Hubertowska randka z jeleniem
Listopad 04
11:09
2016
Wydrukuj
3 listopada br., dokładnie w święto patrona myśliwych Huberta, w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyła się premiera książki Elżbiety Sęczykowskiej pt. „Randka z jeleniem, czyli pałac z widokiem na bagno” o założeniu pierwszej w Polsce prywatnej fermy jeleni na Mazurach, w której swego czasu żyło przeszło 100 zwierząt. Pomysł jej założenia zrodził się w Mongolii (bo Sęczykowska to także podróżniczka), a bezpośrednią inspirację stanowiły ośrodki istniejące już w Anglii.
Autorka publikacji, choć sama nie poluje, mówi o sobie, że jest ideowym myśliwym. Pełni też funkcję wiceprezesa Klubu św. Huberta. Jej książka została podzielona na cztery części zatytułowane tak jak nazwy pór roku, co podkreśla, że życie hodowcy zdeterminowane przez cykliczność natury biegnie zgodnie z jej rytmem. „Randka z jeleniem” to autobiograficzna relacja, opis mazurskich krajobrazów i najważniejszych miejsc, które warto zwiedzić (Elżbieta Sęczykowska nie chciała stworzyć przewodnika po tym regionie, ale jak podkreśla, jest on polską perełką i nie można nie wspomnieć o tak zachwycających miejscach), a także opowieść o dawnych zwyczajach i tradycjach, które odchodzą już w zapomnienie. Prowadzący spotkanie autorskie dostrzegł również, że książkę można czytać jak kryminał, traktuje ona bowiem o popegeerowskiej rzeczywistości, w której ludzie pozostawieni sami sobie wpadają w nałogi i szukają sposobu, by wyżyć się za swoje niepowodzenia. Nie zabrakło również elementów humorystycznych, zatem „Randka z jeleniem” to zlepek różnych form przekazu i treści.
Choć autorka jest fotografikiem, to zdjęcia bogato ilustrujące tekst trudno uznać za artystyczne – pochodzą one z domowego archiwum i stanowią raczej relację z momentami sielskiego, ale też bardzo trudnego życia na wsi, gdy prowadzi się pionierską hodowlę jeleni.
Spotkaniu w muzeum towarzyszył pokaz sygnałów myśliwskich oraz wabienia jeleni, okraszony humorystycznym komentarzem Tomasza Konarskiego. Na hubertowski wieczór przybyły też przedstawicielki Stowarzyszenia Polskie Diany, na czele z przewodniczącą Anną Jańczak. Ci, którzy nie zjawili się w Łazienkach, mogą porandkować z jeleniem we własnym fotelu, czemu z pewnością sprzyjają długie jesienne wieczory. Książka Elżbiety Sęczykowskiej, która ukazała się nakładem wydawnictwa Edipresse, trafiła do sprzedaży 12 października. Można ją kupić w wybranych księgarniach. Cena okładkowa: 44,90 zł. Format: 230 x 134 mm, oprawa twarda, 352 strony.
PP, fot. ADP