strona główna

Aktualności

ASF przekracza San. Strefa czerwona rośnie na Dolnym Śląsku

ASF przekracza San. Strefa czerwona rośnie na Dolnym Śląsku
Grudzień 02 17:14 2019 Wydrukuj

W ostatnich dniach uwagę opinii publicznej i mediów przykuwa sytuacja epizootyczna związana z ASF-em na zachodzie kraju. Tymczasem wirus postępuje również na wschodzie – 21 listopada potwierdzono trzy przypadki choroby u dzików w powiecie niżańskim (woj. podkarpackie), dotychczas objętym strefą żółtą. Zakażone osobniki pochodziły z OHZ-etu w nadleśnictwie Rudnik – dwa z odstrzału, jeden z kolizji samochodowej. Były to pierwsze przypadki ASF-u u dzików zlokalizowane za linią Sanu. Jak się dowiadujemy w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Nisku, są już kolejne, ale szczegółów na razie brak.

 
Decyzją KE z 28 listopada br. powiat niżański (z wyjątkiem gminy Jarocin) włączono do strefy czerwonej. Objęto nią także m.in. gminy Kamień w powiecie rzeszowskim oraz Nowa Sarzyna i fragment gminy Kuryłówka w powiecie leżajskim, których granice leżą w pobliżu potwierdzonego przypadku choroby, oraz fragmenty powiatów przeworskiego i jarosławskiego. Rozporządzeniem wojewody podkarpackiego z 26 listopada br. określono obszar skażony obejmujący wybrane miejscowości w powiatach niżańskim i leżajskim, gdzie jest zakaz prowadzenia polowań – z wyjątkiem odstrzałów sanitarnych nakazanych przez powiatowych lekarzy weterynarii.
 
Tą samą decyzją KE powiększono też obszary z obostrzeniami na zachodzie kraju. Zmiany dotyczą województwa dolnośląskiego. Zwiększony został zasięg strefy czerwonej w powiecie głogowskim (woj. dolnośląskie) oraz zasięg strefy żółtej w powiatach głogowskim i polkowickim.
 
Jednocześnie wojewoda lubuski kolejnymi nowelizacjami rozporządzenia z 15 listopada br. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie powiatu wschowskiego, nowosolskiego, zielonogórskiego, żagańskiego i żarskiego powiększa zasięg obszaru skażonego, który objęto całkowitym zakazem wstępu do lasu (ostatnia zmiana z 30 listopada br.). Podobne obostrzenie zostało wprowadzone 26 listopada br. w powiecie głogowskim rozporządzeniem powiatowego lekarza weterynarii w Głogowie. Z kolei rozporządzeniem z 28 listopada br. w sprawie podjęcia działań w związku z zagrożeniem afrykańskim pomorem świń na terenie województwa wielkopolskiego tamtejszy wojewoda nakazał m.in. odstrzał sanitarny dzików w terminach ustalonych z powiatowymi lekarzami weterynarii oraz poszukiwania padłych zwierząt i ich szczątków w powiecie wolsztyńskim, gminach Wijewo i Włoszakowice w powiecie leszczyńskim, gminach Rakoniewice i Wielichowo w powiecie grodziskim oraz gminie Zbąszyń w powiecie nowotomyskim.
 
Aktualizowana na bieżąco mapa stref z obostrzeniami związanymi z ASF-em oraz z granicami obszaru WAMTA (te ostatnie uzupełniane z opóźnieniem) oraz ustanowiony decyzją Komisji Europejskiej wykaz obszarów w obrębie stref z obostrzeniami znajdują się w witrynie wetgiw.gov.pl.
 
Red., Fot. Photohunter/Adobe Stock

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.