strona główna

Aktualności

Odstrzał dzików w parkach narodowych sposobem ochrony czynnej

23 sierpnia Ministerstwo Środowiska opublikowało zarządzenia o zmianie zadań ochronnych dla 11 parków narodowych. Tym samym na ich terenie oficjalnie wprowadzono odstrzał redukcyjny dzików. To działanie zostało zaklasyfikowane jako sposób ochrony czynnej ekosystemów. Liczba zwierząt zaplanowanych do eliminacji na mocy tych zarządzeń jest niekiedy znacząco mniejsza niż pierwotnie podana do wiadomości (o czym pisaliśmy TUTAJ). W Bieszczadzkim PN ograniczono ją ze 157 do 100 osobników, w Gorczanskim PN – z 35 do 10, Babiogórskim PN – z 77 do 30, Słowińskim PN – ze 162 do 27, PN Gór Stołowych – z 762 do 100, Magurskim PN – z 581 do 81, w Świętokrzyskim PN zaś – z 278 do 100. Bez zmian pozostały limity ustalone dla Tatrzańskiego PN (9) i Narwiańskiego PN (49 osobników).

Tu można polować z termo- i noktowizją

W Dzienniku Urzędowym UE została opublikowana decyzja z 14 sierpnia zmieniająca załącznik do decyzji wykonawczej Komisji 2014/709/UE w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich (do pobrania TUTAJ). Wprowadziła ona nowe obszary objęte obostrzeniami w związku z ASF-em. Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia ministra środowiska w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz z 31 lipca br. nocne polowania na dziki można w ich obrębie wykonywać z zastosowaniem celowników termo- i noktowizyjnych.

Redukcja dzików obejmuje parki narodowe

Jak dowiadujemy się z serwisu Wiadomości Klubu Przyrodników, Ministerstwo Środowiska przekazało dyrektorom wszystkich parków narodowych położonych na wschód od Wisły polecenie zredukowania zagęszczeń dzików do poziomu nieprzekraczającego 1 os./1000 ha, natomiast parków leżących na zachód od Wisły – 5 os./1000 ha. Ministerstwo na podstawie wiosennej inwentaryzacji dzików określiło konkretne liczby zwierząt, które muszą być odstrzelone pod rygorem odpowiedzialności służbowej dyrektorów. W wyliczeniach założono w ciemno 100-procentowy przyrost zrealizowany populacji. Odstrzałów mają dokonywać pracownicy parków posiadający uprawnienia łowieckie.

Kujawsko-Dobrzyński Dzień Kultury Rolniczej, Leśnej i Łowieckiej

XXVII Targom Rypin Agra (8–10 września) połączonym z dożynkami powiatowymi i II Kujawsko-Dobrzyńskim Dniem Kultury Rolniczej, Leśnej i Łowieckiej (10 września) będą towarzyszyć liczne akcenty łowieckie (wydarzenie współorganizuje ZO PZŁ we Włocławku). Wśród nich występy Capelli Zamku Rydzyńskiego i Reprezentacyjnego Zespołu Sygnalistów Myśliwskich Nadleśnictwa Skrwilno, pokazy sokolnicze, prezentacja psów myśliwskich, a także kulinarny występ Grzegorza Russaka.   W przedsięwzięciu wezmą udział wszystkie koła łowieckie gospodarujące w powiecie rypińskim – KŁ...

XI Spotkania Hubertowskie w Puszczy Knyszyńskiej

10 września nad zalewem Czapielówka w Czarnej Białostockiej odbędą się XI Spotkania Hubertowskie w Puszczy Knyszyńskiej. Oficjalne rozpoczęcie imprezy zaplanowano na godz. 13.30. Wcześniej przy siedzibie Nadleśnictwa Czarna Białostocka zostanie odsłonięta i poświęcona kapliczka św. Gwalberta, po której w kościele pw. Świętej Rodziny będzie odprawiona hubertowska msza z udziałem ZMM Hubertus przy KŁ „Cyranka” w Sztumie. Wśród atrakcji dla gości znajdą się: stoiska edukacyjne, wystawy trofeów, pokazy sokolniczy i ratownictwa wodnego, występy zespołów muzycznych, a także konkurs kulinarny pn. „Hubertowskie jadło” (w kategoriach bigos myśliwski, potrawa z ziemniaków oraz inne leśne rarytasy).

