strona główna

Aktualności

Pierwsza blokada w okręgu częstochowskim

Podczas polowania zbiorowego na dziki zorganizowanego 5 stycznia br. przez KŁ „Dąbrowa” w Koszęcinie doszło do pierwszej w okręgu częstochowskim blokady przygotowanej przez antyłowieckich działaczy. Podjęła się tego grupa ok. 12 osób. Myśliwi dokumentowali zdarzenie (na zdjęciu powyżej przyniesiony przez aktywistów transparent), druga strona zaś usilnie wzywała policję i ostrzegała, że w okolicznym lesie spacerowiczów chodzi więcej, więc niech strzelcy uważają. Na spokojne tłumaczenie łowczego koła, że polowanie odbywa się zgodnie z prawem, a teren został oznakowany tablicami informacyjnymi, przedstawiciele „ekologów” zarzucali myśliwym, że są agresywni i na pewno pod wpływem alkoholu. Przybyli na miejsce funkcjonariusze oczywiście poddali polujących badaniu alkomatem.

PAN w sprawie dzików

Polska Akademia Nauk wystosowała stanowisko ws. masowego odstrzału dzików, wnosząc głos rozsądku do toczącej się debaty publicznej, pełnej chaotycznych oświadczeń organów decyzyjnych i nieprawdziwych informacji. Wśród kilku autorów znaleźli się prof. Zygmunt Pejsak, wybitny specjalista chorób świń, chętnie wybiórczo cytowany przez przeciwników odstrzału dzików, a także prof. Henryk Okarma, specjalista ekologii zwierząt, biologii łowieckiej i ochrony przyrody....

Targi IWA OutdoorClassics 2019

IWA OutdoorClassics 2019, najważniejsze w Europie wydarzenie targowe dla branż łowieckiej, sportów strzeleckich, a także wyposażenia dla outdooru, ochrony osobistej oraz służb ochrony ludzi i mienia, odbędzie się 8–11 marca w centrum wystawowym w Norymberdze. Jak co roku w halach wystawowych o powierzchni przekraczającej 100 tys. m2 zostanie zaprezentowana szeroka gama produktów, w tym tegoroczne nowości rynkowe. Swoją obecność na tej imprezie potwierdzili również reprezentanci Polski – na razie są to m.in. znane myśliwym firmy Delta Optical, FAM-Pionki, Kolba.pl czy Bagar/Wisport.

O co poszło z dzikami?

W sprawie czarnego zwierza doczekaliśmy się reakcji zarówno PZŁ, jak i Ministerstwa Środowiska. Pojawiły się też stanowiska służb weterynaryjnych. Nie strzelać prośnych loch Jednym z owoców posiedzenia NRŁ 10 stycznia br. było stanowisko Rady i ZG PZŁ (co może zaskakiwać, ale jak się dowiedzieliśmy na Nowym Świecie, zostało to uzgodnione ze wszystkimi członkami Zarządu Głównego) wyrażające „zdecydowaną dezaprobatę redukcji dzika poprzez strzelanie do ciężarnych i prowadzących potomstwo loch”.

Niech nam ryją sto lat!

„Niech ryją”, „Dzik jest dziki, PiS jest zły”, „Stop rzezi dzików”, „Dzikobójstwo” czy „Niech na drzewo zmykają ministrowie” (parafraza znanej rymowanki Jana Brzechwy) – to główne hasła, które pojawiały się podczas manifestacji pod nazwą „STOP rzezi dzików! Nie strzelajcie do matek i dzieci!” (miała ona dotyczyć też odstrzałów żubrów, ale ten temat zszedł na boczny tor), spontanicznie zorganizowanej pod sejmem w środę 9 stycznia pod szyldem Partii Zieloni. Był to pierwszy taki protest z kilku zapowiedzianych na najbliższe dni w dużych miastach Polski.

160 naukowców poparło sprzeciw wobec zmasowanego odstrzału dzików!

