Zmiany w ustawie o broni i amunicji wg Kukiz’15

Zmiany w ustawie o broni i amunicji wg Kukiz’15
Listopad 17 09:41 2016 Wydrukuj

Odważne zmiany legislacyjne ugrupowanie Kukiz’15 opracowało nie tylko w Prawie łowieckim. 4 listopada br. do Sejmu wpłynął bowiem projekt ustawy o broni i amunicji autorstwa Jarosława Lewandowskiego, prezesa Fundacji Rozwoju Strzelectwa w Polsce, powstały we współpracy z Ruchem Obywatelskim Miłośników Broni. Dokument zawiera kilka rewolucyjnych rozwiązań. Jak zatweetował przedstawiciel wnioskodawców, poseł Bartosz Józwiak, została w nim zaproponowana „normalność” w podejściu do prawa posiadania broni palnej.

 
Nowelizacja zakłada m.in. zmianę obowiązującego w naszym kraju modelu reglamentacji dostępu do broni. Oprócz doprecyzowania pojęć, co ma zlikwidować wątpliwości interpretacyjne, określono wiele przesłanek pozytywnych, których spełnienie uzasadnia wydanie pozwolenia na broń, oraz negatywnych, które to wykluczają. Takie rozwiązanie eliminuje policyjną uznaniowość, do tej pory stanowiącą udrękę również w przypadku pozwoleń na broń myśliwską. Samo wydawanie decyzji administracyjnych o przyznaniu pozwolenia miałoby jednak spoczywać na starostach (prezydentach miast na prawach powiatu).
 
Propozycja ustawy o broni i amunicji zgłoszona przez ugrupowanie Kukiz’15 wprowadza dwa główne poziomy pozwolenia na broń – obywatelską kartę broni (wydawaną osobom, które przedłożyły na piśmie uzasadniony powód jej posiadania, w tym m.in. zamiar uprawiania łowiectwa lub sportu o charakterze strzeleckim, kolekcjonerstwo albo samoobronę) oraz pozwolenie podstawowe. Zniesieniu podlega obecna forma ich wydawania do konkretnego celu. Ponadto wyróżniono pozwolenia: obiektowe, muzealne i rozszerzone (uprawniające do ukrytego noszenia załadowanej broni krótkiej).
 
Więcej szczegółów wraz z filmową prezentacją głównych założeń ustawy można znaleźć TUTAJ.
 
Tekst i zdjęcie ADP

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.