Treści publikowane na tej stronie możesz czytać za darmo dzięki osobom, które kupują „Brać Łowiecką” i w ten sposób wspierają naszą działalność. Dziękujemy czytelnikom papierowego i elektronicznego wydania czasopisma! Jeżeli uważasz zamieszczane tutaj materiały za wartościowe, to zachęcamy do kupowania miesięcznika. Dołącz do grona naszych prenumeratorów!
Komentarze i opinie
Prezydia OZD do ponownego wyboru
W tym miesiącu odbyły się już pierwsze okręgowe zjazdy delegatów PZŁ. Była to okazja do zastosowania w praktyce zapisów nowego statutu odnoszących się do tego organu zrzeszenia. Analiza pozjazdowa W związku z uchwaleniem nowego Statutu PZŁ m.in. na stronie internetowej BŁ formułowałem zastrzeżenia co do treści tego aktu, w tym wątpliwości odnoszące się do charakteru zjazdów mających się odbyć w myśl uchwały XXIV KZD oraz do składu prezydiów OZD. Sięgnąłem...
Kto był za zakazem udziału dzieci w polowaniach?
Myśliwy od 1984 r. i członek KŁ „Słonka” w Morągu, Jan Kossakowski, zwrócił się do redakcji z prośbą o opublikowanie listy parlamentarzystów, którzy głosowali za przyjęciem ubiegłorocznej zmiany Prawa łowieckiego, a w szczególności za zapisem zakazującym osobom nieletnim udziału w polowaniach. „Jesteśmy ponad 120-tysięczną społecznością, która wraz z rodzinami stanowi ogromną i realną siłę w zbliżających się wyborach parlamentarnych. Myślę, że większość z nas nie chciałaby popełnić błędu, oddając głos na kandydatów, którzy potem (…) głosują na podstawie zasłyszanych opinii i nie zdają sobie odrobiny trudu na samodzielne poznanie sprawy” – napisał w nadesłanej do BŁ wiadomości.
Nowa władza – stare metody
KŁ „Knieja” w Tarnowie gospodaruje w jednym obwodzie łowieckim zlokalizowanym w powiatach bocheńskim i brzeskim. Obwód jest kategoryzowany jako bardzo słaby mimo położenia w tak malowniczych miejscach jak okolice Lipnicy Murowanej czy Iwkowej. W walnym zgromadzeniu w 2018 r., kiedy rozpoczęły się opisane niżej zdarzenia, brało udział 28 członków, zatem koła nie można uznać za zbyt liczne. Niestety, tak jak w wielu innych kołach i tutaj dało się zauważyć pewne...
Apel delegata na krajowy zjazd PZŁ i nowa wizja Związku
Podczas ostatniego, XXIV Krajowego Zjazdu Delegatów PZŁ wobec próby zmiany uchwały zjazdowej w ten sposób, że w ogóle uniemożliwiono by jakiekolwiek prace nad propozycjami nowelizacji w statucie oraz zwołanie Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Delegatów jesienią, jako delegat okręgu gdańskiego wstałem i zaproponowałem poprawkę do uchwały, która choć w ułomnym kształcie, to zapewniła jakąś szczątkową szansę na uwzględnienie niezbędnych zmian w statucie.
Jeszcze parę słów o uchwaleniu Statutu PZŁ
Dużo tez Grzegorza Trojanowskiego zawartych w tekście „KZD nie musiał przyjąć statutu” jest trafnych. Z kilkoma z nich nie sposób się jednak zgodzić. Zacznijmy od tej najważniejszej, tj. uznania, że obecnie obowiązujący Statut PZŁ nie został uchwalony (został jedynie przyjęty), a to ze względu na szereg uchybień legislacyjnych poprzedzających podjęcie uchwały statutowej. Zdecydowana większość śledzących prawne aspekty funkcjonowania naszego zrzeszenia uważa, że część członków obecnej Naczelnej Rady Łowieckiej (autora nowego statutu) wybrano niezgodnie z § 124 pkt 3 lit. c starego statutu, jako że w chwili wyboru nie byli delegatami na Krajowy Zjazd Delegatów. Co to jednak oznacza?
