Demonopolizacja PZŁ wg Kukiz'15

Październik 26 11:44 2016 Wydrukuj

21 października do Sejmu wniesiono projekt ustawy nowelizującej Prawo łowieckie przygotowany przez grupę posłów ugrupowania Kukiz’15. Jednym z głównych jego założeń jest możliwość wydzierżawiania obwodów łowieckich na drodze przetargów nie tylko kołom łowieckim, lecz także stowarzyszeniom myśliwych niezrzeszonych w PZŁ. Czynsz dzierżawny miałby trafiać do nadleśnictw oraz funduszy sołeckich (jako rekompensata za wykonywanie polowania na prywatnych gruntach).

 

W projekcie wprowadzono sugestie nowych rozwiązań w zakresie szacowania szkód. Wciąż ma się ono opierać na Państwowym Funduszu Odszkodowawczym, na który będą się składać (oprócz zarządców i dzierżawców obwodów) PZŁ oraz PGL LP jako instytucje odpowiedzialne za zatwierdzenie planów pozyskania zwierzyny. Wysokość odszkodowania ma ustalać wojewoda na podstawie protokołu szacowania szkód sporządzonego przez dzierżawcę lub zarządcę obwodu. Twórcy projektu oszacowali, że to rozwiązanie spowoduje konieczność zatrudnienia po jednym półetatowym pracowniku na województwo.
 
Gwoli uzupełnienia warto poinformować, że projekt ustawy okołobudżetowej w wersji, która trafiła pod obrady Sejmu, odracza wejście w życie uchwalonej w czerwcu ustawy szkodowej do 1 stycznia 2018 r. (a nie, jak wstępnie założono, do 1 stycznia 2019 r.).
 
Propozycja przedstawiona przez ugrupowanie Kukiz’15 (można się z nią zapoznać TUTAJ) to kolejna w ostatnim czasie wizja zmodernizowania polskiego modelu łowiectwa. Niedawno zostały upublicznione założenia do projektu ustawy o narodowej gospodarce łowieckiej przygotowane przez OPZZRiOR. Proponowane w nich zmiany w zakresie gospodarki łowieckiej również mają dość przewrotowy charakter. Jedną z nich jest demonopolizacja PZŁ. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
 
Krytykowany m.in. przez ORŁ w Warszawie projekt rządowy, za którego opracowaniem stał PZŁ, nie został jeszcze zamieszczony na witrynie internetowej Sejmu RP.
 
Red.

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.