strona główna

Aktualności

Co dalej z Zespołem do spraw reformy łowiectwa? MKiŚ zapowiada usprawnienie jego działania

Co dalej z Zespołem do spraw reformy łowiectwa? MKiŚ zapowiada usprawnienie jego działania
Luty 10 10:29 2025 Wydrukuj

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wespół z parlamentarzystami PL2050 szerokim frontem przystąpili do działań reformujących łowiectwo na własną ideologiczną modłę, nie bacząc na to, że żadne rekomendacje co do zmian w prawie nie zostały wypracowane przez powołany w czerwcu ub.r. do realizacji tego celu zespół.

 

Zgodnie z brzmieniem zarządzenia w sprawie powołania Zespołu do spraw reformy łowiectwa, bo o nim mowa, jego przewodniczący wiceminister Mikołaj Dorożała miał do 31 grudnia 2024 r. przedstawić swojej zwierzchniczce, minister Paulinie Hennig-Klosce (oboje z PL2050), wspomniane wyżej propozycje zmian m.in. w Prawie łowieckim. To jednak nie nastąpiło. W międzyczasie sejm zdążył natomiast odrzucić projekt zmiany ustawy o broni i amunicji autorstwa posłów PL2050, wprowadzający m.in. okresowe badania myśliwych (więcej TUTAJ), a wciąż pod znakiem zapytania pozostają zmiany w rozporządzeniach usuwające siedem gatunków ptaków z listy łownych (więcej TUTAJ). Oba powyższe zagadnienia zostały poruszone podczas posiedzeń zespołu, który nie uzgodnił żadnych wniosków.
 
Jak wyjaśnia Wydział Komunikacji Medialnej MKiŚ pięć zorganizowanych w zeszłym roku spotkań nie pozwoliło na dokończenie omawiania wszystkich założonych tematów, z kolei w dużej części tych poddanych pod dyskusję poglądy były bardzo rozbieżne i nie wypracowano wspólnego stanowiska. Dlatego, czytamy w odpowiedzi na zapytanie prasowe , przewodniczący nie mógł złożyć ostatecznych rekomendacji, nie nastąpiła, co oczywiste, ich wymagana treścią zarządzenia akceptacja przez minister Hennig-Kloskę, a zatem Zespół ds. reformy łowiectwa nie uległ rozwiązaniu. Ministerstwo analizuje możliwości usprawnienia jego działania. Wyniki tej analizy posłużą przedstawieniu szefowej resortu rekomendacji w zakresie ewentualnych zmian w funkcjonowaniu zespołu.
 
Jak wprost dowodzą kroki podejmowane choćby przez MKiŚ w zakresie zmian prawnych odnoszących się do funkcjonowania łowiectwa, zespół ma wyłącznie fasadowy charakter. Dało się to zresztą odczuć już od jego pierwszego posiedzenia, co w artykule pt. „Co nam niesiesz, Mikołaju?”
 na łamach 12/2024  wytknął prof. Henryk Okarma, jeden z członków gremium powołanego przez minister Hennig-Kloskę.
 
Red., Fot. MKiŚ (youtube.com/MinisterstwoKlimatuiŚrodowiska)

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.