PSL przywraca samorządność PZŁ w projekcie noweli Prawa łowieckiego

PSL przywraca samorządność PZŁ w projekcie noweli Prawa łowieckiego
Październik 31 13:10 2024 Wydrukuj

Grupa posłów PSL-u reprezentowana przez Urszulę Pasławską złożyła 30 października br. do laski marszałkowskiej projekt nowelizacji Prawa łowieckiego, którego zasadniczym celem jest przywrócenie zrzeszeniu samorządności. Ma to zostać zrealizowane przez nadanie krajowemu zjazdowi delegatów (KZD) wyłącznej kompetencji do uchwalania i zmian statutu oraz pozbawienie ministra właściwego ds. środowiska prawa do jego zatwierdzania, scedowanie wyboru władz związku na jego organy statutowe i zarazem przywrócenie tych organów, które zostały zlikwidowane w 2018 r., w tym okręgowych rad łowieckich, a także zniesienie możliwości uchylania i stwierdzania nieważności uchwał KZD i Naczelnej Rady Łowieckiej przez ministra właściwego ds. środowiska. Zamiar zrealizowania powyższych zmian został zapowiedziany przez łowczego krajowego Eugeniusza Grzeszczaka zaraz po objęciu przez niego stanowiska, a formalnie zadeklarowano go podczas Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego 26 października w Tarnowie.

 

Krajowy zjazd delegatów wybierze łowczego krajowego

Zdaniem autorów projektu zmian w Prawie łowieckim wpływ resortu środowiska na wybór łowczego krajowego i łowczych okręgowych jest konfliktogenny i utrudnia realizację ustawowych zadań powierzonych PZŁ przez państwo. Nieakceptowalny dla myśliwych jest ponadto brak społecznego nadzoru nad organami PZŁ oraz nad wydatkowaniem przez nie środków pochodzących ze składek członkowskich. Projekt przywraca wobec tego organy związku zlikwidowane nowelizacją Prawa łowieckiego z marca 2018 r. W katalogu organów PZŁ znajdzie się 16-osobowa Główna Komisja Rewizyjna, której zadaniem będzie kontrola i analiza działalności organizacyjnej, gospodarczej i finansowej Zarządu Głównego PZŁ, a także okręgowe komisje rewizyjne, wyposażone w analogiczne kompetencje na szczeblu zarządów okręgowych. Przywrócone mają również zostać okręgowe rady łowieckie. W uzasadnieniu projektu podniesiono, że likwidacja i przeniesienie ich kompetencji na szczebel centralny poskutkowało spadkiem efektywności działań władz krajowych, obciążonych licznymi sprawami, w tym rozpatrywaniem odwołań od kar porządkowych nakładanych przez zarządy okręgowe.

Projekt zakłada także zniesienie ograniczenia kadencyjności KZD, NRŁ, Głównego Sądu Łowieckiego, Głównego Rzecznika Dyscyplinarnego, Kapituły Odznaczeń Łowieckich i okręgowych zjazdów delegatów (OZD). Projektodawcy nie widzą zasadności takiego obostrzenia w organach pochodzących z wyboru. Zachowano zarazem pięcioletni okres trwania kadencji dla wszystkich organów i rozszerzono zakres regulacji statutowych o określenie trybu zgłaszania kandydatów do organów PZŁ i kół łowieckich – dotychczas ustawa przewidywała jedynie konieczność określenia w statucie kompetencji tych organów oraz trybu dokonywania ich wyboru, a także zmian lub uzupełniania ich składu.

Planowana nowelizacja przenosi ponadto prawo wyboru i odwołania łowczego krajowego oraz członków ZG PZŁ na KZD. Przypomnijmy, że zanim tę kompetencję przypisano ministrowi właściwemu ds. środowiska, wyborów dokonywała NRŁ. Projekt daje zatem jeszcze silniejszy mandat społeczny ZG PZŁ. Pojawia się w nim również nowy obowiązek niezwłocznego wyznaczenia  w porozumieniu z prezesem NRŁ  zastępcy łowczego krajowego spośród członków ZG PZŁ. To zabezpieczenie na wypadek nieobecności tego pierwszego albo nieobsadzenia jego stanowiska do czasu wyłonienia następcy. Łowczowie okręgowi mieliby być natomiast powoływani i odwoływani przez łowczego krajowego spośród dwóch kandydatów wskazanych przez OZD.

Nadzór nad PZŁ pozostawia się wprawdzie resortowi środowiska, ale będzie on mógł kontrolować ZG PZŁ tylko w ściśle określonych obszarach obejmujących zakres nałożonych ustawą zadań. Jak wspomniano wcześniej minister nie będzie też mógł uchylać ani stwierdzać nieważności uchwał i wstrzymywać ich wykonywanie czy upominać i żądać działań naprawczych od KZD oraz NRŁ. Pozostanie mu jedynie możliwość zaskarżania uchwał w terminie 30 dni do sądu administracyjnego, ale z  wyjątkiem tych przyjmujących statut i powołujących członków ZG PZŁ.

Długa i kręta droga do przywrócenia samorządności

Droga do przywrócenia samorządności zrzeszenia odebranej feralną nowelizacją Prawa łowieckiego z 2018 r. będzie niestety długa i kręta. Ustawa (w kształcie zmodyfikowanym zapewne w toku prac parlamentarnych) wejdzie w życie 14 dni po publikacji w Dzienniku Ustaw, ale przepisy przejściowe zapewniają ciągłość funkcjonowania organów oraz dają sporo czasu na zrealizowanie zapisów noweli. Organy powołane przed jej wejściem w życie będą więc pełnić funkcję do chwili wyboru albo powołania nowych. W razie zrzeczenia się lub śmierci członka organu, jego skazania lub utraty członkostwa w zrzeszeniu nowi członkowie będą powoływani w oparciu o dotychczasowe przepisy. Statut PZŁ uchwalony w 2019 r. również będzie obowiązywał.

Nowy statut ma zostać przedłożony KZD najpóźniej 12 miesięcy od wejścia w życie ustawy. KZD będzie miał 6 miesięcy na jego uchwalenie, a jeśli się z tym nie upora, zadanie to spadnie na NRŁ. W ciągu kolejnego pół roku trzeba będzie wybrać delegatów na OZD, te zaś w terminie najpóźniej 9 miesięcy wybiorą okręgowe rady łowieckie, okręgowe komisje rewizyjne, delegatów na KZD, członków NRŁ i kandydatów na łowczych okręgowych. ZG PZŁ w ciągu 30 dni zwoła pierwsze posiedzenie nowej rady, ta zaś będzie miała 3 miesiące na zwołanie KZD, który wybierze nowy skład ZG PZŁ, oraz 6 miesięcy na powołanie organów związku. Nowo wybrany łowczy krajowy w ciągu 30 dni powoła łowczych okręgowych, a ci będą mieli kolejny miesiąc na przygotowanie wniosków o powołanie członków zarządów okręgowych. Jak łatwo porachować, naprawa dokonanych kilka lat temu z dużą łatwością zniszczeń w funkcjonowaniu PZŁ może zabrać nawet ponad trzy lata!

Poza zasygnalizowanymi wyżej zmianami mającymi przywrócić samorządność zrzeszenia, w projekcie przewidziano także dostosowanie granic okręgów PZŁ do granic województw, aby sprawniej realizować zadania stawiane przed zrzeszeniem w procedowanej ustawie o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Z pełnym brzmieniem projektu nowelizacji Prawa łowieckiego z 30 października br. można się zapoznać TUTAJ.

 

Red., Fot. wayne/ Adobe Stock

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.