strona główna

Aktualności

Czesi wydłużają okresy polowań na jeleniowate

Wywołane m.in. suszą oraz gradacją szkodników owadzich, w tym zespołu kornika drukarza, zamieranie drzewostanów na dużych powierzchniach i związana z tym skala obecnych oraz planowanych odnowień powierzchni leśnych spowodowały zmianę obowiązującego w Czechach rozporządzenia ministra rolnictwa (jemu podlega gospodarka łowiecka u naszych południowych sąsiadów) w sprawie okresów polowań na zwierzęta łowne. Nowelizacja obowiązuje od 1 stycznia br. do końca marca 2025 r. i dotyczy łowisk otwartych (na zwierzęta hodowane w oborach już wcześniej można było polować przez cały rok).

Brandenburgia i Saksonia szykują się na ASF

Wirus afrykańskiego pomoru świń, który dotarł nad Nysę, wywołał bezpośrednie reakcje również w Niemczech. Temat zagrożeń i ryzyka związanego z epidemią zaistniał w tym kraju w przestrzeni publicznej bardzo wcześnie, bo już kilka lat temu. Rząd federalny i kraje związkowe podjęły szereg działań – przede wszystkim w sferze ustawodawczej – które miały na celu efektywniejsze ograniczanie negatywnych ekonomicznych i społecznych skutków wystąpienia epidemii, na długo zanim się pojawiły realne zagrożenia. Politycy oraz administracja niemiecka nie obiecywali jednak, że dzięki „cudowi nad Odrą i Nysą” uda się zatrzymać epidemię i całkiem wykluczyć ryzyko. Opinię publiczną od początku informowano, że prędzej czy później ASF zawita również do Niemiec.

„Łowiecki” do łowczego krajowego

Poniżej zamieszczamy w oryginalnym brzmieniu list otwarty redaktora naczelnego internetowego dziennika „Łowiecki” Piotra Gawlickiego do przewodniczącego ZG PZŁ Alberta Kołodziejskiego. W liście padają odpowiedzi na pytania postawione przez łowczego krajowego w wywiadzie opublikowanym w grudniowym „Łowcu Polskim” (nr 12/2019). Red. Szanowny Kolega Albert Kołodziejski Łowczy Krajowy PZŁ   Serdecznie dziękuję za zainteresowanie się portalem lowiecki.pl, czemu...

Prowadzący polowanie o postrzeleniu myśliwego

Poniżej publikujemy list od przewodniczącego zarządu KŁ „Mewa” w Legionowie. 15 grudnia 2019 r. prowadził on w Kurkach pod Olsztynkiem polowanie, na którym doszło do postrzelenia myśliwego. Koledzy Myśliwi, ponieważ nasze koło dotknęła fala hejtu, nie mogę stać obojętnie wobec nieprawdziwych informacji. Zdarzył się nieszczęśliwy wypadek. Fakty są zgoła inne niż wiadomości ogłoszone m.in. w portalu „Dziennik Łowiecki”. Prowadziłem polowanie. Usłyszałem...

Prezydium Malca gotowe do dymisji

Rafał Malec – jeden z dwóch członków NRŁ wciąż poczuwających się do roli jej prezesa wobec doprowadzenia przez resort środowiska do impasu i tkwienia w nim – w imieniu reprezentowanego przez siebie prezydium (Radosław Cywiński, Andrzej Hinc, Antoni Przybylski i Andrzej Skibiński) oraz w uzgodnieniu z członkami rady obecnymi na jej posiedzeniu 16 grudnia br. wystosował do całego gremium tego organu prośbę o rychłe spotkanie, którego celem byłaby likwidacja obecnego paraliżu w funkcjonowaniu. Członkowie prezydium wraz z prezesem Malcem zamierzają złożyć rezygnację ze zobowiązaniem do nieubiegania się o miejsce w jego nowym składzie.

Stanowisko NRŁ ws. projektu specustawy zakaźnej

Naczelna Rada Łowiecka złożyła na ręce premiera Mateusza Morawieckiego (przekazane do wiadomości m.in. prezesa PiS-u Jarosława Kaczyńskiego) stanowisko odnoszące się do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, zmieniającego zapisy ośmiu aktów prawnych, w tym Prawa łowieckiego. Pismo datowane na 10 grudnia br. poparło 39 członków rady (nie ma wśród nich m.in. jej prezesa Rafała Malca).   NRŁ odniosła się do...

Pierwsza planszówka łowiecka!

Dla tych, którzy przez zabawę chcą wciągnąć swoje latorośle w łowiecki świat. Dla tych, którzy są zafascynowani myślistwem i wszystkim, co z nim związane. Albo po prostu dla tych, którzy lubią gry planszowe (a teraz ta forma rozrywki przeżywa swój renesans) – dla wszystkich tych osób powstała planszówka „Tropy”, przeznaczona dla 2–4 graczy w wieku od 9 lat. Nie należy jej jednak kojarzyć tylko z zabawą dla najmłodszych, bo zasady są na tyle złożone, że gra z powodzeniem nadaje się też dla dorosłych.

Kolejny ambulans dla poznańskiego pogotowia od wielkopolskich myśliwych

Symbolizujące złom dębowe gałązki na karoserii, logo PZŁ na tylnych szybach i zagłówkach siedzeń, róża z oznaką zrzeszenia na desce rozdzielczej oraz podobny brelok przy kluczykach, indywidualna rejestracja układająca się w słowo „PONOWA”, a na tylnych bocznych drzwiach i szybie napis „Dar wielkopolskich myśliwych” – tak prezentuje się najnowszy pojazd we flocie Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu. Warstwę wizualną dopełnia akcent dźwiękowy – z głośników zamiast typowej syreny alarmowej może popłynąć sygnał „Darz Bór”.

ASF przekracza San. Strefa czerwona rośnie na Dolnym Śląsku

W ostatnich dniach uwagę opinii publicznej i mediów przykuwa sytuacja epizootyczna związana z ASF-em na zachodzie kraju. Tymczasem wirus postępuje również na wschodzie – 21 listopada potwierdzono trzy przypadki choroby u dzików w powiecie niżańskim (woj. podkarpackie), dotychczas objętym strefą żółtą. Zakażone osobniki pochodziły z OHZ-etu w nadleśnictwie Rudnik – dwa z odstrzału, jeden z kolizji samochodowej. Były to pierwsze przypadki ASF-u u dzików zlokalizowane za linią Sanu. Jak się dowiadujemy w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Nisku, są już kolejne, ale szczegółów na razie brak.