Treści publikowane na tej stronie możesz czytać za darmo dzięki osobom, które kupują „Brać Łowiecką” i w ten sposób wspierają naszą działalność. Dziękujemy czytelnikom papierowego i elektronicznego wydania czasopisma! Jeżeli uważasz zamieszczane tutaj materiały za wartościowe, to zachęcamy do kupowania miesięcznika. Dołącz do grona naszych prenumeratorów!
Aktualności
Najcięższy wieniec byka zobaczycie na EXPOHunting!
Już w najbliższy weekend, 5–7 kwietnia, w Sosnowcu odbędą się X Międzynarodowe Targi Łowieckie EXPOHunting oraz V Targi Strzelectwa, Militariów i Survivalu EXPOShooting. Oczywiście nas tam nie zabraknie. Czekamy na Was na stoisku nr 37! Co mamy do zaoferowania? Zamówicie i przedłużycie u nas prenumeratę „Braci Łowieckiej” (dołączamy do niej kalendarz ścienny na 2019 r. lub torbę naramienną z logo BŁ w korzystnej cenie) oraz kupicie w promocji nasze ostatnie wydawnictwa.
Odszedł Adam Roguski
Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy naszego Kolegę i Serdecznego Przyjaciela śp. Adama Roguskiego. Był wieloletnim członkiem naszego Klubu, znakomitym myśliwym, szczerze oddanym sprawom prawidłowego łowiectwa. W Klubie pełnił zaszczytną funkcję przewodniczącego straży praw. Cześć Jego pamięci i Darz Bór. Klub Świętego Huberta Msza św. żałobna odbędzie się 23 marca br. o godz. 12 w kościele pw. Matki Boskiej Anielskiej w Skolimowie.
Akademia strzelecka Swarovski Optik
Strzelanie na dalekie dystanse to w Polsce domena strzelców sportowych oraz, rzecz jasna, wojskowych i policyjnych. Przyczyna jest prosta – regulacje prawne ograniczające do 200 m maksymalną odległość strzału z broni kulowej podczas polowania. W naszych realiach taki zapis, oczywiście, ma sens, biorąc pod uwagę specyfikę terenu i polowań, a także zwierzynę. Niemniej współczesna broń myśliwska, amunicja oraz optyka pozwalają oddać celny i skuteczny strzał na znacznie większe odległości, o czym często mogą się przekonać myśliwi wyjeżdżający na łowy do innych krajów.
Powstało Stowarzyszenie Przewodników Psów Myśliwskich
16 marca 2019 r. w Sośniach k. Antonina odbyło się długo oczekiwane spotkanie podkładaczy psów z całej Polski. Z założenia miało ono służyć stworzeniu grupy wsparcia dla ludzi zajmujących się prowadzeniem psów na polowaniach zbiorowych, a także zbudowaniu lobby naciskającego na zmiany legislacyjne dotyczące kynologii łowieckiej. Jednak dzięki bardzo zgodnemu podejściu do wspólnych planów udało się przyjąć statut i podpisami 47 członków założycieli powołać do życia Stowarzyszenie Przewodników Psów Myśliwskich. Wybrano też zarząd w składzie: Grzegorz Jarosik, Piotr Wesołowski, Dariusz Gorgoliński, Michał Fornalczyk oraz Grzegorz Trojanowski.
KZD nie musiał przyjąć statutu
16 lutego 2019 r. Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Łowieckiego przyjął Statut PZŁ. W ten sposób dochowano terminu wynikającego z nowelizacji ustawy Prawo łowieckie z 22 marca 2018 roku. Bezkrytyczne realizowanie założeń tej noweli doprowadziło do uchwalenia aktu prawnego w sposób urągający wszelkim zasadom prawodawstwa. Przede wszystkim projekt Statutu PZŁ przyjęty uchwałą NRŁ z 25 stycznia 2019 r. pochodzi od organu, który od początku swojego działania...
