Treści publikowane na tej stronie możesz czytać za darmo dzięki osobom, które kupują „Brać Łowiecką” i w ten sposób wspierają naszą działalność. Dziękujemy czytelnikom papierowego i elektronicznego wydania czasopisma! Jeżeli uważasz zamieszczane tutaj materiały za wartościowe, to zachęcamy do kupowania miesięcznika. Dołącz do grona naszych prenumeratorów!
Aktualności
„Intelektualia myśliwskie” 2017
10 czerwca (sobota) w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce odbędzie się kolejna konferencja „Intelektualia myśliwskie”. Organizatorami są wspomniane muzeum oraz Klub św. Huberta. Planowane referaty zgrupowano w dwóch blokach tematycznych: istota współczesnego łowiectwa oraz polscy myśliwi na krańcach świata (przełom XIX i XX w.). Zapraszamy zwłaszcza na prelekcję naszej dziennikarz dr Izabeli Kamińskiej „Tkaniny łowiectwem »malowane« – blask, fantazja i splendor”.
Sygnaliści po raz dziewiąty zmierzą się w konkursie „O Róg Zbramira”
Już w najbliższą sobotę (22 kwietnia) dźwięki rogów myśliwskich rozbrzmią na dziedzińcu niepołomickiego zamku królewskiego. Tego dnia odbędzie się bowiem IX Małopolski Konkurs Sygnalistyki Myśliwskiej „O Róg Zbramira”. Swój udział w nim zapowiedziało 150 solistów oraz dwa zespoły reprezentujące Czechy. Uroczyste otwarcie zaplanowano na godz. 9.00. W ramach imprezy oprócz rywalizacji w wykonywaniu sygnałów zostanie przeprowadzony także konkurs muzyki myśliwskiej.
Inicjatywy kół łowieckich z okręgu tarnobrzeskiego
Koła łowieckie „Głuszec” w Tarnobrzegu, „Leśnik” w Tarnobrzegu oraz „Nadwiślańskie” w Radomyślu nad Sanem zostały laureatami konkursu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (FIO) 2016. Były one jedynymi organizacjami zrzeszającymi myśliwych w Polsce, które otrzymały wsparcie finansowe na wdrożenie autorskich projektów. Na wspomniany konkurs wnioski złożyło blisko 3 tys. organizacji pozarządowych z całego kraju, przy czym pieniądze przyznano niewiele ponad 200 z nich. Łączna pula środków finansowych pozyskanych przez koła z okręgu tarnobrzeskiego w postaci dotacji na zadania związane z edukacją ekologiczno-przyrodniczą wyniosła ponad 100 tys. zł.
Nowości na EXPOHunting 2017
W niedzielę 9 kwietnia zakończyła się 8. edycja Międzynarodowych Targów Łowieckich EXPOHunting w Sosnowcu. Swoją ofertę prezentowało na nich ok. 200 wystawców, głównie z branży łowieckiej (choć w tym roku wydarzeniu towarzyszyły Targi Strzelectwa, Militariów i Survivalu EXPOShooting), a odwiedziło je niemal 11,5 tys. osób. Wśród nich znalazł się także prezydent Bronisław Komorowski, który w piątek 7 kwietnia dokonał uroczystego otwarcia imprezy.
60 lat edukacji leśnej w Tułowicach
Za siedmioma lasami, które niegdyś stanowiły fragment dawnej puszczy o nazwie „Przesieka”, a obecnie są częścią Borów Niemodlińskich, za siedmioma stawami, z których słynie sąsiedzka gmina Niemodlin, nad rzeką Ścinawą Niemodlińską, w centralnej części województwa opolskiego znajduje się mała, ale niezwykle ciekawa miejscowość – Tułowice. To właśnie tu, w szkole położonej w zabytkowym parku, posiadłości von Frankenbergów, już od 60 lat kształci się leśników.
Środki POIiŚ 2014–2020 również na działania kół łowieckich
Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych (zakład Lasów Państwowych o zasięgu krajowym), jako instytucja wdrażająca drugą oś priorytetową („Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu”) współfinansowaną ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020, prowadzi nabór wniosków o dofinansowanie działań polegających na ochronie gatunków i siedlisk oraz tworzeniu korytarzy ekologicznych. Katalog beneficjentów jest otwarty. O wsparcie mogą się ubiegać również koła łowieckie.
Złom wróci na grób Sztolcmana
Jan Sztolcman (1854–1928) to postać zasłużona dla polskiego łowiectwa, którą PZŁ, a ostatnio (chociażby podczas otwarcia XIV Targów Łowiectwa, Strzelectwa i Rekreacji „Hubertus Expo” w Warszawie) także minister środowiska chętnie posługują się w argumentowaniu znaczenia myśliwych dla ochrony przyrody. Powszechnie wiadomo np. o jego wkładzie w restytucję żubra. Myśliwi pamiętają również, że był założycielem i pierwszym redaktorem czasopisma „Łowiec Polski”. Tymczasem grób Jana Sztolcmana na cmentarzu w Wilanowie przez lata pozostawał zaniedbany.
W jedności siła!
Polski Związek Łowiecki, a szczególnie jego naczelne władze, w ostatnich miesiącach podlegają nieustannej krytyce. Nawet wśród polujących decyzje Zarządu Głównego spotykają się z niezrozumieniem, czego dowodzą np. stanowisko Okręgowej Rady Łowieckiej w Warszawie czy też wniosek śląskich myśliwych o odwołanie przewodniczącego Lecha Blocha. Tylko jedność myśliwych i ogólnopolskie poparcie dla Lecha Blocha mogą uchronić nasz Związek od upadku. Dlatego dla uczczenia 20-lecia piastowania nieprzerwanie przez dr. Blocha funkcji przewodniczącego Zarządu Głównego grupa inicjatywna nemrodów z Podlasia, która ma już dosyć ciągłych ataków, postanowiła rozpocząć prace nad powołaniem Komitetu Budowy Pomnika Lecha Blocha z łusek od polskich myśliwych.
VIII Międzynarodowe Targi Łowieckie EXPOHunting w Sosnowcu już za tydzień
VIII edycja Międzynarodowych Targów Łowieckich EXPOHunting odbędzie się już 7–9 kwietnia. W tym roku hala Centrum Targowo-Konferencyjnego Expo Silesia w Sosnowcu zgromadzi nie tylko myśliwych, lecz także strzelców, a to za sprawą organizowanej w tym samym terminie III edycji Targów Strzelectwa, Militariów i Survivalu EXPOShooting. Dzięki połączeniu obu wydarzeń odwiedzający je myśliwi i sympatycy łowiectwa będą mieli okazję zapoznać się z ofertą i celami działania Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, Ligi Obrony Kraju, stowarzyszeń paramilitarnych oraz miłośników i kolekcjonerów broni. Uroczyste otwarcie targów, które zostały objęte patronatem prasowym BŁ, nastąpi w piątek 7 kwietnia o godz. 12.30. Informacje o godzinach wstępu i cenach biletów znajdują się TUTAJ.