„Postulujemy natychmiastowe wstrzymanie planowanych masowych i wielkoobszarowych odstrzałów dzików” – tak brzmi główne hasło apelu do premiera Mateusza Morawieckiego, który sygnowało 160 naukowców (!) zajmujących się ochroną środowiska i zarządzaniem jego zasobami, w tym leśnictwem i łowiectwem. Autorami pisma są: profesorowie Krzysztof Schmidt (Instytut Biologii Ssaków PAN), Rafał Kowalczyk (Instytut Biologii Ssaków PAN), Henryk Okarma (Instytut Ochrony Przyrody PAN) i Przemysław Chylarecki (Muzeum i Instytut Zoologii PAN) oraz dr Tomasz Podgórski (Czeski Uniwersytet Przyrodniczy w Pradze oraz Instytut Biologii Ssaków PAN).

Nie będzie „masakry dzików”

Sytuacja związana z poleconym przez ministra środowiska i zaplanowanym na najbliższe trzy soboty odstrzałem dzików w ramach polowań wielkoobszarowych stała się napięta do granic. Poparcie sprzeciwu myśliwych wobec udziału w tej akcji wyraził przewodniczący OPZZRiOR Sławomir Izdebski na konferencji prasowej zorganizowanej w środę (9 stycznia br.). Rozgłos nadany problematyce redukcji dzików sprawił, że w spotkaniu wzięli udział reprezentanci głównych ogólnopolskich mediów.  

Nie każdy może być mistrzem świata, ale…

Scena jak z filmu. Grupa kolegów odwiedza strzelnicę w wesołym miasteczku. Jeden z nich postanawia rozbić bank, czyli wystrzelać najlepszego pluszaka na wspomnianym obiekcie. To niełatwa sprawa. Trzeba pięcioma strzałami złamać pięć patyczków o grubości zapałki, a celność wiatrówek w tego typu miejscach pozostawia wiele do życzenia. Po dwóch celnych strzałach sprzęt okazuje się uczciwy. Po czwartym celnym można powiedzieć, że pluszowy miś już wyciąga ręce do zwycięzcy, ale… Dramat rozgrywa się podczas ostatniego strzału.  

Czwarte posiedzenie NRŁ – jest projekt Statutu PZŁ

W czwartek 3 stycznia br. odbyło się czwarte oficjalne posiedzenie (a piąte spotkanie) nowo powołanej i ukonstytuowanej 6 grudnia ub.r. Naczelnej Rady Łowieckiej. Przybrało ono dość nieoczekiwany przebieg. Rozpoczęło je bowiem głosowanie nad dwiema wersjami porządku obrad – propozycją prezydium Rady oraz koncepcją zgłoszoną przez Józefa Bućwińskiego (okręg suwalski). W pierwszej zawarto: sprawozdanie prezesa NRŁ, przedstawienie projektu Statutu PZŁ opracowanego przez powołaną 6 grudnia ub.r. Komisję Statutową Rady (w składzie: Andrzej Skibiński z okręgu zielonogórskiego, Wojciech Szymański – radomskiego, Andrzej Hinc – gdańskiego, Michał Jordan – bielskiego, Jan Łuszczak – wrocławskiego), przyjęcie uchwały ws. nadzoru nad Zarządem Głównym zrzeszenia, a także zaprezentowanie informacji byłego głównego rzecznika dyscyplinarnego PZŁ (jak już pisaliśmy, zawierało ono krytyczne uwagi kierowane również pod adresem łowczego krajowego Piotra Jenocha) oraz listu przewodniczącego OPZZRiOR, którego główne przesłanie streściliśmy w tekście „Łowczowie okręgowi zaniepokojeni aktywnością prezesa NRŁ”. Porządek spotkania miały zakończyć ustalenie komisji problemowych i sposobu ich wyłaniania oraz dyskusja.

Gramy w 27. Finale WOŚP

Podobnie jak w poprzednich latach włączamy się w akcję WOŚP. W tym roku Orkiestra gra „dla dzieci małych i bez focha” pod hasłem „Pomaganie jest dziecinnie proste”. Tym razem celem jest zbiórka środków na rzecz specjalistycznych szpitali dziecięcych, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom (placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności). W Polsce takich obiektów mamy niespełna 50. Finał WOŚP, w czasie którego odbędzie się jednodniowa zbiórka publiczna, został zaplanowany na 13 stycznia 2019 r. Licytacje internetowe potrwają zaś do końca stycznia.