Kandydatów na łowczego krajowego pomysły na łowiectwo
W gronie trzech kandydatów na łowczego krajowego, którzy 28 lutego zostali wybrani przez NRŁ i przedstawieni ministrowi środowiska, znaleźli się: wyłoniony w pierwszej turze głosowań były wieloletni olsztyński łowczy okręgowy Dariusz Zalewski, a także wytypowani kolejno w drugiej i trzeciej turze prezes zarządu spółki Orlen Serwis i dotychczasowy (od maja 2018 r.) członek Zarządu Głównego PZŁ Albert Kołodziejski oraz przewodniczący zarządu katowickiego Mariusz Miśka. W posiedzeniu Rady gościnnie brali udział radcy ministra w zespole ds. łowiectwa Departamentu Leśnictwa, Wojciech Cieplak i Hubert Hamulecki, którzy uchwałę z nazwiskami trzech kandydatów niezwłocznie dostarczyli do ministerstwa.
Zbiórka na rzecz Kubusia Jankowskiego
O tym, że myśliwi bezinteresownie pomagają i angażują się w działania charytatywne, nie trzeba nikogo przekonywać, a informacje o inicjatywach podejmowanych przez grono polujących pojawiają się regularnie również na łamach „Braci Łowieckiej”. W ostatnich dniach nasze środowisko zmobilizowało się przy okazji zbiórki pieniędzy na rzecz sześcioletniego Kubusia Jankowskiego, u którego w połowie lutego zdiagnozowano nieoperacyjnego guza pnia mózgu. Krajowi specjaliści rozkładają ręce, a polskie szpitale oferują tylko chemio- i radioterapię. Obecnie jedyną szansę na badania i podjęcie próby leczenia dają kliniki zagraniczne, ale na własny koszt rodziny.
Minister podpisał Statut PZŁ. Co z jego nowelizacją?
W środę 27 lutego w Ministerstwie Środowiska odbyło się podpisanie przez ministra Henryka Kowalczyka Statutu PZŁ przyjętego podczas XXIV Krajowego Zjazdu Delegatów. W uroczystości wzięli udział: wiceminister środowiska Małgorzata Golińska, prezes NRŁ Rafał Malec, przewodniczący prezydium zjazdu Sławomir Strzelczyk oraz członkowie Rady Radosław Cywiński i Wojciech Szymański (członek Komisji Statutowej NRŁ). Oprawę muzyczną spotkania zapewnił ZSM Echo przy ZO PZŁ w Warszawie.
Greenpeace i „Niech Żyją!” nie negują odstrzału dzików, ale…
– My nie jesteśmy przeciwni (…) skutecznej walce z ASF-em i redukcji populacji dzika w takim stopniu, który rzeczywiście będzie uzasadniony naukowo. Nieprzemyślany, niepotrzebny masowy odstrzał to jest to, czemu jesteśmy przeciwni. Dla nas bardzo ważna jest też kwestia (…) biernego nadzoru, czyli znajdywania martwych dzików w lasach, w którym mogłoby uczestniczyć społeczeństwo – mówiła Marta Grundland z Greenpeace Polska podczas wspólnego posiedzenia sejmowych komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, które odbyło się 19 lutego. W jego trakcie została przedstawiona informacja resortu środowiska o działaniach ograniczających liczebność dzików.
Statut PZŁ uchwalony ze zobowiązaniem do jego nowelizacji
XXIV Krajowy Zjazd Delegatów, który 16 lutego br. odbył się w Sękocinie Starym k. Warszawy, uchwalił Statut PZŁ w brzmieniu przyjętym przez NRŁ 25 stycznia i podanym do wiadomości członków, wraz z pakietem 97 poprawek (głosowanych łącznie) przygotowanych przez Radę już po tym terminie. Najwyższa władza zrzeszenia zobowiązała ponadto NRŁ do przeanalizowania poprawek złożonych podczas KZD przez delegatów, a także rozważenia tych, które nadejdą do 31 marca br. Tym sposobem zagwarantowano kontynuację prac nad statutem. Wpływ na jego ostateczny kształt będą mieli również szeregowi myśliwi, dotąd tej możliwości pozbawieni. Do 30 września br. powinien zostać zwołany nadzwyczajny zjazd delegatów, by uchwalić znowelizowany dokument.