strona główna

Aktualności

Łowczowie okręgowi zaniepokojeni aktywnością prezesa NRŁ

Przełom roku zaowocował wysypem pism zawierających nie tylko tradycyjne noworoczne życzenia, lecz także wyrazy troski związane z funkcjonowaniem ZG PZŁ oraz NRŁ w nowym składzie. Przynajmniej część łowczych okręgowych w dokumentach sygnowanych na 28 lub 31 grudnia ub.r. wystosowała do prezydium Rady dokument tej samej treści, w którym wyraża zaniepokojenie wobec eksponowanych w przestrzeni publicznej przez prezesa tego organu Rafała Malca poglądów na funkcjonowanie i przyszłość PZŁ. „(…) Sprzymierzenie się (…) z tymi środowiskami i grupami społecznymi [reprezentowanymi przez Sławomira Izdebskiego i Stanisława Pawluka – przyp. red.], których celem jest zmiana modelu polskiego łowiectwa, dyskredytuje nas w szeroko rozumianych działaniach na rzecz poprawy wizerunku naszego zrzeszenia i szkodzi dobru Związku” – czytamy.

Musimy wszystko przebudować!

8 grudnia ub.r., krótko po wyborze prezydium NRŁ, redakcja BŁ zwróciła się do jej nowego prezesa Rafała Malca (na zdjęciu powyżej stoi w środku) z prośbą o udzielenie odpowiedzi na trzy pytania dotyczące planów co do najbliższych działań Rady. Niestety, z nieustalonych przez nas przyczyn zwrotną wiadomość otrzymaliśmy dopiero 2 stycznia br. Nie umniejsza to jednak aktualności informacji, którą zamieszczamy poniżej.   Jakie najważniejsze uregulowania powinny się...

Jednoznaczne decyzje przed końcem roku albo zielone miasteczko w styczniu

W czwartek 20 grudnia w Ministerstwie Środowiska odbyła się debata rolników oraz myśliwych z udziałem przedstawicieli resortów rolnictwa i środowiska, na czele z ministrami Henrykiem Kowalczykiem i Janem Krzysztofem Ardanowskim. Została ona poświęcona gospodarce łowieckiej i sytuacji panującej w Polskim Związku Łowieckim. Inicjatorem spotkania było Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych. Dyskutowano m.in. na temat skuteczności zwalczania ASF-u przez myśliwych, co do której strona rolnicza ma wciąż spore wątpliwości.

Odszedł Antoni Jankowski

Z żalem zawiadamiamy, że odszedł Antoni Jankowski, inżynier, nemrod, mistrz rzemiosła artystycznego, płatnerz i brązownik. Był założycielem i właścicielem dobrze znanej w środowisku myśliwych i leśników firmy Antia, zajmującej się płatnerstwem, metaloplastyką oraz brązownictwem. Antoni Jankowski był pomysłodawcą i twórcą galowego kordelasa PZŁ. Do jego znaczących osiągnięć płatnerskich należy odtworzenie Kordelasa Leśnika Polskiego z 1930 r. Został on też wicemistrzem Łodzi w podnoszeniu ciężarów oraz odnosił sukcesy w strzelectwie sportowym.

Były GRD alarmuje o nieprawidłowościach w postępowaniu dyscyplinarnym w PZŁ

Były już główny rzecznik dyscyplinarny PZŁ (dalej GRD) Robert Bałdys wystosował do Naczelnej Rady Łowieckiej pismo stanowiące wstępną i skróconą wersję sprawozdania z dotychczasowej działalności, w którym m.in. negatywnie ocenił działanie organów postępowania dyscyplinarnego w podległym sobie obszarze i wymienił trudności w realizacji postawionych przed nimi zadań (dla porządku zaznaczmy, że 13 grudnia 2018 r. NRŁ na nowego GRD wybrała Dariusza Berezę z okręgu częstochowskiego). Robert Bałdys wskazał także na nieprawidłowości związane z osobą obecnego łowczego krajowego.

1% podatku dla myśliwego Łukasza Kopcia

Nadchodzi czas rozliczeń PIT, a wraz z nim szansa na przekazanie 1% podatku potrzebującym. Takie osoby są także wśród naszych kolegów po strzelbie. Niedawno pisaliśmy o zbiórce środków dla pogorzelców z KŁ „Knieja” w Ośnie Lubuskim. Nasz apel, jak się dowiadujemy od członków koła, spotkał się z bardzo dużym odzewem. Dziękujemy!   W gronie potrzebujących jest też myśliwy i nasz czytelnik Łukasz Kopeć, od 10 lat członek WKŁ „Łoś” w Olsztynie. Swoją...

Minister Giżyński straszy przetargami na obwody

W środę 12 grudnia niezapowiedzianym protestem na autostradzie A2 pod Warszawą zaskoczyła nas AgroUnia, dopiero co utworzona, niezależna organizacja rolnicza. Tego samego dnia nad problematyką zwalczania ASF-u pochylała się sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi – jak się można domyślić, również z aktywnym udziałem reprezentantów środowisk rolniczych, w tym OPZZRiOR.   Gospodarka łowiecka pod ostrzałem Lider OPZZRiOR Sławomir Izdebski kontynuował swoją słowną...

Zegarki na 95-lecie PZŁ

Klasyczne zegarki w dzisiejszej elektroniczno-cyfrowej erze coraz rzadziej służą tylko do pomiaru czasu. Często jako użytkowa biżuteria stanowią dopełnienie stroju, świadczą o elegancji i dobrym guście. Mogą być również lokatą kapitału, a także wartościową pamiątką czy prezentem. Z pewnością wszystkimi tymi cechami wyróżniają się dwa modele uznanych szwajcarskich marek Aerowatch i Glycine sygnowane logo PZŁ na cyferblacie. Zostały wypuszczone na rynek z okazji 95-lecia Związku, pod patronatem Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej.

Izdebski ujawnia nazwiska polityków związanych z PZŁ

– Będziemy robili wszystko, aby tego pana [Piotra Jenocha – przyp. red.] z funkcji odwołać, żeby w PZŁ zapanowała prawdziwa demokracja, żeby weszły nowe twarze, nowa, świeża, nieskompromitowana krew. Bo to będzie wtedy służyło nie tylko rozwojowi gospodarki łowieckiej, ale również w odniesieniu do walki z ASF-em. Nie ma dzisiaj możliwości skutecznej walki z ASF-em, jeśli nie ma porozumienia związków rolniczych z myśliwymi, jeśli nie ma współpracy między rolniczym OPZZ-etem, który akurat zajmuje się gospodarką łowiecką, a łowczym krajowym – mówił przewodniczący OPZZRiOR Sławomir Izdebski na zorganizowanej w poniedziałek 3 grudnia konferencji prasowej.

Ukazał się rocznik statystyczny GUS „Leśnictwo 2018”

Z końcem listopada GUS opublikował „Rocznik statystyczny leśnictwa 2018”. Zostały w nim zamieszczone również dane dotyczące realizacji gospodarki łowieckiej w minionym sezonie w obwodach dzierżawionych oraz zarządzanych przez instytucje prowadzące ośrodki hodowli zwierzyny, a także odnoszące się do regulowania populacji zwierząt łownych w parkach narodowych. Wśród zestawień znajdują się informacje liczbowe obrazujące stan i wielkość pozyskania (odstrzałów redukcyjnych) zwierzyny, jej ubytków i odłowu, jak również skalę kłusownictwa. Podane zostały też wysokość odszkodowań za straty wyrządzone przez zwierzynę oraz wartości i ilości skupu tusz pozyskanych zwierząt.