strona główna

Aktualności

Digiscoper of the Year 2016 rozstrzygnięty!

W tegorocznej edycji organizowanego przez firmę Swarovski Optik konkursu Digiscoper of the Year na film oraz zdjęcie wykonane w technice digiscopingu zwycięzcą został Malezyjczyk Jonathan C.V. Soon. Uznanie jury i internautów zdobyła zgłoszona przez niego w kategorii „Portret i makro” fotografia zatytułowana „Jak wam się podoba moja ruda broda?” („Like my red beard?”). Przedstawia żołnę wielką (ang. Red-bearded bee-eater, łac. Nyctyornis amictus) z trzymaną w dziobie ofiarą.

Zarządzanie szkodami łowieckimi

18 grudnia 2016 r. rusza IV edycja studiów podyplomowych „Zarządzanie szkodami łowieckimi”. Organizuje je Wszechnica Polska Szkoła Wyższa w Warszawie. Słuchacze, którzy pomyślnie złożą egzaminy końcowe, otrzymają świadectwa ukończenia studiów, a także uprawnienia rzeczoznawcy szkód powodowanych przez zwierzęta dziko żyjące (są to kwalifikacje pozwalające pełnić funkcję mediatora oraz biegłego sądowego w sprawach dotyczących szkód łowieckich)....

Konferencja pt. „Trudne tematy w edukacji przyrodniczo-leśnej”

6–7 grudnia br. w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej SGGW w Rogowie (CEPL) odbędzie się konferencja pt. „Trudne tematy w edukacji przyrodniczo-leśnej” w ramach spotkań z cyklu „Współczesne zagadnienia edukacji leśnej społeczeństwa”, w tym roku przygotowanych już po raz 21. Organizatorami konferencji są: Leśny Zakład Doświadczalny SGGW, CEPL, Wydział Leśny SGGW w Warszawie oraz Dyrekcja Generalna LP i PZŁ. Jednymi z obszerniej poruszanych zagadnień będą...

Tuszki szopów poszukiwane przez naukowców

W listopadowym numerze BŁ ukazał się artykuł „Szop pracz – persona non grata polskich łowisk” Aleksandry Biedrzyckiej, Henryka Okarmy, Marcina Popiołka, Magdaleny Bartoszewicz i Andrzeja Zalewskiego przedstawiający negatywny wpływ tego obcego gatunku na rodzimą przyrodę oraz zagrożenia dla ludzi przejawiające się m.in. przenoszeniem pasożytów. Naukowcy cały czas prowadzą badania na ten temat, w związku z czym zwracają się o pomoc w zebraniu potrzebnego materiału: Chcemy dokładnie przeanalizować faunę pasożytniczą atakującą szopy i zmienność w genach odpowiedzialnych za obronę organizmu tych zwierząt przed patogenami.

Msza hubertowska w centrum Warszawy!

W najbliższą sobotę, 12 listopada, w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca przy Krakowskim Przedmieściu 52/54 w Warszawie odbędzie się msza hubertowska. Oprawę muzyczną zapewni ZSM Akteon Studentów i Absolwentów Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie.   Na sobotnią mszę myśliwską warto się wybrać nie tylko dlatego, że rogi zabrzmią w niemal ścisłym centrum stolicy, lecz także ze względu na biorących w niej udział...

Jak w pełni korzystać z pełni?

Każda pełnia w ciągu roku ma swoją szczególną nazwę. W październiku mieliśmy do czynienia z Księżycem myśliwych. Skojarzenie wydaje się oczywiste – okres po sprzątnięciu plonów i nieosłonięte pola, na których zwierzyna w świetle naturalnego ziemskiego satelity jest widoczna jak na dłoni. W tym roku w październiku mogliśmy podziwiać superksiężyc – Księżyc w momencie (który przypadł akurat na pełnię), kiedy znalazł się on najbliżej naszej planety. Jednak w listopadzie Księżyc w trakcie pełni (14 listopada – pełnia bobrzego Księżyca) będzie dzieliła od Ziemi jeszcze mniejsza odległość.

Grypa H5N8 stwierdzona u kaczek na jez. Dąbie

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 u dzikich ptaków w Polsce. Jak czytamy w komunikacie, obecność materiału genetycznego wirusa potwierdzono w próbkach zbiorczych pobranych od pięciu padłych dzikich kaczek i jednej mewy. Zwłoki ptaków znaleziono w pobliżu zbiornika wodnego Dąbie (gm. Goleniów, pow. goleniowski, woj. zachodniopomorskie).   Martwymi kaczkami były krzyżówki. Znaleziono je na plaży w Lubczynie, a informację przekazała straż miejska.

Minister Szyszko popiera polski model łowiectwa

Ministerstwo Środowiska w przedweekendowym komunikacie wyraziło swoje poparcie dla obowiązującego obecnie polskiego modelu łowiectwa i PZŁ jako sprawnej organizacji, która działa na rzecz ochrony różnorodności biologicznej. Jednocześnie minister Jan Szyszko stwierdził, że nie zgadza się ze Sławomirem Izdebskim. Przypomnijmy, że przewodniczący OPZZRiOR złożył wniosek o delegalizację Związku i postulował zmianę funkcjonującego modelu (pisaliśmy o tym TUTAJ).

Hubertowska randka z jeleniem

3 listopada br., dokładnie w święto patrona myśliwych Huberta, w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyła się premiera książki Elżbiety Sęczykowskiej pt. „Randka z jeleniem, czyli pałac z widokiem na bagno” o założeniu pierwszej w Polsce prywatnej fermy jeleni na Mazurach, w której swego czasu żyło przeszło 100 zwierząt. Pomysł jej założenia zrodził się w Mongolii (bo Sęczykowska to także podróżniczka), a bezpośrednią inspirację stanowiły ośrodki istniejące już w Anglii.