strona główna

Jubileusze i inne uroczystości

65 lat koła "Łowiec" z Łodzi

Maj 17 13:19 2011 Wydrukuj

23 października 2010 r. jubileusz 65-lecia powstania obchodziło KŁ nr 2 „Łowiec” w Łodzi. Uroczystość rozpoczęła się mszą św., w której brali udział członkowie koła wraz z rodzinami, zaproszeni goście oraz sympatycy łowiectwa. Po mszy uczestnicy jubileuszu udali się do uroczyska Sobótka, pod obelisk wieloletniego członka koła i miejscowego leśniczego Michała Falkowskiego, gdzie prezes oraz łowczy złożyli kwiaty. Uczczono również minutą ciszy pamięć kolegów, którzy odeszli do Krainy Wiecznych Łowów.
Dalsza część uroczystości odbyła się w restauracji Cezar w Grabowie. Zjawili się m.in. prezes ORŁ w Łodzi Andrzej Sontag, przewodniczący ZO PZŁ w Łodzi Zbigniew Mastalerz, starosta łęczycki Wojciech Zdziarski, delegacja gminy Grabów z wójtem Ryszardem Kostrzewskim na czele oraz wójt gminy Kutno Jerzy Bryła. Prezes „Łowca” zapoznał gości z historią koła, która sięga 1936 r., kiedy w Łodzi powstało Towarzystwo Myśliwskie „Łowiec”, zrzeszające 11 członków i dzierżawiące 1300 mórg ziemi. W połowie 1945 r. z inicjatywy myśliwych wywodzących się z przedwojennego Towarzystwa „Łowiec”, zwłaszcza Józefa Houżwiczka, Stefana Kularego i Wacława Perlińskiego, reaktywowano działalność Towarzystwa.
Obecnie w kole polują rolnicy, robotnicy, leśnicy i prywatni przedsiębiorcy, są też renciści i emeryci – w sumie 45 myśliwych, którzy czują się razem jak jedna rodzina. Działalność łowiecką prowadzimy w trzech obwodach polnych o łącznej powierzchni 18 397 ha, w tym 1120 ha lasu, na terenie Nadleśnictw Koło i Kutno. Pracami koła kieruje zarząd w składzie: prezes Marek Małachowski, łowczy Sławomir Włoszkiewicz, wicełowczy Mirosław Engel, skarbnik Jacek Pawlicki, sekretarz Konrad Podkówka
W ciągu 65 lat członkowie koła włożyli wiele pracy w zagospodarowanie łowisk i ich zasiedlenie, m.in. bażantami i królikami. Zaowocowało to znakomitymi stanami zwierząt w latach 70. W późniejszych latach postępująca chemizacja rolnictwa, zmiany klimatyczne, nasilenie kłusownictwa oraz wzrost populacji drapieżników spowodowały spadek liczebności zwierzyny drobnej, w tym zajęcy i kuropatw. Obecnie czynimy starania o odbudowę pogłowia tej zwierzyny. Dobre efekty przynosi walka z drapieżnikami. Wysiłki hodowlano-łowieckie nie uszły uwadze władz PZŁ i w 1995 r. koło zostało odznaczone Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej.
Podczas uroczystości jubileuszowych także członkowie koła otrzymali Medale Zasługi Łowieckiej: złote – Eugeniusz Małachowski i Mirosław Engel; srebrne – Witold Półrola, Zygmunt Krupiński, Mirosław Kaczmarek i Aleksander Kulary; brązowe – Henryk Wojciechowski i Jacek Pawlicki. Medalem za zasługi dla łowiectwa łódzkiego został odznaczony Witold Pabin. Uczestnicy jubileuszu dostali pamiątkowe znaczki.
Część oficjalną obchodów 65-lecia KŁ „Łowiec” zakończył koncert zespołu sygnalistów myśliwskich Rabiec przy ORŁ w Piotrkowie Trybunalskim. Następnie odbyła się biesiada, podczas której głównymi atrakcjami były wystawa trofeów, konkurs o tematyce łowieckiej dla kobiet oraz pieczony dzik.
Sławomir Włoszkiewicz
fot. Arch. Koła

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.