strona główna

Aktualności

Na równi pochyłej

Pod koniec kwietnia odbyła się narada łowczych okręgowych i kierowników biur zarządów okręgowych z łowczym krajowym. W serwisie PZŁ pojawiła się zdawkowa informacja na ten temat. Co tak naprawdę wynika z tego spotkania?   Kalendarium 6–7 kwietnia w Korbielowie odbyło się posiedzenie Naczelnej Rady Łowieckiej, zwołane przez jej prezesa na podstawie § 84 ust. 4 pkt 1 Statutu PZŁ. Wyjazdowe spotkanie NRŁ, podczas którego łowczy krajowy podsumował pierwszych 30 dni...

Audyt w ZO PZŁ w Szczecinie

W odpowiedzi na liczne pytania koleżanek i kolegów informujemy, że 15 kwietnia 2019 r. decyzją Zarządu Głównego PZŁ odwołano łowczego okręgowego Zarządu Okręgowego PZŁ w Szczecinie Wiesława Dobrzenieckiego. Zarazem do czasu nadzwyczajnego okręgowego zjazdu delegatów kierowanie pracami biura wspomnianego zarządu powierzono okręgowemu rzecznikowi dyscyplinarnemu Tomaszowi Piotrowskiemu. Powodem odwołania dotychczasowego łowczego były liczne nieprawidłowości w funkcjonowaniu ZO PZŁ i brak nadzoru nad kołami łowieckimi w okręgu.

Manifest FACE w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego 2019

Kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego rozpędziła się na dobre. W poszczególnych krajach UE głosowania odbędą się od 23 do 26 maja (na ten dzień zaplanowano wybory m.in. w Polsce). Jak podkreśla Federacja Stowarzyszeń na rzecz Łowiectwa i Ochrony Przyrody państw UE (FACE), nadchodzące wybory mają ogromne znaczenie dla 7 mln europejskich myśliwych, a decyzje podejmowane w Brukseli przez kolejnych pięć lat wyznaczą kierunki, w jakich będą zmierzać kraje członkowskie m.in. w zakresie korzystania ze środowiska. Wpłyną także na kształt zmienianych zasad zrównoważonego użytkowania zasobów przyrody, w tym realizacji łowiectwa w całej Europie.

Rolniczy OPZZ Izdebskiego za odstrzałem wilków i łosi

– Codziennie kilkadziesiąt tysięcy złotych Polska traci na wykarmieniu watah wilków. (…) W tym momencie, kiedy my tutaj prowadzimy konferencję prasową, tam w Polsce, w terenie, zjadane są sarny. (…) Może za tysiąc złotych, może za tysiąc pięćset, może za dwa tysiące, ale cały czas ten zegar bije (…) – mówił Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZRiOR, na konferencji prasowej zorganizowanej 8 maja. W jej trakcie poinformował o skierowaniu w imieniu swojej organizacji oraz „środowisk rolników, myśliwych i mieszkańców polskich wsi” apelu do premiera Mateusza Morawieckiego o doprowadzenie do wydania przepisów umożliwiających ograniczenie populacji wilków i łosi w Polsce.

Browning ponownie rusza w Polskę!

Po sporym zainteresowaniu akcją „B725 on tour” przed dwoma laty krajowy dystrybutor generalny broni marki Browning – FH Knieja w Krakowie – zaplanował kontynuację tego wydarzenia na maj br. Tym razem sześciodniowa trasa promocyjna pod nazwą „Browning & Winchester on tour” biegnie przez sześć strzelnic Polskiego Związku Łowieckiego zlokalizowanych we wschodniej części kraju (punktem wspólnym z poprzednią akcją będzie Suchodół – przypomnijmy, że poza strzelnicą okręgu warszawskiego w 2017 r. zostały odwiedzone: Opole, Poznań, Szczecin, Gdańsk i Bydgoszcz).

Hejt i budki lęgowe

Na początku marca br. Niemiecki Związek Łowiecki (DJV) opublikował w mediach społecznościowych kilka postów dotyczących budowy budek lęgowych dla ptaków – działania edukacyjnego, które jest powszechne również wśród polskich myśliwych. Przeciwnicy polowań i obrońcy zwierząt zaczęli krytykować tę inicjatywę w komentarzach. Przewodniczący DJV Hartwig Fischer uprzejmie zaapelował do antagonistów o zaprzestanie dyskusji o charakterze pyskówek i podjęcie konkretnych przedsięwzięć w celu stworzenia ptakom możliwie wielu miejsc lęgowych, jednak spotkał się z obraźliwą i agresywną reakcją jednego z internautów.

Majówka z łowiectwem na Suwalszczyźnie

Pokamedulski klasztor w Wigrach przy współpracy z Wigierskim Parkiem Narodowym zapraszają na otwarcie sezonu letniego i Dni Dziczyzny organizowane 30.04–1.05 pod nazwą „Wśród wigierskich kniei i ostępów”.   Pierwszego dnia od godz. 15.00 do 20.00 w refektarzu Domu Królewskiego zaplanowano warsztaty kulinarne z przygotowania wyrobów garmażeryjnych z dziczyzny, połączone z ich degustacją. Spotkanie poprowadzi Jolanta Maślak, żona leśniczego ds. łowieckich z...