strona główna

Aktualności

Kolejny ambulans dla poznańskiego pogotowia od wielkopolskich myśliwych

Kolejny ambulans dla poznańskiego pogotowia od wielkopolskich myśliwych
Grudzień 04 11:05 2019 Wydrukuj

Symbolizujące złom dębowe gałązki na karoserii, logo PZŁ na tylnych szybach i zagłówkach siedzeń, róża z oznaką zrzeszenia na desce rozdzielczej oraz podobny brelok przy kluczykach, indywidualna rejestracja układająca się w słowo „PONOWA”, a na tylnych bocznych drzwiach i szybie napis „Dar wielkopolskich myśliwych” – tak prezentuje się najnowszy pojazd we flocie Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu. Warstwę wizualną dopełnia akcent dźwiękowy – z głośników zamiast typowej syreny alarmowej może popłynąć sygnał „Darz Bór”.

 
Ford tourneo connect został kupiony ze środków zebranych przez myśliwych z wielkopolskiej organizacji łowieckiej, tj. okręgów poznańskiego, pilskiego, leszczyńskiego, konińskiego oraz kaliskiego, i uroczyście przekazany ratownikom medycznym 3 grudnia br. w centrum kongresowym MTP w Poznaniu. Jak zwrócił uwagę dyrektor stacji pogotowia Marcin Zieliński, codzienna praca ratowników to nie tylko znane z mediów spektakularne akcje przy zdarzeniach drogowych, lecz także nie mniej ważne działania sprowadzające się do zapewnienia transportu potrzebującym. W zakresie obsługi transplantacyjnej, do której m.in. będzie wykorzystywany ambulans od myśliwych (posłuży on także do przewozu krwi i materiałów krwiopochodnych), wciąż utrzymuje się duże zapotrzebowanie, więc za tym cenniejszy trzeba uznać ich prezent. Marcin Zieliński podał, że tylko w ubiegłym roku nie doszło do kilku przeszczepów serca z uwagi na brak możliwości sprawnego dostarczenia tego organu do biorcy. Niestety szybki transport lotniczy nie zawsze wchodzi w grę. Wsparcie udzielone przez myśliwych pozwoli także na przeznaczenie środków finansowych, którymi dysponuje stacja, na inne niezbędne do ratowania życia i zdrowia ludzi inwestycje.
 
– Dostarczenie specjalistycznego pojazdu dla zespołu transplantacyjnego to dla nas olbrzymi zastrzyk techniczny. Myśliwych w Wielkopolsce jest tylko 13,5 tysiąca. Dzięki tej inicjatywie tak wielu zawdzięcza tak wiele nielicznym – mówił Zieliński, trawestując słowa Winstona Churchilla. W rewanżu poznańscy ratownicy przeprowadzą szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej dla myśliwych z zainteresowanych okręgów.
 
Kluczyki z brelokiem z róży trafiły na ręce dyrektora Zielińskiego wraz z osadzonym na dekoracyjnej, drewnianej desce listem adresowym. Otwierała go łacińska maksyma Officium officio provocatur (życzliwość rodzi życzliwość). – To najwspanialsze trofeum, choć niełowieckie, jakie możemy przekazać społeczeństwu – stwierdził pomysłodawca i koordynator inicjatywy Jerzy Wachowiak, były rzecznik prasowy ZO PZŁ w Poznaniu. Podobne wyrazy wdzięczności zostały przekazane łowczym okręgowym, którzy stawili się na uroczystości w pełnym składzie.
 
– Święty Mikołaj nie mógł przyjechać na pusto takim pojazdem! – śmiał się Wachowiak. W bagażniku znalazły się cztery zestawy pomp infuzyjnych do podawania leków, które trafią do wybranych szpitali w poszczególnych okręgach zaangażowanych w akcję. Dwa urządzenia (koszt jednego to ok. 4,5 tys. zł) przekazano już na rzecz dziecięcego oddziału onkologicznego Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera UM w Poznaniu przy ul. Szpitalnej. Spotkaniu myśliwych z dziećmi przebywającymi na leczeniu towarzyszyło przedstawienie pt. „Szałaputki” Janusza Ryla-Krystianowskiego wystawione przez profesjonalnych aktorów z Teatru Animacji w Poznaniu. – To było opowiadanie o niesfornych kurczętach, z których jedno zostało schwytane przez lisa – tłumaczy Wachowiak. – Dzieci zapytane na koniec, kogo w tej historii brakowało, by uratować malucha, bez wahania odpowiadały, że myśliwego – relacjonuje.
 