Sygnały i muzyka myśliwska na zamkach w Kwidzynie oraz Bytowie

Wrzesień tradycyjnie przynosi nam zamknięcie sezonu zmagań sygnalistów myśliwskich. XVII Powiślański Przegląd Muzyki i Kultury Myśliwskiej im. Tomasza Bielawskiego „O Wiklinowy Róg Kwidzyna” (w randze eliminacji wojewódzkich do przyszłorocznego ogólnopolskiego konkursu sygnalistów myśliwskich „O Róg Wojskiego”) odbędzie się 2–3 września na zamku w Kwidzynie. Pierwszego dnia w trakcie rywalizacji sygnalistów (rozpoczęcie przesłuchań o godz. 12.30) i zespołów (początek o 16.10) potrwają zajęcia warsztatowe dla muzyków. Dodatkową atrakcją będzie kiermasz rękodzieła i wyrobów myśliwskich.

Odszedł Andrzej J. Kumor

Z żalem zawiadamiamy, że 6 sierpnia br. w wieku 81 lat do Krainy Wiecznych Łowów odszedł Andrzej Jan Kumor, znakomity myśliwy, prezes założyciel Polskiego Klubu Safari, jego prezes przez dwie kadencje oraz honorowy prezes po ich zakończeniu. Był autorem czterech książek myśliwskich („Wspomnienia afrykańskie”, „Wyprawa po złote runo”, „Od Kalahari do Kamczatki” oraz „Psia przyjaźń”), a także licznych opowiadań, publikowanych m.in. na łamach BŁ.   Pogrzeb odbędzie się w czwartek 10 sierpnia o godz. 9.00 w kościele Parafii Rzymskokatolickiej św. Katarzyny przy ul. Fosa...

Zbiorówki w OHZ-etach LP z nadziemnych podestów

Już od tego sezonu obszary, na których ma się odbywać polowanie zbiorowe w OHZ-etach LP, będą musiały zostać oznaczone specjalnymi tablicami informacyjnymi o treści: „UWAGA POLOWANIE”. Ten wymóg został wprowadzony Zarządzeniem nr 17 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 22 maja 2017 r. w sprawie zachowania bezpieczeństwa w trakcie polowań zbiorowych organizowanych w ośrodkach hodowli zwierzyny Lasów Państwowych.   W zarządzeniu sprecyzowano także, że...

X Festiwal Kultury Łowieckiej w Bytnicy

19 sierpnia na placu 700-lecia w Bytnicy od godz. 14 do wieczora potrwa jubileuszowy Festiwal Kultury Łowieckiej. Na odwiedzających czekają wystawy: trofeów, malarstwa łowieckiego Anny Rotman-Król, fotografii przyrodniczej oraz literatury historycznej o tematyce łowieckiej. Podczas imprezy obędą się również pokazy sokolnicze, psów myśliwskich i wabienia. Swoje występy przygotują też różne zespoły artystyczne, a na godz. 17 zaplanowano międzynarodowy koncert muzyki myśliwskiej.

XIII konkurs sygnalistów myśliwskich na Mazurach

11 i 12 sierpnia w Spychowie odbędzie się XIII Mazurski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich im. Tomka Napiórkowskiego, organizowany przez RDLP w Olsztynie, Nadleśnictwo Spychowo i Spychowskie Bractwo Strzeleckie. W piątkowe przedpołudnie Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej (LOEE) przy nadleśnictwie rozbrzmi dźwiękami wygrywanymi przez solistów, natomiast następnego dnia zmagania konkursowe – tym razem zespołów – przeniosą się do miejskiego amfiteatru.   Imprezie mają...