strona główna

Konkursy

Lisiarz sezonu w ostojach głuszców i cietrzewi wyłoniony

Lisiarz sezonu w ostojach głuszców i cietrzewi wyłoniony
Lipiec 22 13:16 2025 Wydrukuj

Powodzenie programu „Czynna ochrona populacji głuszca i cietrzewia na gruntach w zarządzie PGL LP”, finansowanego z funduszu leśnego oraz środków własnych nadleśnictw, jest uzależnione od monitoringu i redukcji drapieżników. Dotyczy to nie tylko lisów oraz IGO, lecz także borsuków i kun, które wpływają na udatność lęgów i śmiertelność wsiedlanych kuraków. Niezbędne jest więc zaangażowanie myśliwych w regulację populacji wspomnianych gatunków (oraz eliminację IGO). W ten sposób mogą dowieść swojej ogromnej roli w ochronie rodzimej przyrody.  

Zainspirowani wsparciem działań na rzecz głuszców w kilku krajach, udzielanym przez firmę ODIMON (dawniej IBO) – właściciela słowackiej, obecnej też na naszym rynku marki akcesoriów myśliwskich TETRAO – pod jej patronatem zorganizowaliśmy konkurs na lisiarza sezonu w ostojach głuszców i cietrzewi. Miał on na celu zaktywizowanie myśliwych do polowań na drapieżniki w tych łowiskach, w których jest prowadzona restytucja kuraków. Choć informację o konkursie rozesłaliśmy z prośbą o rozpropagowanie do wszystkich przeszło 30 nadleśnictw realizujących w obrębie 14 ostoi wspomniany na wstępie projekt, to zgłoszenia otrzymaliśmy z zaledwie czterech regionów: Poligonu Orzysz, Puszczy Piskiej, Borów Dolnośląskich i Beskidu Śląskiego.

Zdobywcą pierwszego miejsca w kategorii ogólnej został Amadeusz Adamski (na zdjęciu z lewej), który w dwóch obwodach łowieckich dzierżawionych przez KŁ „Rogacz” w Świętajnie (teren Nadleśnictwa Spychowo, ostoja Puszcza Piska) w sezonie 2024/2025 strzelił łącznie 146 drapieżników, w tym 88 lisów i 23 kuny. Na jego ręce trafi nagroda główna – monokular termowizyjny TETRAO Bubo H-35 PRO. Za nim znalazł się Rafał Osipiński (na zdjęciu w środku), który również w dwóch obwodach, ale zarządzanych przez OHZ Nadleśnictwa Drygały (ostoja Poligon Orzysz), wyeliminował 119 drapieżników, w tym 83 lisy i kunę. Nagrodą jest luneta celownicza TETRAO Elanus 3-18x56 G4i. Trzecie miejsce zajął natomiast Krzysztof Polus (na zdjęciu z prawej) – w dwóch obwodach KŁ „Cietrzew” w Żarach (teren Nadleśnictwa Wymiarki, ostoja Bory Dolnośląskie) strzelił 85 drapieżników, w tym 64 lisy i kunę. Otrzyma on fotopułapkę TETRAO Spromise S378 z kompletem niezbędnych akcesoriów.
 
W wyodrębnionej klasyfikacji IGO ponownie wyróżniono Rafała Osipińskiego za 32 strzelone jenoty (nadmieńmy, że Krzysztof Polus pozyskał 20 szopów praczy, a Amadeusz Adamski 19 jenotów). Otrzyma on dodatkowo latarkę TETRAO Columba o zasięgu do 1400 m. Nadleśnictwem, z którego terenu łącznie zgłoszono najwięcej, bo 155 drapieżników, zostały zaś Drygały – do wyniku Rafała Osipińskiego dołożył się Sebastian Bazar z 21 lisami, 2 borsukami i 13 jenotami. Prowadzenie monitoringu przez nadleśnictwo w ramach restytucji cietrzewi z pewnością ułatwi fotopułapka TETRAO Spromise S378 z akcesoriami.

Poza podium znaleźli się koledzy z KŁ „Puchacz” w Kamesznicy (teren Nadleśnictwa Węgierska Górka, ostoja Beskid Śląski), którym również należą się gratulacje oraz uznanie za działania na rzecz aktywnej ochrony naszych rodzimych kuraków w jednej z prężniejszych i dobrze znanych ostoi głuszca. Arkadiusz Wojciuch strzelił tam 30 lisów, 2 borsuki i 3 kuny domowe. Krzysztof Biegun natomiast położył na pokocie 22 rudzielce.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przesłane zgłoszenia i chylimy przed nimi czoła. Termin i miejsce przekazania nagród oraz upominków ustalimy telefonicznie. 

Red., Fot. Archiwum

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.