strona główna

Aktualności

Przegrało dobro psów myśliwskich

Przegrało dobro psów myśliwskich
Luty 21 16:01 2025 Wydrukuj

Niestety trwające od roku prace nad unormowaniem relacji pomiędzy PZŁ i ZKwP, zerwanych za kadencji Pawła Lisiaka na stanowisku łowczego krajowego (więcej TUTAJ), zakończyły się fiaskiem. Przewodniczący Komisji Kynologicznej NRŁ nie zdołał na posiedzeniu rady 21 lutego br. przekonać jej członków do przyjęcia uzgodnionego z ZG ZKwP projektu porozumienia o współpracy. 55 % członków NRŁ (w tym np. znany z działalności kynologicznej Rafał Malec oraz Tomasz Pilarz, który zasłynął destrukcyjnymi działaniami w poprzedniej kadencji NRŁ) było przeciw przyjęciu porozumienia (stosunek głosów wyniósł 25 przeciw, 15 za oraz 5 wstrzymujących się). Interes naszych psów znowu przegrał! Na najbliższym posiedzeniu NRŁ sprawa porozumienia z ZKwP ma być jednak ponownie rozpatrywana. Proponowaną treść tego dokumentu prezentujemy poniżej.

Red., Fot. Archiwum, pamela/ Adobe Stock


 
Strony mając na uwadze realizację ustawowych zadań Polskiego Związku Łowieckiego oraz zadań statutowych Związku Kynologicznego w Polsce, jednocześnie mając na uwadze pielęgnowanie historycznych wartości kultury materialnej i duchowej łowiectwa — pragną wspólnie wyrazić wolę rozwijania użytkowości psów ras myśliwskich.
 
Strony w ramach porozumienia, ustalają w szczególności zasady współpracy w rozwijaniu kynologii łowieckiej oraz współdziałania w organizacji prób, testów, ocen i konkursów pracy psów myśliwskich oraz pokazów psów myśliwskich, która to współpraca przebiegać będzie w następujący sposób:

 
§ 1.
 
1. Strony zobowiązują się organizować wspólnie próby, testy, oceny i konkursy pracy psów myśliwskich, w których uczestniczyć będą psy ras myśliwskich uznanych przez FCI oraz psy rasy Polski Spaniel Myśliwski, których właściciele są członkami Związku Kynologicznego w Polsce lub innych organizacji posiadających umowę o współpracy z FCI.
 
2. Organizatorami imprez wskazanych w ust. 1 są Zarządy Okręgowe Polskiego Związku Łowieckiego lub koła łowieckie lub oddziały Związku Kynologicznego w Polsce. Próby, testy, oceny i konkursy pracy psów myśliwskich organizowane będą na podstawie regulaminów FCI, a w przypadku braku takiego dokumentu, na podstawie wspólnie opracowanych przez strony regulaminów.
 
3. Do opracowania nowych regulaminów lub zmian o obecnie istniejących regulaminach, strony wskażą po nie mniej niż trzech reprezentantów, będących równocześnie członkami ZKwP i PZŁ.
 
4. Niniejsze Porozumienie nie wyklucza samodzielnej organizacji prób, testów, ocen i konkursów pracy psów ras myśliwskich przez ZKwP lub PZŁ. Przedmiotowe postanowienie nie może naruszać § 2 ust. 1 i 2 Porozumienia.
 
5. Wysokość wpisowego za udział w imprezach wskazanych w ust. 1 ustalają organizatorzy.
 
6. Jeżeli organizatorzy nie postanowią inaczej wpisowe stanowi przychód Związku Kynologicznego w Polsce.

 
§ 2.
 
1. Sędziów kynologicznych ZKwP zapraszanych na próby, testy, oceny i konkursy pracy psów myśliwskich ustalają pomiędzy sobą Organizatorzy imprezy.

2. Organizatorzy zapraszają sędziów kynologicznych, co najmniej na 14 dni przed ustalonym terminem prób, ocen i konkursów pracy psów myśliwskich określając charakter, miejsce i termin imprezy. Sędziów zagranicznych, na wniosek Organizatorów zaprasza Zarząd Główny Związku Kynologicznego w Polsce zgodnie z obowiązującymi regulaminami FCI.
 
3. Koszty prób, testów, ocen i konkursów pracy psów myśliwskich, podczas wspólnej organizacji imprez, zostaną przez Strony podzielone w ten sposób, że Związek Kynologiczny w Polsce ponosić będzie koszty związane z udziałem sędziów, natomiast pozostałe koszty pokrywać będą właściwe miejscowo Zarządy Okręgowe Polskiego Związku Łowieckiego lub koła łowieckie, chyba że Organizatorzy postanowią inaczej.
 
4. Ponoszone przez Strony koszty muszą zostać uzgodnione i zaakceptowane przez Organizatorów przed zgłoszeniem gotowości organizacji imprez wskazanych w § 1 Porozumienia, na podstawie preliminarzy imprezy.
 
5. Organizatorzy imprez zgłaszają zamiar przeprowadzenia prób, testów, ocen i konkursów pracy psów myśliwskich do Prezydium Komisji Kynologii Łowieckiej ZKwP oraz Komisji Kynologicznej Naczelnej Rady Łowieckiej w terminie do dnia 30 listopada roku poprzedzającego termin imprezy. Harmonogram imprez zatwierdza corocznie Prezydium Komisji Kynologii Łowieckiej ZKwP w uzgodnieniu z Komisją Kynologiczną NRŁ do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego termin imprezy.

 
§ 3.
 
Związek Kynologiczny w Polsce ma prawo używać w zakresie wspólnej organizacji imprez oraz wspólnej promocji kynologii łowieckiej logo Polskiego Związku Łowieckiego, a Polski Związek Łowiecki w ramach tych samych działań ma prawo wykorzystywać logo Związku Kynologicznego w Polsce.

 
§ 4.
 
Strony deklarują zgodnie wzajemną wolę poszanowania swych przepisów wewnątrzorganizacyjnych. Niniejsze postanowienie nie dotyczy regulacji sprzecznych z postanowieniami Statutów stron.

 
§ 5.
 
1. Wszelkie zmiany lub uzupełnienia niniejszego Porozumienia wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.

2. Wszelkie spory mogące powstać na tle stosowania niniejszego Porozumienia, Strony będą rozstrzygać w drodze polubownej.

3. Strony mogą wypowiedzieć niniejsze porozumienie z ważnych powodów, z zachowaniem 12 miesięcznego terminu wypowiedzenia.

4. Strony zgodnie postanawiają, że tytuł ,,Sędzia Pracy Psów Myśliwskich” może być używany wyłącznie wobec sędziów ZKwP.

5. O każdej zmianie w uprawnieniach sędziów i asystentów pracy psów myśliwskich Związek Kynologiczny w Polsce niezwłocznie zawiadomi na piśmie Polski Związek Łowiecki.
 
6. W sprawach nieuregulowanych w niniejszym porozumieniu zastosowanie znajdują postanowienia Regulaminu Sędziów i Asystentów ZKwP.

7. Porozumienie sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym egzemplarzu dla każdej ze stron.

8. Porozumienie wchodzi w życie z dniem jego podpisania i zawarte zostaje na czas nieokreślony.

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.