strona główna

Jubileusze i inne uroczystości

Jubileusz 60-lecia "Ponowy"

Styczeń 09 10:45 2012 Wydrukuj

W 2011 roku KŁ nr 21 „Ponowa” w Koronowie obchodziło 60-lecie istnienia. Z tej okazji zorganizowaliśmy wystawę przyrodniczo-łowiecką, adresowaną do młodzieży szkolnej. Ekspozycja w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Koronowie została uroczyście otwarta 2 marca 2011 r., przy udziale przedstawicieli władz samorządowych, Zarządu Okręgowego PZŁ w Bydgoszczy, Nadleśnictwa Różanna oraz oświaty. Do jej zakończenia, tj. 15 kwietnia 2011 r., odwiedziło ją ponad 1000 dzieci i dorosłych z terenu gminy Koronowo. Członkowie naszego koła chętnie objaśniali i przybliżali dzieciom zagadnienia z zakresu łowiectwa oraz ochrony przyrody. O celowości takiego działania świadczą wpisy z podziękowaniami w kronice koła.
Zarząd „Ponowy” był także współorganizatorem konkursu „Łowiectwo i ochrona przyrody” dla uczniów gimnazjów z terenu gminy Koronowo. Jego celem było zainteresowanie młodzieży łowiectwem i ochroną zwierzyny. Podczas finału zawodnicy zmagali się z pytaniami z zakresu: ekologii, biologii zwierząt łownych, kynologii, sokolnictwa, kultury łowieckiej, a także rozpoznawania gatunków drzew i krzewów oraz zwierząt na podstawie trofeów i skór. Bardzo wyrównany pojedynek wygrali uczniowie gimnazjum w Wierzchucinie Królewskim. Uczestnicy konkursu otrzymali puchary i nagrody ufundowane przez PZŁ, wojewodę kujawsko-pomorskiego oraz burmistrza Koronowa.
Zwieńczeniem uroczystości związanych z obchodami 60-lecia KŁ „Ponowa” było rozwinięcie sztandaru, ufundowanego przez licznych sympatyków łowiectwa z terenu miasta i gminy Koronowo. W czasie mszy św. odprawionej w intencji myśliwych sztandar został poświęcony, a w gościnnych progach koronowskiego ratusza odbyła się uroczystość jego nadania. Udział w niej wzięli m.in. przedstawiciele władz samorządowych i łowieckich, fundatorzy sztandaru, myśliwi z rodzinami oraz sympatycy łowiectwa. Koło „Ponowa” w Koronowie zostało uhonorowane „Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej” oraz wyróżnione przez ORŁ w Bydgoszczy statuetką „Za Zasługi dla Łowiectwa Bydgoskiego”. Doceniono także pracę członków koła, nadając im medale i oznaczenia.
Po uroczystościach w ratuszu myśliwi i zaproszeni goście udali się na biesiadę myśliwską, gdzie przy pieczonym dziku oraz innych przysmakach świętowano do białego rana.

Krzysztof Kujawa
Fot. Arch. koła

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.