strona główna

Aktualności

Żubry na poligony! Tylko na które?!

W grudniu ub.r. generalny dyrektor ochrony środowiska wydał dwie decyzje dotyczące odstrzału żubrów. Pierwsza z nich zezwalała na eliminację do 20 osobników w nadleśnictwie Krynki (Puszcza Knyszyńska), druga zaś – do 17 osobników w nadleśnictwach Borki oraz Czerwony Dwór i ponadto do 3 osobników z zagrody pokazowej w Wolisku (Puszcza Borecka). Działanie miało dotyczyć zwierząt poważnie chorych, rannych, chorych i cierpiących, a także agresywnych i wyrządzających znaczne szkody w gospodarce rolnej lub leśnej albo innych rodzajach mienia.

Łowiecki Szczecin nie zawiódł

Jak powszechnie wiadomo, branża myśliwska w naszym kraju targami stoi. Ze względu na liczbę tego typu imprez prawdopodobnie jesteśmy niekwestionowanymi przodownikami w Europie. Dlatego 26–27 stycznia ekipa „Braci Łowieckiej” z umiarkowanym optymizmem wzięła udział w pierwszej odsłonie targów łowieckich Pomerania Hunting w Szczecinie. Czy kolejna impreza tego typu w naszym w kraju ma sens? Okazało się, że tak. Mimo trwającej nagonki na myśliwych i wyznawany przez nich świat wartości – a może nawet dzięki niej – szczecińską halę Netto Arena odwiedziła spora grupa łowców, bardzo często z rodzinami.

Oświadczenie ws. sędziego GSŁ

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy, jako osoba mocno zaangażowana w działalność Polskiego Związku Łowieckiego, w którego strukturach miałem okazję pełnić rozliczne funkcje, z satysfakcją przyjąłem propozycję objęcia stanowiska sędziego Głównego Sądu Łowieckiego. W swojej dotychczasowej pracy, w której wielokrotnie reprezentowałem PZŁ, koła łowieckie oraz myśliwych, zawsze kierowałem się troską o poszanowanie prawa i sprzeciwiałem się instrumentalnemu...

Koalicja „Niech Żyją!” ws. dzików i ASF-u

W czwartek 24 stycznia odbyła się konferencja prasowa koalicji „Niech Żyją!” poświęcona zagadnieniu odstrzału dzików i ASF-owi. Zainteresowanie mediów tym spotkaniem okazało się marginalne. Poza reprezentantami organizacji związanych z koalicją wzięła w nim udział zaledwie garstka osób.   Wśród prelegentów znaleźli się: prof. Andrzej Elżanowski z Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. Krzysztof Schmidt z Instytutu Badania Ssaków PAN w Białowieży (jeden z autorów...

Pierwsza blokada w okręgu częstochowskim

Podczas polowania zbiorowego na dziki zorganizowanego 5 stycznia br. przez KŁ „Dąbrowa” w Koszęcinie doszło do pierwszej w okręgu częstochowskim blokady przygotowanej przez antyłowieckich działaczy. Podjęła się tego grupa ok. 12 osób. Myśliwi dokumentowali zdarzenie (na zdjęciu powyżej przyniesiony przez aktywistów transparent), druga strona zaś usilnie wzywała policję i ostrzegała, że w okolicznym lesie spacerowiczów chodzi więcej, więc niech strzelcy uważają. Na spokojne tłumaczenie łowczego koła, że polowanie odbywa się zgodnie z prawem, a teren został oznakowany tablicami informacyjnymi, przedstawiciele „ekologów” zarzucali myśliwym, że są agresywni i na pewno pod wpływem alkoholu. Przybyli na miejsce funkcjonariusze oczywiście poddali polujących badaniu alkomatem.

PAN w sprawie dzików

Polska Akademia Nauk wystosowała stanowisko ws. masowego odstrzału dzików, wnosząc głos rozsądku do toczącej się debaty publicznej, pełnej chaotycznych oświadczeń organów decyzyjnych i nieprawdziwych informacji. Wśród kilku autorów znaleźli się prof. Zygmunt Pejsak, wybitny specjalista chorób świń, chętnie wybiórczo cytowany przez przeciwników odstrzału dzików, a także prof. Henryk Okarma, specjalista ekologii zwierząt, biologii łowieckiej i ochrony przyrody....

Targi IWA OutdoorClassics 2019

IWA OutdoorClassics 2019, najważniejsze w Europie wydarzenie targowe dla branż łowieckiej, sportów strzeleckich, a także wyposażenia dla outdooru, ochrony osobistej oraz służb ochrony ludzi i mienia, odbędzie się 8–11 marca w centrum wystawowym w Norymberdze. Jak co roku w halach wystawowych o powierzchni przekraczającej 100 tys. m2 zostanie zaprezentowana szeroka gama produktów, w tym tegoroczne nowości rynkowe. Swoją obecność na tej imprezie potwierdzili również reprezentanci Polski – na razie są to m.in. znane myśliwym firmy Delta Optical, FAM-Pionki, Kolba.pl czy Bagar/Wisport.

Niech nam ryją sto lat!

„Niech ryją”, „Dzik jest dziki, PiS jest zły”, „Stop rzezi dzików”, „Dzikobójstwo” czy „Niech na drzewo zmykają ministrowie” (parafraza znanej rymowanki Jana Brzechwy) – to główne hasła, które pojawiały się podczas manifestacji pod nazwą „STOP rzezi dzików! Nie strzelajcie do matek i dzieci!” (miała ona dotyczyć też odstrzałów żubrów, ale ten temat zszedł na boczny tor), spontanicznie zorganizowanej pod sejmem w środę 9 stycznia pod szyldem Partii Zieloni. Był to pierwszy taki protest z kilku zapowiedzianych na najbliższe dni w dużych miastach Polski.

160 naukowców poparło sprzeciw wobec zmasowanego odstrzału dzików!

„Postulujemy natychmiastowe wstrzymanie planowanych masowych i wielkoobszarowych odstrzałów dzików” – tak brzmi główne hasło apelu do premiera Mateusza Morawieckiego, który sygnowało 160 naukowców (!) zajmujących się ochroną środowiska i zarządzaniem jego zasobami, w tym leśnictwem i łowiectwem. Autorami pisma są: profesorowie Krzysztof Schmidt (Instytut Biologii Ssaków PAN), Rafał Kowalczyk (Instytut Biologii Ssaków PAN), Henryk Okarma (Instytut Ochrony Przyrody PAN) i Przemysław Chylarecki (Muzeum i Instytut Zoologii PAN) oraz dr Tomasz Podgórski (Czeski Uniwersytet Przyrodniczy w Pradze oraz Instytut Biologii Ssaków PAN).

Nie będzie „masakry dzików”

Sytuacja związana z poleconym przez ministra środowiska i zaplanowanym na najbliższe trzy soboty odstrzałem dzików w ramach polowań wielkoobszarowych stała się napięta do granic. Poparcie sprzeciwu myśliwych wobec udziału w tej akcji wyraził przewodniczący OPZZRiOR Sławomir Izdebski na konferencji prasowej zorganizowanej w środę (9 stycznia br.). Rozgłos nadany problematyce redukcji dzików sprawił, że w spotkaniu wzięli udział reprezentanci głównych ogólnopolskich mediów.