strona główna

Aktualności

130 lat "Towarzystwa Myśliwych" w Rzeszowie

W 2010 roku KŁ "Towarzystwo Myśliwych" w Rzeszowie obchodziło 130-lecie powstania. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się mszą św. w Kościele Parafialnym w Wysokiej Głogowskiej, w gminie Głogów Małopolski. Mszę odprawił proboszcz parafii św. Huberta ks. dr Edward Rusin wraz z kapelanami, w oprawie muzyki w wykonaniu zespołu sygnalistów z Łańcuta.   Po mszy uczestnicy udali się do Szkoły Podstawowej w Wysokiej Głogowskiej na zwiedzanie wystawy...

Poświęcenie sztandaru w KŁ "Soból"

Liczące ponad 60 lat KŁ "Soból" w Szydłowcu, jedno z najstarszych na ziemi szydłowieckiej, powstało tuż po wojnie - w 1948 roku. Z przekazów jednak wynika, że początki koła sięgają jeszcze okresu przedwojennego, gdy działało ono jako stowarzyszenie myśliwych. Obecnie "Soból" liczy 49 członków. Zarząd tworzą: prezes Włodzimierz Sasal, łowczy Leszek Binder, podłowczy Paweł Kołodziejski, skarbnik Marcin Skałbania oraz członkowie Czesław Defiński i Edward Wasik. W...

60 lat KŁ "Szarak" w Małkini

W 1950 r. kilku nieżyjących już myśliwych utworzyło na terenie Małkini KŁ "Mewa", które 31 stycznia 1960 r. zmieniło nazwę na KŁ "Szarak". Obecnie koło liczy 43 członków i trzech stażystów; gospodaruje w dwóch obwodach łowieckich o powierzchni 14 750 ha (w tym ok. 12 proc. lasów). 6 listopada 2010 r. w wydzierżawionej w 2000 r. i wyremontowanej przez koło starej osadzie leśnej we wsi Opatowina - w naszym domku myśliwskim "Hubertówka" - odbyły się główne...

Posiedzenie Komisji w sprawie Prawa łowieckiego odwołane

Zaplanowane na 11 czerwca br. na godz. 18.00 posiedzenie sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, na którym miano przedstawić sprawozdanie podkomisji o projektach rządowym oraz poselskim nowelizacji ustawy Prawo łowieckie, zostało odwołane. Jak informuje sekretariat Komisji, przyczyną było przewidziane na godz. 20.00 głosowanie podczas 94. posiedzenia Sejmu RP, a także szereg uwag i poprawek zgłoszonych do sprawozdania, z którymi muszą się zapoznać posłowie oraz zainteresowane instytucje, w tym PZŁ.

Nowela Prawa łowieckiego – projekt wraca do Komisji

11 czerwca (czwartek) o godz. 18.00 odbędzie się posiedzenie sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Zostanie na nim rozpatrzone sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej, która pod przewodnictwem posła Tomasza Kuleszy (PO) przez cztery miesiące pracowała nad poselskim oraz rządowym projektem nowelizacji Prawa łowieckiego.

Kontrowersyjne zmiany Prawa łowieckiego

W projekcie nowelizacji Prawa łowieckiego, który został przygotowany w toku prac Podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo łowieckie (…), znalazł się szereg rozwiązań niekorzystnych dla myśliwych. Szczególne kontrowersje wzbudza zawarty w nim zakaz pozyskiwania zwierzyny w obecności lub przy udziale dzieci poniżej 16. roku życia. Przeforsowano także zapisy zabraniające stosowania do polowań amunicji śrutowej ołowianej. Wątpliwości wiążą się ponadto z procedurą i konsekwencjami wyłączania nieruchomości z obwodu łowieckiego. Zgodnie z projektem za szkody wyrządzone na ich terenie przez zwierzynę odpowiedzialność ma bowiem ponosić Skarb Państwa.

O zakazie stosowania ołowiu…

Ograniczenia lub nawet całkowity zakaz stosowania amunicji ołowianej przez myśliwych jest jednym z głównych postulatów wysuwanych przez krajowe organizacje przyrodnicze. Naciski na zmianę obecnego stanu wzmogły się w związku z trwającymi pracami nad nowelizacją Prawa łowieckiego. Proponowany przez Ministerstwo Środowiska zapis zakazujący stosowania śrutu ołowianego do polowania pojawił się nawet w ostatniej wersji projektu przygotowanego przez Podkomisję nadzwyczajną do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo łowieckie oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2970) i rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo łowieckie (druk nr 3192).

OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych o Prawie łowieckim

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych (pod którego szyldem odbywały się blokady dróg w ramach akcji protestacyjnej rolników) przedstawiło swój oficjalny głos w sprawie nowelizacji ustawy Prawo łowieckie. Przewodniczący OPZZ RiOR Sławomir Izdebski w mocnych słowach odnosi się do obecnego modelu polskiego łowiectwa oraz działań władz PZŁ. Krytykuje również pomysł utworzenia Łowieckiego Funduszu Odszkodowawczego.

Rządowy projekt nowelizacji Prawa łowieckiego trafił do prac w podkomisji

Na posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa 19 marca br. odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji Prawa łowieckiego. Członkowie Komisji byli zgodni co do tego, że projekt rządowy należy skierować do podkomisji już pracującej nad dokumentem poselskim. Pojawiło się jednak wiele uwag wysuwanych przez przedstawicieli środowisk rolniczych i przyrodników.

MŚ zleci ekspertyzy do Prawa łowieckiego

Ministerstwo Środowiska na poważnie bierze się za prace nad nowelizacją Prawa łowieckiego. W celu wsparcia działań legislacyjnych został ogłoszony przetarg na realizację ekspertyzy zawierającej analizę przepisów oraz uwarunkowań tworzenia obwodów łowieckich w wybranych krajach UE oraz wskazania, jak własność gruntów wpływa na prawo do wykonywania polowania.