Czy raportować odstrzał dzików w ZIPOD?
Styczeń 17
10:00
2022
Wydrukuj
13 stycznia w witrynie internetowej Polskiego Związku Łowieckiego ukazał się komunikat, w którym Zarząd Główny PZŁ podkreślił, że projekt rozporządzenia nakładającego obowiązek zgłaszania odstrzału dzików za pośrednictwem specjalnego systemu informatycznego pod rygorem pomniejszenia należnej z tego tytułu kwoty o 20% jest w dalszym ciągu procedowany. W związku z tym nie ma obowiązku stosowania aplikacji raportującej ZIPOD (Zintegrowanego Interfejsu Padłych i Odstrzelonych Dzików) przez myśliwych.
Ogólnie powyższe informacje należy potwierdzić, z tym że trzeba jednocześnie zwrócić uwagę na naganną praktykę ministra rolnictwa i rozwoju wsi polegającą na tym, że rozporządzenia w sprawie programu zwalczania ASF-u są publikowane zwykle w połowie pierwszego kwartału roku, w którym mają obowiązywać, ale z mocą już od 1 stycznia. Prawnicy łapią się za głowy, gdy widzą, że w kraju, który w swojej konstytucji deklaruje, iż jest państwem prawnym, notorycznie wprowadza się przepisy łamiące fundamentalną zasadę niedziałania prawa wstecz. Władze najwyraźniej mało się tym jednak przejmują.
Niestety, powyższy zwyczaj stawia pod znakiem zapytania konsekwencje odstrzelenia dzika i niezgłoszenia tego w systemie ZIPOD. Teoretycznie późniejsze pojawienie się przepisu nakładającego taki obowiązek nie powinno rzutować na sytuację z okresu, kiedy jeszcze nie funkcjonował. Jeżeli jednak minister rolnictwa i rozwoju wsi wprowadzi premiujące odstrzał dzików przepisy, którym nada moc wsteczną, to nie da się wykluczyć, że tę samą regułę zastosuje do obowiązku użycia ZIPOD. To zaś administracja z pewnością skrupulatnie wykorzysta do pomniejszenia myśliwym należnych im wpłat. Z tego powodu, aby się nie narażać na uszczerbek w wypłacie, bezpieczniejszym rozwiązaniem jest już dziś każdorazowe zgłaszanie odstrzelenia dzików za pośrednictwem wspomnianej aplikacji.
Miłosz Kościelniak-Marszał, Fot. Ana Gram/Adobe Stock