strona główna

Aktualności

Niespójne działania ws. ASF-u

Zamierzali wywieźć na taczce łowczego okręgowego Romana Laszuka, skończyło się na widowiskowym przetransportowaniu symbolizującej go kukły. Towarzyszył jej medalion dzika z koroną, który miał karykaturalnie ilustrować pobłażliwość dla tego gatunku, podczas gdy oczekiwania rolników wiążą się z jego całkowitą eliminacją na wschodzie Polski.   Rolnicy i hodowcy trzody chlewnej z powiatu bialskiego (z siedzibą w Białej Podlaskiej) podczas spotkania nt. ASF-u...

Zwierzęta dziko żyjące w środowisku ukształtowanym przez człowieka

W lipcowym numerze BŁ w artykule pt. „Dyskusja o jeleniu trwa…” prezentujemy poglądy nt. ograniczania liczebności jeleniowatych, głównie w związku ze szkodami powodowanymi przez nie w lasach. W tekście zawarto m.in. uwagi i spostrzeżenia wyrażone podczas seminarium „Zwierzęta dziko żyjące w środowisku ukształtowanym przez człowieka”, które zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie na rzecz Wspierania Bioróżnorodności „Matecznik” oraz RDLP w Szczecinku w grudniu ub.r.

Trwa 12. edycja konkursu „Digiscoper of the Year”

1 czerwca rozpoczęła się już 12. edycja konkursu „Digiscoper of the Year”, organizowanego przez firmę Swarovski Optik. Zdjęcia lub filmy ssaków, ptaków, gadów, owadów i płazów w ich środowisku naturalnym, wykonane aparatem cyfrowym bądź smartfonem połączonym z okularem lunety obserwacyjnej albo lornetki, można nadsyłać do 30 września br. Muszą one zostać przypisane do jednej z następujących kategorii: „Ruch i działanie”, „Portret i makro”, „Ssaki” oraz „Filmy”. W każdej z nich zostanie wyłoniony zwycięzca, a z tej czwórki jury wybierze osobę, która otrzyma tytuł Digiscoper of the Year 2017 oraz nagrodę główną – statuetkę i zestaw sprzętu do digiscopingu marki Swarovski Optik. Pozostała trójka dostanie zaś lornetki Swarovski Optik EL 32.

Redukcja dzików w imię walki z ASF-em do 1 os./1000 ha

Kto powiedział, że nie da się wybić dzików? – Prosiłbym, żeby pan [minister środowiska – przyp. ADP] w tej swojej wypowiedzi ustosunkował się do możliwości dwumiesięcznego moratorium na kłusownictwo tylko na dziki i wtedy zobaczymy po tych dwóch miesiącach, czy rzeczywiście pan minister ma rację czy nie – zaproponował, całkiem na poważnie, przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jarosław Sachajko (Kukiz’15), otwierając dyskusję podczas wczorajszego posiedzenia.

Konflikt między resortami środowiska i rolnictwa

Z doniesień napływających do redakcji wynika, że zaostrza się konflikt między ministerstwami rolnictwa i środowiska. Stąd przedłużające się prace zespołu powołanego przez ministra Szyszkę do opracowania projektu nowelizacji szkodowej. W skład tego zespołu weszli – oprócz reprezentantów dwóch powyższych urzędów – także przedstawiciele resortów rozwoju i finansów.   Z nieoficjalnych źródeł dowiadujemy się, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie zamierza...

NRŁ nakazuje podjęcie działań na rzecz kształtowania polskiego modelu łowiectwa

W witrynie internetowej PZŁ zostały opublikowane treści uchwał podjętych na posiedzeniu Naczelnej Rady Łowieckiej 25 kwietnia br. Oprócz informacji o zmianach w zarządzie głównym (jak już podawaliśmy, miejsce zmarłego prof. Zygmunta Jasińskiego zajęła prof. Wanda Olech-Piasecka) oraz na stanowisku głównego rzecznika dyscyplinarnego (Tadeusza Andrzejczaka zastąpił Robert Bałdys) dowiadujemy się, że zatwierdzono roczne sprawozdanie z wykonania budżetu zrzeszenia za ubiegły rok i udzielono absolutorium zarządowi głównemu, przyjęto roczne sprawozdanie z działalności krajowych organów PZŁ oraz uchwalono budżet zrzeszenia na 2017 r.

Letni odstrzał jeleni i danieli

Jednym z podnoszonych od lat problemów związanych z zarządzaniem populacją jeleniowatych i przeciwdziałaniem wyrządzanym przez nie szkodom jest zbyt krótki – szczególnie wobec rosnących planów pozyskania – okres polowań. Starania o jego wydłużenie, wzorem rozwiązań stosowanych choćby w Niemczech i Austrii, leśnicy podejmowali już od dawna. Pod koniec zeszłego roku minister środowiska zezwolił Katedrze Łowiectwa i Ochrony Lasu Wydziału Leśnego UP w Poznaniu na przeprowadzenie odstrzału badawczego 300 jeleni i 150 danieli w czasie ochronnym.

Pięciu Wspaniałych spotka się w Pile

Doroczne zawody strzeleckie Pięciu Wspaniałych w tym roku przeniosły się do Piły. Osoby biorące udział w ósmej edycji wydarzenia zmierzą się na obiekcie Centrum Strzelectwa Sportowego „Tarcza” przy alei Powstańców Wielkopolskich 182, tradycyjnie w ostatnią sobotę sierpnia (26.08). Otwarcie imprezy o godz. 8.30. Strzelcy sprawdzą swoje umiejętności w konkurencjach odbiegających od prawideł obowiązujących w PZŁ. Zdradzają to już same ich nazwy: „Bażant deptany”, „Słonka w przelotach” (tegoroczna nowość), „Dochodzenie postrzałka” (wprowadzone w zeszłym roku strzelanie do makiet z rewolweru), „Lis ze stogu” i „Dzik osaczony”.

Aimpoint wylądował w Suchodole!

1 czerwca na strzelnicy w Suchodole k. Warszawy po kilkunastometrowym locie kolimator Micro H-2 szwedzkiej firmy Aimpoint wylądował na twardym gruncie. Został rzucony jak kamień przez menedżera ds. treningu Erika Asa, który w ten sposób przeprowadził test odporności sprzętu na upadek. Następnie zakurzony przyrząd odświeżono wodą z butelki, ponownie zamontowano na sztucerze na szynie Picatinny i poddano kolejnej próbie. Tym razem sprawdzono, czy wstrząśnięty i oblany Micro H-2 trzyma wcześniejsze nastawy. Seria trzech celnych strzałów potwierdziła, że kolimator przeszedł pozytywnie testy upadku i zalania wodą!

Senat w obronie polskiego modelu łowiectwa

Ledwo ucichła wrzawa po głośno komentowanej konferencji w Toruniu, a już tematyka łowiecka zagościła w murach Senatu RP. Spotkanie pod jednoznacznym tytułem „Gospodarka łowiecka jako element ochrony środowiska przyrodniczego i zrównoważonego rozwoju” odbyło się 30 maja br. Zostało zorganizowane przez senacką Komisję Środowiska pod przewodnictwem senatora Zdzisława Pupy (PiS). Tym razem jednak audytorium nie bardzo dopisało. Oprócz parlamentarzystów w wydarzeniu wzięli udział: garstka myśliwych, z zaledwie kilkoma łowczymi okręgowymi i reprezentantami ZG PZŁ (do przerwy w sali obecni byli też przewodniczący Lech Bloch i rzecznik PZŁ Diana Piotrowska), oraz nieliczni leśnicy z wybranych regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych i osoby związane z branżą.