strona główna

Aktualności

Izdebski chce odwołania Jenocha i audytu w PZŁ za 20 lat rządów Blocha

Ledwie poznaliśmy wstępne wnioski z audytu wewnętrznego przeprowadzonego w PZŁ, a informacje o nieprawidłowościach w zrzeszeniu przedstawili poseł Jarosław Sachajko (Kukiz’15) i Sławomir Izdebski (lider OPZZRiOR) podczas konferencji prasowej zorganizowanej 8 listopada br. w sejmie. To wystąpienie miało dość chaotyczny charakter – do jednego worka wrzucono kwestie finansowe i zaangażowanie PZŁ w profilaktykę ASF-u, tworząc dość karkołomne powiązanie. Na wstępie dowiedzieliśmy się bowiem, że przedmiotem konferencji jest brak nadzoru Ministerstwa Środowiska nad PZŁ, który – jak stwierdził Jarosław Sachajko – zarządza ogromnym majątkiem publicznym. Zdaniem posła ten zarząd wygląda tragicznie, ponieważ pieniądze „gdzieś” się rozchodzą, a jednocześnie brakuje kontroli nad walką z ASF-em.

Wnioski do kół o informację publiczną

Otrzymujemy kolejne wiadomości o napływających do kół łowieckich wnioskach o udostępnienie informacji publicznej. Nadawcy – osoby fizyczne – żądają przedstawienia planu hodowlanego na lata 2017–2018 i zatwierdzonych rocznych planów łowieckich, a także podania liczby przeprowadzonych odstrzałów redukcyjnych zwierząt łownych, zorganizowanych polowań zbiorowych (ze wskazaniem ich dat), stanu i pozyskania dzika, jelenia, sarny i zwierzyny drobnej oraz liczby zorganizowanych szkoleń w zakresie prawidłowego łowiectwa i strzelectwa myśliwskiego (wszystkie te informacje mają być podane za okres od 1 stycznia 2017 r. do chwili złożenia wniosku).

Audyt ZG PZŁ wykazał kilkumilionowe straty

Dotarliśmy do treści niepublikowanego wstępnego raportu opracowanego po audycie wewnętrznym w ZG PZŁ. Analizą objęto 2017 r. i pierwsze cztery miesiące 2018 r. Kontrolerzy wykazali szereg nieprawidłowości, które mogły doprowadzić do znaczących strat finansowych w zrzeszeniu. Wskazano przede wszystkim, że poprzedni łowczy krajowy nie uregulował proceduralnie procesu zakupowego, co wprowadzałoby przejrzysty system wyboru usługodawców na zasadach konkurencyjności. Decyzje o zakupach były tymczasem podejmowane uchwałami ZG PZŁ, a dostawców wyłaniano na podstawie niejasnych kryteriów, przy zawyżonych – jak wynika z analiz audytorów – w stosunku do oferty rynkowej cenach. Stwierdzono także obecność fasadowych pośredników, którzy nakładali nienależne marże, oraz zidentyfikowano powiązania między dostawcami a niektórymi pracownikami PZŁ.

Myśliwy stracił dom w pożarze. Potrzebna pomoc

15 października br. jeden z myśliwych, członków KŁ „Knieja” w Ośnie Lubuskim, stracił w wyniku pożaru dom, a wraz z nim dorobek życia. W akcję gaśniczą oraz późniejsze porządkowanie miejsca tragedii niemal niezwłocznie włączyli się koledzy po strzelbie. Po zakończeniu działań o pomoc i wsparcie dla ofiar żywiołu zaapelował łowczy Kamil Banaszkiewicz. „Taka tragedia może zdarzyć się każdemu z nas. Dlatego nie możemy być obojętni... Pokażmy serce, bo myśliwy to człowiek prawy i dobry” – napisał w wiadomości, która dzięki Cezaremu Czarneckiemu, członkowi koła i czytelnikowi BŁ, dotarła również do naszej redakcji.

Kulinarny numer specjalny BŁ już w sprzedaży!

