Fundusz Odszkodowawczy ponownie odroczony?

Fundusz Odszkodowawczy ponownie odroczony?
Wrzesień 05 15:51 2017 Wydrukuj

W ramach międzyresortowych uzgodnień projektu rozporządzenia ministra środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne, który znosi trwające od 2001 r. moratorium na łosie, swoje stanowisko zgłosiło m.in. Ministerstwo Finansów. Odniosło się ono do oceny skutków regulacji sporządzonej przez resort ministra Szyszki na potrzeby zmienianego rozporządzenia. Zaznaczono tam, że wprowadzenie okresu polowań na łosie przeniesie odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez ten gatunek na zarządców i dzierżawców obwodów łowieckich.

 
Ministerstwo Środowiska przypomina w tym dokumencie, że od 1 stycznia 2018 r. wchodzi w życie zmiana zasad szacowania szkód i wypłaty odszkodowań wprowadzona nowelizacją ustawy Prawo łowieckie z 22 czerwca 2016 r. (a odroczona ustawą budżetową, ponieważ pierwotnie miała obowiązywać już od tego roku). Zakłada ona utworzenie Funduszu Odszkodowawczego (FO) zasilanego m.in. ryczałtem za zwierzynę ujętą w planie pozyskania oraz oględziny i szacowanie szkód przez przedstawicieli wojewody.
 
Efektu prac powołanego w lutym przez ministra Szyszkę zespołu, który miał zaproponować lepsze od powyższego rozwiązanie (pisaliśmy o nim TUTAJ), niestety dotąd nie poznaliśmy. Ze stanowiska Ministerstwa Finansów możemy jednak wywnioskować, że utworzenie FO zostanie ponownie przesunięte w czasie. W projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok nie uwzględniono bowiem planu finansowego dla funduszu ani nie zwiększono budżetu wojewodów i ministra środowiska o środki na wykonywanie czynności z zakresu szacowania szkód. „Po raz kolejny zatem niezbędne jest stworzenie podstawy prawnej przesuwającej wejście w życie przepisów zmiany ustawy Prawo łowieckie, tworzących fundusz, o kolejny rok, do czasu wypracowania przez powołany przez MŚ zespół nowych rozwiązań nie obciążających budżetu państwa” – czytamy w piśmie sygnowanym przez Leszka Skibę, podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. Wobec tego najpewniej dalej będziemy szacować jak dotąd.
 
ADP, Fot. Lech Karauda

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.