strona główna

Aktualności

Nowości na EXPOHunting 2017

W niedzielę 9 kwietnia zakończyła się 8. edycja Międzynarodowych Targów Łowieckich EXPOHunting w Sosnowcu. Swoją ofertę prezentowało na nich ok. 200 wystawców, głównie z branży łowieckiej (choć w tym roku wydarzeniu towarzyszyły Targi Strzelectwa, Militariów i Survivalu EXPOShooting), a odwiedziło je niemal 11,5 tys. osób. Wśród nich znalazł się także prezydent Bronisław Komorowski, który w piątek 7 kwietnia dokonał uroczystego otwarcia imprezy.

60 lat edukacji leśnej w Tułowicach

Za siedmioma lasami, które niegdyś stanowiły fragment dawnej puszczy o nazwie „Przesieka”, a obecnie są częścią Borów Niemodlińskich, za siedmioma stawami, z których słynie sąsiedzka gmina Niemodlin, nad rzeką Ścinawą Niemodlińską, w centralnej części województwa opolskiego znajduje się mała, ale niezwykle ciekawa miejscowość – Tułowice. To właśnie tu, w szkole położonej w zabytkowym parku, posiadłości von Frankenbergów, już od 60 lat kształci się leśników.

Środki POIiŚ 2014–2020 również na działania kół łowieckich

Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych (zakład Lasów Państwowych o zasięgu krajowym), jako instytucja wdrażająca drugą oś priorytetową („Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu”) współfinansowaną ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020, prowadzi nabór wniosków o dofinansowanie działań polegających na ochronie gatunków i siedlisk oraz tworzeniu korytarzy ekologicznych. Katalog beneficjentów jest otwarty. O wsparcie mogą się ubiegać również koła łowieckie.

Złom wróci na grób Sztolcmana

Jan Sztolcman (1854–1928) to postać zasłużona dla polskiego łowiectwa, którą PZŁ, a ostatnio (chociażby podczas otwarcia XIV Targów Łowiectwa, Strzelectwa i Rekreacji „Hubertus Expo” w Warszawie) także minister środowiska chętnie posługują się w argumentowaniu znaczenia myśliwych dla ochrony przyrody. Powszechnie wiadomo np. o jego wkładzie w restytucję żubra. Myśliwi pamiętają również, że był założycielem i pierwszym redaktorem czasopisma „Łowiec Polski”. Tymczasem grób Jana Sztolcmana na cmentarzu w Wilanowie przez lata pozostawał zaniedbany.

W jedności siła!

Polski Związek Łowiecki, a szczególnie jego naczelne władze, w ostatnich miesiącach podlegają nieustannej krytyce. Nawet wśród polujących decyzje Zarządu Głównego spotykają się z niezrozumieniem, czego dowodzą np. stanowisko Okręgowej Rady Łowieckiej w Warszawie czy też wniosek śląskich myśliwych o odwołanie przewodniczącego Lecha Blocha. Tylko jedność myśliwych i ogólnopolskie poparcie dla Lecha Blocha mogą uchronić nasz Związek od upadku. Dlatego dla uczczenia 20-lecia piastowania nieprzerwanie przez dr. Blocha funkcji przewodniczącego Zarządu Głównego grupa inicjatywna nemrodów z Podlasia, która ma już dosyć ciągłych ataków, postanowiła rozpocząć prace nad powołaniem Komitetu Budowy Pomnika Lecha Blocha z łusek od polskich myśliwych.

VIII Międzynarodowe Targi Łowieckie EXPOHunting w Sosnowcu już za tydzień

VIII edycja Międzynarodowych Targów Łowieckich EXPOHunting odbędzie się już 7–9 kwietnia. W tym roku hala Centrum Targowo-Konferencyjnego Expo Silesia w Sosnowcu zgromadzi nie tylko myśliwych, lecz także strzelców, a to za sprawą organizowanej w tym samym terminie III edycji Targów Strzelectwa, Militariów i Survivalu EXPOShooting. Dzięki połączeniu obu wydarzeń odwiedzający je myśliwi i sympatycy łowiectwa będą mieli okazję zapoznać się z ofertą i celami działania Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, Ligi Obrony Kraju, stowarzyszeń paramilitarnych oraz miłośników i kolekcjonerów broni. Uroczyste otwarcie targów, które zostały objęte patronatem prasowym BŁ, nastąpi w piątek 7 kwietnia o godz. 12.30. Informacje o godzinach wstępu i cenach biletów znajdują się TUTAJ.

Odstrzelić dzięcioła

Nie, to jeszcze nie primaaprilisowy żart. W styczniu br. przed krośnieńskim wymiarem sprawiedliwości zakończyła się sprawa, w której winowajcą był… dzięcioł. Jak wynika z uzasadnienia pozwu wniesionego do Sądu Rejonowego w Krośnie przeciwko Skarbowi Państwa reprezentowanemu przez ministra środowiska, biało-czarny (najprawdopodobniej chodzi o dzięcioła dużego). Lokatorzy zamieszkujący dom wybudowany w latach 70. XX w. od kilkunastu lat borykali się z uszkodzeniami elewacji budynku powodowanymi przez dzięcioły. W rezultacie musieli przeprowadzać kosztowne naprawy.

Premiera książki „Łańcut i Antoniny. Polowania u Potockich”

4 kwietnia (wtorek) o godz. 18.00 w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu 66 odbędzie się premiera albumu „Łańcut i Antoniny. Polowania u Potockich” (pisaliśmy o nim TUTAJ) Aldony Cholewianki-Kruszyńskiej, która jest historykiem sztuki i kustoszem Muzeum – Zamku w Łańcucie. Oprócz niej w spotkaniu weźmie udział również Marek Potocki – znawca sztuki i kolekcjoner, a także autor wstępu do książki. Publikacja zawiera przeszło unikatowych 300 fotografii i prezentuje historię łowów w dobrach Potockich od końca XIX w.

Wotum nieufności wobec Szyszki odrzucone

W czwartek 23 marca w Sejmie przeprowadzono głosowanie nad złożonym przez grupę posłów PO wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności dla ministra środowiska Jana Szyszki. Wynik był już w zasadzie przesądzony na etapie oświadczeń poselskich, choć od samego początku chyba nikt się nie łudził, że może dojść do przyjęcia wotum nieufności. Sam wniosek został zresztą zaopiniowany negatywnie na posiedzeniu KOŚZNiL 7 marca br. Jej wiceprzewodnicząca Anna Paluch (PiS) określiła go jako kuriozalny, nieuzasadniony i hucpiarski. Podczas głosowania w Sejmie lojalności wobec swojego ministra dowiodło stanowiące sejmową większość PiS. Wsparło je również ugrupowanie Kukiz’15.