzą się na obiekcie Centrum Strzelectwa Sportowego „Tarcza” przy alei Powstańców Wielkopolskich 182, tradycyjnie w ostatnią sobotę sierpnia (26.08). Otwarcie imprezy o godz. 8.30. Strzelcy sprawdzą swoje umiejętności w konkurencjach odbiegających od prawideł obowiązujących w PZŁ. Zdradzają to już same ich nazwy: „Bażant deptany”, „Słonka w przelotach” (tegoroczna nowość), „Dochodzenie postrzałka” (wprowadzone w zeszłym roku strzelanie do makiet z rewolweru), „Lis ze stogu” i „Dzik osaczony”.

Aimpoint wylądował w Suchodole!

1 czerwca na strzelnicy w Suchodole k. Warszawy po kilkunastometrowym locie kolimator Micro H-2 szwedzkiej firmy Aimpoint wylądował na twardym gruncie. Został rzucony jak kamień przez menedżera ds. treningu Erika Asa, który w ten sposób przeprowadził test odporności sprzętu na upadek. Następnie zakurzony przyrząd odświeżono wodą z butelki, ponownie zamontowano na sztucerze na szynie Picatinny i poddano kolejnej próbie. Tym razem sprawdzono, czy wstrząśnięty i oblany Micro H-2 trzyma wcześniejsze nastawy. Seria trzech celnych strzałów potwierdziła, że kolimator przeszedł pozytywnie testy upadku i zalania wodą!

Senat w obronie polskiego modelu łowiectwa

Ledwo ucichła wrzawa po głośno komentowanej konferencji w Toruniu, a już tematyka łowiecka zagościła w murach Senatu RP. Spotkanie pod jednoznacznym tytułem „Gospodarka łowiecka jako element ochrony środowiska przyrodniczego i zrównoważonego rozwoju” odbyło się 30 maja br. Zostało zorganizowane przez senacką Komisję Środowiska pod przewodnictwem senatora Zdzisława Pupy (PiS). Tym razem jednak audytorium nie bardzo dopisało. Oprócz parlamentarzystów w wydarzeniu wzięli udział: garstka myśliwych, z zaledwie kilkoma łowczymi okręgowymi i reprezentantami ZG PZŁ (do przerwy w sali obecni byli też przewodniczący Lech Bloch i rzecznik PZŁ Diana Piotrowska), oraz nieliczni leśnicy z wybranych regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych i osoby związane z branżą.

Honorarium na pomoc choremu chłopcu

Zwracamy się z prośbą o pomoc 10-letniemu Jędrzejowi Różewskiemu choremu na nowotwór. Koszty jego leczenia w niemieckiej klinice wynoszą przeszło pół miliona złotych, a to dla niego ostatnia deska ratunku. Jeden z naszych autorów, Paweł Nowicki, który już wcześniej pomagał finansowo rodzinie chłopca, teraz rezygnuje ze swojego honorarium za artykuł zamieszczony w czerwcowym numerze BŁ i przekazuje je na leczenie Jędrka. My jako redakcja dokładamy drugie tyle na ten sam cel.   Poniżej apel Pawła Nowickiego o pomoc chłopcu.

Łowiectwo filarem polskiej suwerenności

W sobotę 13 maja do grodu Kopernika tłumnie zjechały zielone mundury. Toruńska hala Arena wypełniła się po brzegi. Jak stwierdził prezydent miasta Michał Zaleski, drugą okazją do tak dużej frekwencji (wg organizatorów wyniosła nawet 8 tys. osób) jest doroczne spotkanie słuchaczy Radia Maryja. Konferencję zatytułowaną „Jeszcze Polska nie zginęła – wieś” zainaugurowała msza św. (13 maja obchodzono setną rocznicę objawień fatimskich), prowadzona przez byłego, wieloletniego duszpasterza leśników ks. bp. Edwarda Janiaka. Dla osób wierzących mogło to być ważne przeżycie duchowe. Sama konferencja nie wniosła, niestety, wiele nowego.

Międzynarodowy Dzień Inwalidy w Lubuskiem

27 maja (sobota) w stanicy łowieckiej Kniejówka w Ownicach (pow. sulęciński) KŁ „Dzik” w Słońsku organizuje Międzynarodowy Dzień Inwalidy. To nie pierwsza inicjatywa społeczna tego koła, które mocno się angażuje w działania charytatywne (pisaliśmy o tym TUTAJ). Tym razem przygotowywane przez niego wydarzenie ma na celu integrację osób niepełnosprawnych z Polski i Niemiec oraz przybliżenie im kultury łowieckiej obu tych krajów.   Uroczyste otwarcie obchodów...