Ważny wyrok sądu – zwrot wypłaconego przez koło odszkodowania
Styczeń 31
16:04
2024
Wydrukuj
5 grudnia 2023 r. Koło Łowieckie „Ostęp” w Warszawie uzyskało przed Sądem Rejonowym w Lublinie precedensowy wyrok w sprawie odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody łowieckie, które powstały na terenie objętym stanem wyjątkowym.
Po wprowadzeniu latem 2021 r. stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego znaczna część obwodu łowieckiego dzierżawionego przez KŁ „Ostęp” została objęta zakazem wstępu i noszenia broni, co wykluczyło prowadzenie gospodarki łowieckiej na tym terenie. Niedługo po wprowadzeniu stanu wyjątkowego zgłoszono do koła szkodę łowiecką w znacznym rozmiarze powstałą na obszarze objętym zakazem wstępu. Rozmiar zgłoszonej szkody był oczywistym następstwem braku możliwości prowadzenia przez koło gospodarki łowieckiej, co umożliwiło zwierzynie niezakłócone żerowanie na tym obszarze.
Wobec braku szczególnych przepisów, które modyfikowałyby odpowiedzialność dzierżawcy na czas stanu wyjątkowego, koło wypłaciło pełne odszkodowanie za szkodę łowiecką na zasadach określonych w Prawie łowieckim, a następnie wystąpiło do Wojewody Lubelskiego o przyznanie odszkodowania na podstawie Ustawy z dnia 22 listopada 2002 r. o wyrównaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela.
Wojewoda Lubelski odmówił wypłaty odszkodowania, w związku z czym koło w ustawowym terminie wystąpiło do sądu z pozwem o zapłatę odszkodowania, korzystając przy tym ze zwolnienia od kosztów sądowych. Spór przed sądem koncentrował się wokół kwestii istnienia związku przyczynowego między brakiem możliwości prowadzenia gospodarki łowieckiej a rozmiarem szkody łowieckiej, którą naprawiło koło.
Ostatecznie Sąd Rejonowy w Lublinie podzielił w całości stanowisko koła i uznał, że Skarb Państwa powinien zwrócić kwotę odszkodowania, które koło łowieckie musiało wypłacić właścicielowi upraw, wraz z odsetkami i kosztami postępowania. Przedmiotowy wyrok jest na tę chwilę nieprawomocny (Wojewoda Lubelski może złożyć apelację).
Więcej informacji można uzyskać u łowczego KŁ „Ostęp”, r.pr. Marcina Macieszczaka (m.macieszczak@gessel.pl) oraz
u prowadzącego sprawę adw. Daniela Szemetyłło (d.szemetyllo@gessel.pl).
Marcin Macieszczak, Daniel Szemetyłło, Fot. Archiwum | BŁ 2/2024