Treści publikowane na tej stronie możesz czytać za darmo dzięki osobom, które kupują „Brać Łowiecką” i w ten sposób wspierają naszą działalność. Dziękujemy czytelnikom papierowego i elektronicznego wydania czasopisma! Jeżeli uważasz zamieszczane tutaj materiały za wartościowe, to zachęcamy do kupowania miesięcznika. Dołącz do grona naszych prenumeratorów!
Aktualności
Czeka nas nowe
Procedowany na przełomie roku projekt ustawy Prawo łowieckie, oficjalnie zgłoszony jako projekt rządowy, nagle i niespodziewanie przeszedł do historii. Już pierwsze sygnały o przepychankach w sejmowych komisjach środowiska i rolnictwa, a potem w utworzonej specjalnej podkomisji nie wróżyły nic dobrego. Projekt oprotestowały i skrytykowały środowiska przyrodniczo-ekologiczne, ale to normalne. Ostatecznie przygotowaną nowelizację dobiła ofensywa przewodniczącego OPZZRiOR Sławomira Izdebskiego, który zaproponował utworzenie nowej organizacji łowieckiej pod nazwą Narodowa Rada Gospodarki Łowieckiej.
Prof. Wanda Olech-Piasecka członkiem ZG PZŁ
Na posiedzeniu NRŁ 25 kwietnia br. dokonano wyboru prof. Wandy Olech-Piaseckiej na członka ZG PZŁ. Zajęła ona miejsce zmarłego prof. Zygmunta Jasińskiego. W BŁ nr 7/2016 w rubryce „Na myśliwskim szlaku” publikowaliśmy wywiad z Panią Profesor, zatytułowany „Zwierzętami trzeba zarządzać głową, a nie emocjami”. Przypomnijmy pokrótce informacje o jej dokonaniach i działalności naukowej. Zootechnik, wykładowca, miłośniczka przyrody oraz myśliwy. Pełni funkcje: dziekana Wydziału Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, prezesa Stowarzyszenia Miłośników Żubrów oraz przewodniczącej Grupy Specjalistów ds. Żubra Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN).
„Intelektualia myśliwskie” 2017
10 czerwca (sobota) w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce odbędzie się kolejna konferencja „Intelektualia myśliwskie”. Organizatorami są wspomniane muzeum oraz Klub św. Huberta. Planowane referaty zgrupowano w dwóch blokach tematycznych: istota współczesnego łowiectwa oraz polscy myśliwi na krańcach świata (przełom XIX i XX w.). Zapraszamy zwłaszcza na prelekcję naszej dziennikarz dr Izabeli Kamińskiej „Tkaniny łowiectwem »malowane« – blask, fantazja i splendor”.
Sygnaliści po raz dziewiąty zmierzą się w konkursie „O Róg Zbramira”
Już w najbliższą sobotę (22 kwietnia) dźwięki rogów myśliwskich rozbrzmią na dziedzińcu niepołomickiego zamku królewskiego. Tego dnia odbędzie się bowiem IX Małopolski Konkurs Sygnalistyki Myśliwskiej „O Róg Zbramira”. Swój udział w nim zapowiedziało 150 solistów oraz dwa zespoły reprezentujące Czechy. Uroczyste otwarcie zaplanowano na godz. 9.00. W ramach imprezy oprócz rywalizacji w wykonywaniu sygnałów zostanie przeprowadzony także konkurs muzyki myśliwskiej.
Inicjatywy kół łowieckich z okręgu tarnobrzeskiego
Koła łowieckie „Głuszec” w Tarnobrzegu, „Leśnik” w Tarnobrzegu oraz „Nadwiślańskie” w Radomyślu nad Sanem zostały laureatami konkursu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (FIO) 2016. Były one jedynymi organizacjami zrzeszającymi myśliwych w Polsce, które otrzymały wsparcie finansowe na wdrożenie autorskich projektów. Na wspomniany konkurs wnioski złożyło blisko 3 tys. organizacji pozarządowych z całego kraju, przy czym pieniądze przyznano niewiele ponad 200 z nich. Łączna pula środków finansowych pozyskanych przez koła z okręgu tarnobrzeskiego w postaci dotacji na zadania związane z edukacją ekologiczno-przyrodniczą wyniosła ponad 100 tys. zł.
Nowości na EXPOHunting 2017
W niedzielę 9 kwietnia zakończyła się 8. edycja Międzynarodowych Targów Łowieckich EXPOHunting w Sosnowcu. Swoją ofertę prezentowało na nich ok. 200 wystawców, głównie z branży łowieckiej (choć w tym roku wydarzeniu towarzyszyły Targi Strzelectwa, Militariów i Survivalu EXPOShooting), a odwiedziło je niemal 11,5 tys. osób. Wśród nich znalazł się także prezydent Bronisław Komorowski, który w piątek 7 kwietnia dokonał uroczystego otwarcia imprezy.
60 lat edukacji leśnej w Tułowicach
Za siedmioma lasami, które niegdyś stanowiły fragment dawnej puszczy o nazwie „Przesieka”, a obecnie są częścią Borów Niemodlińskich, za siedmioma stawami, z których słynie sąsiedzka gmina Niemodlin, nad rzeką Ścinawą Niemodlińską, w centralnej części województwa opolskiego znajduje się mała, ale niezwykle ciekawa miejscowość – Tułowice. To właśnie tu, w szkole położonej w zabytkowym parku, posiadłości von Frankenbergów, już od 60 lat kształci się leśników.
Środki POIiŚ 2014–2020 również na działania kół łowieckich
Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych (zakład Lasów Państwowych o zasięgu krajowym), jako instytucja wdrażająca drugą oś priorytetową („Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu”) współfinansowaną ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020, prowadzi nabór wniosków o dofinansowanie działań polegających na ochronie gatunków i siedlisk oraz tworzeniu korytarzy ekologicznych. Katalog beneficjentów jest otwarty. O wsparcie mogą się ubiegać również koła łowieckie.
Złom wróci na grób Sztolcmana
Jan Sztolcman (1854–1928) to postać zasłużona dla polskiego łowiectwa, którą PZŁ, a ostatnio (chociażby podczas otwarcia XIV Targów Łowiectwa, Strzelectwa i Rekreacji „Hubertus Expo” w Warszawie) także minister środowiska chętnie posługują się w argumentowaniu znaczenia myśliwych dla ochrony przyrody. Powszechnie wiadomo np. o jego wkładzie w restytucję żubra. Myśliwi pamiętają również, że był założycielem i pierwszym redaktorem czasopisma „Łowiec Polski”. Tymczasem grób Jana Sztolcmana na cmentarzu w Wilanowie przez lata pozostawał zaniedbany.