Jeszcze o okręgowych zjazdach – jakie powinny być?
Do nakreślenia poniższych uwag skłoniły mnie spostrzeżenia Grzegorza Trojanowskiego w tekście „Będą zjazdy, ale jakie?”. Nie uczestniczyłem w ostatnim Krajowym Zjeździe Delegatów, jednak zadałem sobie trud obejrzenia przebiegu obrad na jednym z konkurencyjnych portali. Odnoszę wrażenie, że autorzy projektu uchwały w sprawie uchwalenia Statutu PZŁ chyba nie do końca przemyśleli całość zagadnienia i konsekwencje proponowanych zapisów. Skutkowało to błędami legislacyjnymi. Nie są to jednak błędy, których nie dałoby się wyeliminować w drodze wykładni. Wszak trzeba poszukiwać pozytywnych rozwiązań.
Będą zjazdy, ale jakie?
XXIV Krajowy Zjazd Delegatów PZŁ uchwalił Statut PZŁ w kształcie proponowanym przez Naczelną Radę Łowiecką wraz z autopoprawkami jej Komisji Statutowej. W uchwale zjazdowej m.in. zobowiązano NRŁ do kontynuowania prac legislacyjnych nad zmianami w świeżo przyjętym statucie i postanowiono o zwołaniu nadzwyczajnego KZD, jak również o konieczności zwołania zwyczajnych okręgowych zjazdów delegatów. Chciałoby się rzec, że ja właśnie w tej ostatniej sprawie. Uchwała...
Wątpliwości delegata na KZD
W związku ze zbliżającym się Krajowym Zjazdem Delegatów PZŁ pozwalam sobie zwrócić uwagę członków PZŁ, a zwłaszcza delegatów na zbliżający się KZD, na kwestie związane bezpośrednio z jego tematyką. Jak wiadomo, przedmiotem obrad ma być uchwalenie Statutu PZŁ. Z tego też powodu czuję się w obowiązku ukazać problemy natury przede wszystkim formalnej, ale też praktycznej, które moim zdaniem uniemożliwiają skuteczne procedowanie nad proponowanym Statutem PZŁ. ...
Tarnowskie premie, czyli dojna zmiana
Ta historia ma swój początek w 2007 roku. Okręgowa Rada Łowiecka w Tarnowie, wychodząc naprzeciw potrzebom lokalowym okręgowych władz PZŁ w tym grodzie (stara siedziba przy ul. Urszulańskiej 16 to ciasne miejsce na trzecim piętrze starej kamienicy. Dla starszych kolegów wąska klatka schodowa i wysokie stopnie stanowią nie lada problem. Na wąskiej ulicy brakuje miejsc parkingowych. Co gorsza, wszystkie, jeżeli już się znajdzie jakieś wolne, są płatne. Płacić trzeba też za organizację szkoleń, gdy chętnych do udziału w nich zgłosi się więcej, niż stara, ciasna siedziba może pomieścić. Płaci się więc nie dość, że za udział, to jeszcze za wynajem sali. Decyzja o nowej siedzibie była wobec tego ze wszech miar zasadna), podjęła dwie uchwały – nr 1/07 z 27 maja o zwiększeniu tenuty dzierżawnej od kół łowieckich o 0,15 zł od hektara w celu budowy obiektu na strzelnicy i zakupu lokalu na siedzibę władz okręgowych oraz 2/07 z 29 czerwca o utworzeniu specjalnego konta, na którym te środki by przechowywano.
O co poszło z dzikami?
W sprawie czarnego zwierza doczekaliśmy się reakcji zarówno PZŁ, jak i Ministerstwa Środowiska. Pojawiły się też stanowiska służb weterynaryjnych. Nie strzelać prośnych loch Jednym z owoców posiedzenia NRŁ 10 stycznia br. było stanowisko Rady i ZG PZŁ (co może zaskakiwać, ale jak się dowiedzieliśmy na Nowym Świecie, zostało to uzgodnione ze wszystkimi członkami Zarządu Głównego) wyrażające „zdecydowaną dezaprobatę redukcji dzika poprzez strzelanie do ciężarnych i prowadzących potomstwo loch”.