strona główna

Konkursy

„Digiscoper of the Year” 2015 rozstrzygnięty!

Grudzień 03 14:35 2015 Wydrukuj

Znamy już laureatów konkursu fotograficznego „Digiscoper of the Year” 2015 organizowanego przez firmę Swarovski Optik. W tegorocznej edycji do udziału zgłoszono ponad 1500 zdjęć. Zostały one zakwalifikowane łącznie do pięciu kategorii tematycznych, m.in. znanych z poprzednich edycji: „Ruch i działanie”, „Portret i makro”, „Ssaki” oraz „Filmy”. Z okazji jubileuszu konkursu (który odbywa się już od dekady) stworzono dodatkową kategorię specjalną – „Zwierzęce igraszki”. Jej zwycięzcą został Gary Welsby z Wielkiej Brytanii ze zdjęciem zatytułowanym „Zabawa w chowanego” („Playing hide and seek”), które przedstawia dwie wrony siwe. Autora najlepszej fotografii w tej kategorii wyłoniły dzieci z przedszkola zakładowego „OptikS Wichtelwald” w Absam w Austrii, a nagrodą był plecak pełen niespodzianek.

Niestety wśród tegorocznych faworytów czterech głównych kategorii zabrakło zdjęć prezentujących zwierzęta łowne, a także mniej lub bardziej związanych z tematyką łowiecką. W galerii konkursowej na stronie digiscoperoftheyear.com można ich jednak znaleźć sporo.
 


Pierwsze miejsce w kategorii „Portret i makro” zajęła Gudrun Kaufmann z Austrii, która sfotografowała wężówkę amerykańską (Anhinga anhinga). W kategorii „Ssaki” najlepszy okazał się Quique Marcelo z Hiszpanii. Członków komisji konkursowej urzekło jego zdjęcie zatytułowane „Jeszcze trudniej” („More difficult still”) przedstawiające żołędnicę europejską (Eliomys quercinus). Jürgen Bergmann z Niemiec – główny zwycięzca z 2014 r. – tym razem triumfował w kategorii „Film”.

Wielkim wygranym dziesiątej edycji „Digiscoper of the Year” (a zarazem laureatem kategorii „Ruch i działanie”) jest Claudio Montuori z Włoch. Wykonał on zdjęcie kaniuka zwyczajnego (Elanus caeruleus) w locie ze zdobyczą, którą trzyma w szponach. Praca Montuoriego została uznana za najlepszą przez jury złożone z międzynarodowych fotografików oraz ekspertów w dziedzinie ornitologii i digiscopingu, a także przez osoby odwiedzające stronę konkursową. Nagrodą za zajęcie pierwszego miejsca był komplet sprzętu do digiscopingu firmy Swarovski Optik – nowa luneta z modułem ATX lub STX (wybrana przez zwycięzcę) wraz z zestawem akcesoriów.

 
 
Dla przypomnienia dodamy, że materiały fotograficzne lub filmowe zgłaszane na konkurs musiały zostać utrwalone przy użyciu aparatów, smartfonów bądź kamer w technice digiscopingu, czyli z zastosowaniem lunet obserwacyjnych lub lornetek.
 
Red.,
Fot. Claudio Montuori, Quique Marcelo, Gudrun Kaufmann; Swarovski Optik „Digiscoper of the Year” 2015
 

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.