strona główna

Aktualności

Muzeum Przyrody i Łowiectwa w Turzynie zaprasza!

Idea powstania w bydgoskim okręgu PZŁ muzeum poświęconego przyrodzie tego obszaru zrodziła się podczas jednej z myśliwskich uroczystości przed czterema laty. Przewodniczący ORŁ w Bydgoszczy Bogusław Chłąd zwrócił wówczas uwagę na potrzebę stworzenia w regionie miejsca, w którym można by prowadzić edukację łowiecką. Pomysł niemal natychmiast został podchwycony przez Andrzeja Morawskiego, który m.in. na potrzeby jego realizacji zawiązał Stowarzyszenie Edukacji Ekologicznej i Łowieckiej „Dąb” (swoją nazwę wzięło od KŁ „Dąb” w Kcyni, gdzie funkcję prezesa pełni ta sama osoba).

Browning B725 rusza w Polskę

FH Knieja w Krakowie, dystrybutor m.in. broni marki Browning, organizuje niecodzienne w naszej branży myśliwskiej wydarzenie promocyjne pod nazwą „B725 on tour”. Od 31 lipca do 5 sierpnia jej przedstawiciele odwiedzą strzelnice w sześciu polskich miastach. Będą to kolejno: Opole (ul. Powstańców Warszawskich 80 C), Poznań (ul. Bałtycka 61), Szczecin (Pucice, ul. Goleniowska 2 E), Gdańsk (Jaśkowa Dolina 114), Bydgoszcz (ul. Rynkowska 9) i Warszawa (Suchodół, ul. Myśliwska 6)....

Bądźmy świadomymi konsumentami – rozmowa z dr. Kruszewiczem o „Hipokryzji”

Dziś wieczorem w radiowej Trójce w audycji „Klub Trójki” można było usłyszeć dyrektora warszawskiego zoo dr. Andrzeja Kruszewicza, który w rozmowie z Dariuszem Bugalskim opowiadał o swojej najnowszej książce „Hipokryzja. Nasze relacje ze zwierzętami”. Jak powiedział sam autor, jej główny cel stanowiło pobudzenie ludzi do myślenia.   W niemal godzinnej dyskusji wyraźnie zaznaczył się wątek myśliwski. Doktor Kruszewicz stwierdził, że obecnie panuje histeria...

Jurgiel chce rozwiązania PZŁ, a Szyszko blokuje prace nad nowelą Prawa łowieckiego

W środę 12 lipca sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrywała wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra Krzysztofa Jurgiela. Wśród nieprawidłowości wytykanych mu przez posłów opozycji znalazły się również zagadnienia związane z łowiectwem, m.in. wciąż nierozstrzygnięta kwestia nowelizacji Prawa łowieckiego w zakresie wprowadzenia sprawnego systemu odszkodowań oraz nieskuteczność walki z ASF-em. „Ostatnie wydarzenia wyraźnie pokazują, że nie ma kompleksowej ochrony przed zagrożeniem wynikającym z rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń” – czytamy w uzasadnieniu wniosku.

Mistrzostwa Polski w Sportingu

W weekend 15–16 lipca na strzelnicy garnizonowej w Bydgoszczy odbędą się IX otwarte mistrzostwa Polski Parcours de Chasse Caesar Guerini (wśród głównych sponsorów wydarzenia znajdzie się firma Best Hunters z Warszawy, krajowy dystrybutor broni Caesar Guerini). Parcours de Chasse to jedna z najpopularniejszych konkurencji strzelectwa parkurowego, znana też jako Sporting. Organizatorami zawodów są Polskie Stowarzyszenie Strzelectwa Parkurowego oraz Klub Strzelecki „Omega”. Rozpoczęcie imprezy zaplanowano na sobotę o godz. 9.00 (zapisy będą przyjmowane od godz. 8.00).

Hipokryzja wg Andrzeja Kruszewicza, czyli w czym polowanie jest lepsze od rzeźni

Czy zabijanie zwierząt jest słuszne? Jeżeli tak, to jak daleko możemy się posunąć? Jeżeli zaś nie, to czy rezygnacja ze spożycia mięsa stanowi uczciwe i nieobciążające środowiska rozwiązanie? Andrzej G. Kruszewicz, weterynarz, podróżnik, wieloletni dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie i autorytet w dziedzinie ornitologii, oddaje w ręce czytelników książkę, w której piętnuje coraz silniej antagonistyczne postawy zwolenników i przeciwników zabijania zwierząt. Prezentuje w niej bowiem w szerokim ujęciu powiązania rozwijającego się społeczeństwa z przemysłem mięsnym, od których trudno się nam całkowicie odżegnać.

Izdebski kontra PZŁ – druga rozprawa bez rozstrzygnięcia

W środę 28 czerwca przed Sądem Okręgowym w Warszawie odbyła się druga rozprawa w sprawie z powództwa PZŁ przeciwko Sławomirowi Izdebskiemu, przewodniczącemu OPZZRiOR, o ochronę dóbr osobistych (problem poruszył też Miłosz Kościelniak-Marszał w artykule „Czy Zarząd Główny uratuje dobre imię Związku?”, opublikowanym w BŁ nr 6/2017). Wbrew oczekiwaniom nie doszło w jej wyniku do rozstrzygnięcia. Pozwany zgłosił bowiem wniosek o wyłączenie sędzi Sylwii Urbańskiej z orzekania z uwagi na podejrzenie o brak bezstronności i obiektywizmu.

Niespójne działania ws. ASF-u

Zamierzali wywieźć na taczce łowczego okręgowego Romana Laszuka, skończyło się na widowiskowym przetransportowaniu symbolizującej go kukły. Towarzyszył jej medalion dzika z koroną, który miał karykaturalnie ilustrować pobłażliwość dla tego gatunku, podczas gdy oczekiwania rolników wiążą się z jego całkowitą eliminacją na wschodzie Polski.   Rolnicy i hodowcy trzody chlewnej z powiatu bialskiego (z siedzibą w Białej Podlaskiej) podczas spotkania nt. ASF-u...

Zwierzęta dziko żyjące w środowisku ukształtowanym przez człowieka

W lipcowym numerze BŁ w artykule pt. „Dyskusja o jeleniu trwa…” prezentujemy poglądy nt. ograniczania liczebności jeleniowatych, głównie w związku ze szkodami powodowanymi przez nie w lasach. W tekście zawarto m.in. uwagi i spostrzeżenia wyrażone podczas seminarium „Zwierzęta dziko żyjące w środowisku ukształtowanym przez człowieka”, które zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie na rzecz Wspierania Bioróżnorodności „Matecznik” oraz RDLP w Szczecinku w grudniu ub.r.

Trwa 12. edycja konkursu „Digiscoper of the Year”

1 czerwca rozpoczęła się już 12. edycja konkursu „Digiscoper of the Year”, organizowanego przez firmę Swarovski Optik. Zdjęcia lub filmy ssaków, ptaków, gadów, owadów i płazów w ich środowisku naturalnym, wykonane aparatem cyfrowym bądź smartfonem połączonym z okularem lunety obserwacyjnej albo lornetki, można nadsyłać do 30 września br. Muszą one zostać przypisane do jednej z następujących kategorii: „Ruch i działanie”, „Portret i makro”, „Ssaki” oraz „Filmy”. W każdej z nich zostanie wyłoniony zwycięzca, a z tej czwórki jury wybierze osobę, która otrzyma tytuł Digiscoper of the Year 2017 oraz nagrodę główną – statuetkę i zestaw sprzętu do digiscopingu marki Swarovski Optik. Pozostała trójka dostanie zaś lornetki Swarovski Optik EL 32.