strona główna

Aktualności

Prof. Wanda Olech-Piasecka członkiem ZG PZŁ

Prof. Wanda Olech-Piasecka członkiem ZG PZŁ
Kwiecień 27 12:33 2017 Wydrukuj

Na posiedzeniu NRŁ 25 kwietnia br. dokonano wyboru prof. Wandy Olech-Piaseckiej na członka ZG PZŁ. Zajęła ona miejsce zmarłego prof. Zygmunta Jasińskiego. W nr 7/2016 w rubryce „Na myśliwskim szlaku” publikowaliśmy wywiad z Panią Profesor, zatytułowany „Zwierzętami trzeba zarządzać głową, a nie emocjami”. Przypomnijmy pokrótce informacje o jej dokonaniach i działalności naukowej. Zootechnik, wykładowca, miłośniczka przyrody oraz myśliwy. Pełni funkcje: dziekana Wydziału Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, prezesa Stowarzyszenia Miłośników Żubrów oraz przewodniczącej Grupy Specjalistów ds. Żubra Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN).

 
W połowie maja 2016 r. została przewodniczącą Państwowej Rady Ochrony Przyrody. Jej zainteresowania naukowe skupiają się na ochronie żubra oraz innych gatunkach zagrożonych w Polsce. Prowadzi zajęcia z genetyki konserwatorskiej oraz statystyki i doświadczalnictwa. Jest autorką wielu wystąpień i artykułów naukowych dotyczących gatunków zwierząt wymagających ochrony.
 
Prof. Olech-Piasecka myśliwym została niedawno. Jak mówiła w rozmowie z Izabelą Kamińską, uznała, że jako dziekan wydziału zootechnicznego w ten sposób pokaże niezbędność łowiectwa w naszym świecie, aby populacje mogły się właściwie rozwijać. Przyłączenie się do PZŁ stanowiło też manifest akceptacji i poparcia myśliwych. Pani Profesor wyraża także niepopularny w niektórych kręgach ochroniarskich pogląd, że populację żubrów bytujących w Polsce należy regulować, a najlepszym rozwiązaniem w przypadku tego gatunku jest łowiectwo trofealne i sprzedawanie polującym możliwości odstrzeliwania selektów. Jej zdaniem w przyszłości to myśliwi powinni wziąć żubry pod opiekę, ponieważ mają doświadczenie w utrzymywaniu żywotnych populacji.
 
Pani Profesor Wandzie Olech-Piaseckiej serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w działaniu na rzecz polskiego łowiectwa.
 
Pełną treść wywiadu z nią można pobrać TUTAJ.
 
Red., Fot. Grzegorz Dworakowski (Przy uśpionym żubrze w Żedni)

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.