Treści publikowane na tej stronie możesz czytać za darmo dzięki osobom, które kupują „Brać Łowiecką” i w ten sposób wspierają naszą działalność. Dziękujemy czytelnikom papierowego i elektronicznego wydania czasopisma! Jeżeli uważasz zamieszczane tutaj materiały za wartościowe, to zachęcamy do kupowania miesięcznika. Dołącz do grona naszych prenumeratorów!
Aktualności
Tuszki szopów poszukiwane przez naukowców
W listopadowym numerze BŁ ukazał się artykuł „Szop pracz – persona non grata polskich łowisk” Aleksandry Biedrzyckiej, Henryka Okarmy, Marcina Popiołka, Magdaleny Bartoszewicz i Andrzeja Zalewskiego przedstawiający negatywny wpływ tego obcego gatunku na rodzimą przyrodę oraz zagrożenia dla ludzi przejawiające się m.in. przenoszeniem pasożytów. Naukowcy cały czas prowadzą badania na ten temat, w związku z czym zwracają się o pomoc w zebraniu potrzebnego materiału: Chcemy dokładnie przeanalizować faunę pasożytniczą atakującą szopy i zmienność w genach odpowiedzialnych za obronę organizmu tych zwierząt przed patogenami.
Zmiany w ustawie o broni i amunicji wg Kukiz’15
Odważne zmiany legislacyjne ugrupowanie Kukiz’15 opracowało nie tylko w Prawie łowieckim. 4 listopada br. do Sejmu wpłynął bowiem projekt ustawy o broni i amunicji autorstwa Jarosława Lewandowskiego, prezesa Fundacji Rozwoju Strzelectwa w Polsce, powstały we współpracy z Ruchem Obywatelskim Miłośników Broni. Dokument zawiera kilka rewolucyjnych rozwiązań. Jak zatweetował przedstawiciel wnioskodawców, poseł Bartosz Józwiak, została w nim zaproponowana „normalność” w podejściu do prawa posiadania broni palnej.
Rządowa nowela Prawa łowieckiego wpłynęła do Sejmu – zmiany w szacowaniu i wypłacie odszkodowań
Rządowy projekt Prawa łowieckiego, który Rada Ministrów skierowała do Sejmu już 20 września br., trafił do laski marszałkowskiej 15 listopada br. (w ostatecznej wersji można go pobrać TUTAJ). Przypomnijmy – za informacją podaną na witrynie internetowej izby niższej parlamentu – że dotyczy on wprowadzenia mechanizmów wzmacniających nadzór ministra właściwego do spraw środowiska nad Polskim Związkiem Łowieckim oraz dyscyplinujących dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich w zakresie wykonywania rocznych planów łowieckich oraz wykonania wyroku TK (P 19/13) i dostosowania niektórych delegacji do wymagań Konstytucji. Jednak w dokumencie pojawiły się także zapisy istotnie zmieniające podpisaną w czerwcu przez prezydenta głośną (planowanie powstania Funduszu Odszkodowawczego oraz wprowadzenia składek wnoszonych przez zarządców i dzierżawców) nowelę w sprawie zasad szacowania szkód i wypłaty odszkodowań za straty spowodowane przez zwierzynę w uprawach i płodach rolnych (stąd wynika dość skomplikowana nazwa dokumentu: ustawa o zmianie ustawy – Prawo łowieckie oraz zmieniająca ustawę o zmianie ustawy – Prawo łowieckie).
Msza hubertowska w centrum Warszawy!
W najbliższą sobotę, 12 listopada, w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca przy Krakowskim Przedmieściu 52/54 w Warszawie odbędzie się msza hubertowska. Oprawę muzyczną zapewni ZSM Akteon Studentów i Absolwentów Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie. Na sobotnią mszę myśliwską warto się wybrać nie tylko dlatego, że rogi zabrzmią w niemal ścisłym centrum stolicy, lecz także ze względu na biorących w niej udział...
Jak w pełni korzystać z pełni?
Każda pełnia w ciągu roku ma swoją szczególną nazwę. W październiku mieliśmy do czynienia z Księżycem myśliwych. Skojarzenie wydaje się oczywiste – okres po sprzątnięciu plonów i nieosłonięte pola, na których zwierzyna w świetle naturalnego ziemskiego satelity jest widoczna jak na dłoni. W tym roku w październiku mogliśmy podziwiać superksiężyc – Księżyc w momencie (który przypadł akurat na pełnię), kiedy znalazł się on najbliżej naszej planety. Jednak w listopadzie Księżyc w trakcie pełni (14 listopada – pełnia bobrzego Księżyca) będzie dzieliła od Ziemi jeszcze mniejsza odległość.
Grypa H5N8 stwierdzona u kaczek na jez. Dąbie
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 u dzikich ptaków w Polsce. Jak czytamy w komunikacie, obecność materiału genetycznego wirusa potwierdzono w próbkach zbiorczych pobranych od pięciu padłych dzikich kaczek i jednej mewy. Zwłoki ptaków znaleziono w pobliżu zbiornika wodnego Dąbie (gm. Goleniów, pow. goleniowski, woj. zachodniopomorskie). Martwymi kaczkami były krzyżówki. Znaleziono je na plaży w Lubczynie, a informację przekazała straż miejska.
Minister Szyszko popiera polski model łowiectwa
Ministerstwo Środowiska w przedweekendowym komunikacie wyraziło swoje poparcie dla obowiązującego obecnie polskiego modelu łowiectwa i PZŁ jako sprawnej organizacji, która działa na rzecz ochrony różnorodności biologicznej. Jednocześnie minister Jan Szyszko stwierdził, że nie zgadza się ze Sławomirem Izdebskim. Przypomnijmy, że przewodniczący OPZZRiOR złożył wniosek o delegalizację Związku i postulował zmianę funkcjonującego modelu (pisaliśmy o tym TUTAJ).
Hubertowska randka z jeleniem
3 listopada br., dokładnie w święto patrona myśliwych Huberta, w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyła się premiera książki Elżbiety Sęczykowskiej pt. „Randka z jeleniem, czyli pałac z widokiem na bagno” o założeniu pierwszej w Polsce prywatnej fermy jeleni na Mazurach, w której swego czasu żyło przeszło 100 zwierząt. Pomysł jej założenia zrodził się w Mongolii (bo Sęczykowska to także podróżniczka), a bezpośrednią inspirację stanowiły ośrodki istniejące już w Anglii.
Kalendarz ścienny na 2017 r. już w sprzedaży!
W październiku ukazał się kalendarz ścienny na 2017 r. od lat wydawany nakładem Oficyny Wydawniczej Oikos. Na jego kartach znajdziecie 12 ujęć rodzimej przyrody w obiektywach polskich fotografów – Andrzeja Tetycha, Miłosza Kowalewskiego, Mateusza Piesiaka, Tomasza Skorupki, Lecha Karaudy, Ryszarda Adamusa, Adama Mańki, Wojciecha Misiukiewicza, Damiana Gostkowskiego, Violetty Nowak oraz Marcina Łukawskiego. Kalendarz jest ciekawą propozycją na upominek dla przyrodnika, myśliwego lub sympatyka łowiectwa, a także np. szkoły współpracującej z kołem łowieckim.