strona główna

Jubileusze i inne uroczystości

Wojskowy "Orzeł" w Olsztynie lata już 60 lat

Styczeń 09 11:31 2012 Wydrukuj

8 października 2011 r. w śródleśnej osadzie Róklas odbyły się obchody 60-lecia WKŁ „Orzeł” w Olsztynie. Uroczystość rozpoczęła się myśliwskim sygnałem „Powitanie”, odegranym przez zespół sygnalistów z Lidzbarka Welskiego. Prezes koła powitał zaproszonych gości, m.in. przedstawicieli władz łowieckich oraz samorządowych, nadleśnictw Wielbark i Jagiełek, prezesów przedsiębiorstwa Rolłajsy jako głównych sponsorów koła, przedstawicieli zaprzyjaźnionych kół łowieckich oraz mieszkańców okolicznych miejscowości.
Po powitaniu niżej podpisany, były wieloletni kronikarz „Orła”, przedstawił historię koła, które zostało zarejestrowane przy Oficerskiej Szkole Uzbrojenia w Olsztynie w 1951 r. (chociaż entuzjaści myślistwa wywodzący się spośród oficerów tej szkoły nieformalnie zorganizowali się dużo wcześniej). Po długich staraniach zarządu „Orłowi” przydzielono pierwsze tereny do polowań na obszarach ówczesnych PGR-ów: Dylewo w powiecie ostródzkim, Klewki w powiecie olsztyńskim i Ruszkowo w powiecie działdowskim. Pierwszy statut koła przyjęto w 1960 roku.

Członkowie „Orła” w całym okresie jego działalności pełnili i pełnią ważne funkcje w strukturach okręgowych oraz krajowych PZŁ. Spośród nich najwyższym odznaczeniem łowieckim „Złomem” uhonorowano Mikołaja Gumieniuka, Henryka Szymkiewicza i Wincentego Szczepanika.

Niewielkie zróżnicowanie borów wielbarskich i zagospodarowanie niemal wszystkich gruntów ornych na potrzeby rolnictwa powoduje, że w naszych łowiskach spotykamy wilki, łosie, jelenie, sarny, dziki, bobry, lisy i inną zwierzynę. Nic przeto dziwnego, że trofea pozyskane przez członków „Orła” odnotowano w klasyfikacji Międzynarodowej Rady Łowieckiej (CIC): czaszki wilków ustrzelonych przez Jana Chodynę, parostki kozła pozyskanego przez Józefa Krawca oraz oręż dzików pozyskanych przez Andrzeja Szymanowskiego, Alfreda Suchodolskiego i kilku innych kolegów. W klasyfikacji krajowej odnotowano kilkanaście naszych trofeów myśliwskich.

Chcąc zintegrować członków koła, corocznie organizujemy uroczyste łowy: hubertowskie, wigilijne czy noworoczne, a także bale i zabawy myśliwskie, w których uczestniczą jako goście honorowi właściciele dużych gospodarstw rolnych i przedstawiciele nadleśnictw.

W 1977 r. władze gminy Wielbark przekazały kołu w osadzie Róklas 18-arową działkę zabudowaną zrujnowanym domkiem mieszkalnym. Odremontowany domek, który otrzymał nazwę „Orle Gniazdo”, stał się naszym matecznikiem, w którym mile spędzamy czas z kolegami oraz rodzinami.

Obecnie „Orłem” kieruje zarząd w składzie: przewodniczący – Tadeusz Wiącek, łowczy – Adam Czajkowski, podłowczy – Jerzy Sędziński, skarbnik – Jan Wawrzeniuk i sekretarz – Piotr Małachowski. Idąc z duchem czasu, obok typowej kroniki koło prowadzi stronę internetową.

Podczas obchodów 60-lecia nastąpiło poświęcenie i odznaczenie „Złomem” nowego sztandaru, którego wygląd symbolizuje historię koła: awers w kształcie i barwach sztandaru wojskowego z herbem Olsztyna, emblematem służby uzbrojenia WP i liśćmi dębu (symbolem leśników) oraz sylwetką orła przedniego i napisem Wojskowe Koło Łowieckie „Orzeł”. Medale i odznaczenia łowieckie wręczono również wielu członkom „Orła”.
 
Po sesji fotograficznej ze sztandarem myśliwi i goście spotkali się w wielbarskiej karczmie Leśniczanka na biesiadzie. Uczestników powitał sygnałem rodzinny zespół sygnalistów myśliwskich z Lidzbarka Welskiego. Wysłuchaliśmy też koncertu muzyki dawnej, melodii myśliwskich i muzyki popularnej w wykonaniu członków zespołu. Przy suto zastawionych stołach i smakowitych daniach z dziczyzny bawiono się aż do rana.

Aleksander Pieczkin
Fot. L. Dobrowolski, arch. koła

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.