Właśnie się ukazał numer specjalny BŁ z przepisami „Dziczyzna na każdą okazję”. Stanowi on niejako uzupełnienie cyklu trzech numerów specjalnych „W myśliwskiej kuchni Wojtka Charewicza” z poprzednich lat (wszystkie trzy części są znów dostępne w sprzedaży).     Wojciech Charewicz tym razem prezentuje swoje propozycje dań z dziczyzny na różne okazje. Ponad 40 sprawdzonych przepisów ma stanowić inspirację, co przygotować m.in. na święta, grill,...

Ukazał się kalendarz ścienny myśliwych i sympatyków łowiectwa na 2019 r.

Do sprzedaży trafił kalendarz ścienny myśliwych i sympatyków łowiectwa na 2019 r., wydany jak co roku nakładem Oficyny Wydawniczej Oikos. Wśród ilustrujących go 12 plansz znajdują się wyłącznie zdjęcia autorstwa polskich fotografików przyrody (w tej edycji są to: Magdalena Sarat, Wojciech Misiukiewicz, Łukasz Łukasik, Ryszard Adamus oraz nieżyjący już Lech Karauda) wykonane w krajowych łowiskach.   Kalendarz zawiera niezbędne informacje dla każdego myśliwego i sympatyka łowiectwa: czytelne kalendarium z wyraźnym podziałem tygodniowym, imiona solenizantów, godziny wschodów i zachodów Słońca oraz Księżyca, pełnie Księżyca, kalendarz polowań, zmiany czasu i ważniejsze święta, a także kalendarium na poprzedni i następny miesiąc.

Zmiana niemieckiego prawa łowieckiego do walki z ASF-em

Bundestag przegłosował zmiany w niemieckim prawie łowieckim. Zgodnie z nimi w razie wystąpienia epidemii wśród zwierząt łownych myśliwi – jako osoby prywatne – mogą zostać z urzędu zobowiązani do podjęcia działań w celu jej zwalczania i muszą tolerować czynności prowadzone w ich obwodach łowieckich przez inne podmioty. Zmiany w prawie przewidują jednocześnie system rekompensat z tego tytułu. W przypadku udziału w urzędowo nakazanym odstrzale dzików (to odpowiednik naszego odstrzału sanitarnego) premie za każdego strzelonego osobnika mają sięgać nawet 800 euro (ok. 3400 zł).

Kolejne zagrożenie – CWD u jeleniowatych

O trwającym programie monitoringu CWD u jeleniowatych w Polsce oraz zadaniach stających w związku z tą chorobą przed służbą weterynaryjną i myśliwymi rozmawiamy z lek. wet. Krzysztofem Jażdżewskim, zastępcą głównego lekarza weterynarii. Rozporządzenie MRiRW w sprawie wprowadzenia programu mającego na celu poszerzenie wiedzy o ryzyku wystąpienia przewlekłej choroby wyniszczającej (CWD) jeleniowatych na lata 2018–2020 obowiązuje od lutego br. Na jakim etapie znajduje się jego realizacja? Czy udało się wdrożyć system pobierania próbek do badań i czy możemy się spodziewać wystąpienia choroby w Polsce w najbliższych latach?

W Szwajcarii myśliwi jeszcze postrzelają

„W Szwajcarii myśliwi już nie postrzelają?” – pytała w niedawnym artykule „Gazeta Wyborcza”. Odnosiła się w nim do zaplanowanego na 23 września br. referendum inicjatywy społecznej „Wildhüter statt Jäger” (tj. „Łowczy zamiast myśliwego”), które miało zakazać wykonywania polowania myśliwym w kantonie Zurych (nie zaś w całym kraju, jak mógłby sugerować tytuł), a obowiązki redukcji zwierząt scedować na zawodowych myśliwych opłacanych ze środków publicznych. Eliminowaliby oni wyłącznie zwierzęta chore lub ranne, pozostałe aspekty regulowania populacji zwierząt pozostawiając naturze.