Pierwotnie Jerzy Wachowiak planował zakup i adaptację samochodu z silnikiem elektrycznym, co wpisywałoby się w przeciwdziałanie zmianom klimatu, do których dokłada się ruch samochodowy. Niestety zasięg takiego pojazdu w zastosowaniu medycznym byłby mocno ograniczony, choćby ze względu na znaczną liczbę energochłonnych elementów wyposażenia, a to wykluczałoby jego zastosowanie do transportu krwi czy organów. Ostatecznie stanęło więc na fordzie tourneo connect z ośmiostopniową przekładnią automatyczną i 1,5-litrowym silnikiem wysokoprężnym EcoBlue o mocy 120 KM. Bogato wyposażona wersja Titanium przysporzyła nawet niespodziewanego kłopotu. Panoramiczny dach nieco skomplikował zamocowanie belki z lampami ostrzegawczymi. Szybko sobie jednak z tym poradzono, stosując niestandardowy sposób jej montażu. W najbliższym czasie ambulans zostanie jeszcze doposażony w konieczną do zasilania sprzętu medycznego przetwornicę napięcia na 230 V.
 
Elementy graficzne na karoserii według koncepcji Jerzego Wachowiaka wykonała agencja reklamowa Studio JR Jarosława Rybarczyka, również myśliwego. Stanowiąca miły dodatek galanteria łowiecka była zaś dziełem Pracowni Biżuterii Myśliwskiej Diana Magdaleny Dobrowolskiej.
 
To już drugi ambulans ufundowany przez myśliwych z Wielkopolski. Pierwszy pojazd przystosowany do transportu sanitarnego – również ford tourneo (później z przyczyn losowych zamieniony na volkswagena caddy) – został przekazany w grudniu 2016 r. jako dar nemrodów poznańskiego okręgu PZŁ dla Szpitala Dziecięcego im. B. Krysiewicza przy ul. Krysiewicza. Wówczas akcję również koordynował Jerzy Wachowiak. 3 grudnia br. obie karetki można było obejrzeć w hali MTP. W uroczystości wzięli udział nie tylko myśliwi z pięciu okręgów wielkopolskiej organizacji łowieckiej z łowczymi okręgowymi na czele oraz przedstawiciele Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu z jej dyrektorem Marcinem Zielińskim, lecz także zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu Hanna Włodarczak oraz reprezentujący ministra Michała Wosia (swoją nieobecność usprawiedliwił posiedzeniem Rady Ministrów) radny do sejmiku województwa wielkopolskiego Robert Popkowski. Łowiecki akompaniament zapewniał ZMM Babrzysko przy ZO PZŁ w Poznaniu. W odczytanym liście od szefa resortu środowiska podkreślono, że myśliwi swoim działaniem dowiedli, że służą zarówno przyrodzie, jak i społeczeństwu.
 
Na zakończenie pojawiło się zapewnienie, że to nie ostatni pojazd, który przekazują myśliwi. Padła też deklaracja zakupu w najbliższym czasie ambulansu przez jeden z okręgów PZŁ. Przykład dwóch inicjatyw wielkopolskich nemrodów pokazał, że choć da się to zrobić, a satysfakcja z rezultatu jest ogromna, to wbrew pozorom zadanie wcale nie należy do łatwych. Co nie znaczy, że nie można go zrealizować również w innych częściach kraju. Pomysł na poprawę wizerunku myśliwych mamy tutaj podany na tacy.
 
Niestety przedstawiciele żadnych zaproszonych mediów – z wyjątkiem branżowych –​ nie wzięli udziału w wydarzeniu.

 
Tekst i zdjęcia ADP

Galeria

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.