strona główna

Kalendarium wydarzeń

Kalendarium wydarzeń z dnia 01.10.2021

 • Ogólnopolski Hubertus odbędzie się w Tarcach

  Już po raz trzeci myśliwi i sympatycy łowiectwa spotkają się na wspólnym świętowaniu w Tarcach k. Jarocina (ZO PZŁ w Kaliszu). Dawna posiadłość Zbigniewa Ostroroga-Gorzeńskiego – powstańca wielkopolskiego, społecznika i myśliwego – już dwukrotnie gościła dobrze przyjęty Jarociński Festiwal Kultury Łowieckiej. Tym razem historyczny majątek stanie się areną Ogólnopolskiego Hubertusa, który został zaplanowany na 1–2 października br., a będzie mu przyświecać hasło: „Rolnik, leśnik i myśliwy – łączy nas przyroda”.
   
  Główne obchody wydarzenia pod patronatem prasowym rozpoczną się w sobotę 2 października o godz. 10.00 uroczystą hubertowską mszą polową w parku przypałacowym. Do Tarc zjadą się kapłani z relikwiami św. Huberta z czterech parafii – pw. św. Huberta w Rzeszowie, pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Żołędowie, pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Śliwicach oraz pw. św. Franciszka z Asyżu w Zabrzu. Oprawę muzyczną mszy zapewni Reprezentacyjny Zespół Muzyki Myśliwskiej PZŁ pod dyrekcją Mieczysława Leśniczaka. Oficjalne otwarcie imprezy przewidziano na godz. 12.15. Przemarsz pocztów ulicami Tarc i złożenie kwiatów pod pomnikiem hr. Gorzeńskiego odbędą się przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania. Za stronę kulinarną odpowiada Jakub Wolski, który nie tylko będzie serwował swoje znane wild burgery, lecz także ugotuje wielki kocioł gulaszu myśliwskiego. Z kolei siatkarz i myśliwy Marcin Możdżonek opowie o promowaniu sportu i o swojej aktywności łowieckiej. O godz. 15.30 na polach vis-à-vis pałacu w Tarcach rozpoczną się hubertus konny i tradycyjna pogoń za lisem.
   
  Poza tym w programie: muzyka myśliwska (koncerty Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Myśliwskiej PZŁ, Zespołu Francuskiej Muzyki Myśliwskiej Trompes de Pologne przy Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie oraz kwintetu Masterbrass), kynologia łowiecka (prezentowana przez Stowarzyszenie Miłośników Gończego Polskiego), szlachetna sztuka wabienia jeleni, pokazy łucznictwa myśliwskiego, prezentacja sokolnicza, zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody, loteria hubertowska, konkurs z wild burgerem w roli głównej, ogólnopolska akcja krwiodawstwa „Darz Bór – dasz krew”, a także inscenizacja laserowa „Rola myśliwych i leśników w walce o niepodległość”. Rolnicy na terenach otaczających park przygotują pokaz zabytkowych i współczesnych maszyn rolniczych, a lokalne koła gospodyń wiejskich będą częstować m.in. wielkopolskimi pyrami z gzikiem. Swoje zbiory zrzutów zaprezentuje Klub Kolekcjonerów Poroży. Myśliwi z zespołu Knieje i Salony pokażą zaś widowisko „Historia rogu w muzyce zawarta”, w czasie którego po raz pierwszy usłyszymy m.in. utwory Mozarta w aranżacji łowieckiej.
   
  Przewidziano także liczne atrakcje dla dzieci, od konkursów i animacji po trampoliny i zjeżdżalnie. Na chętnych czekają też przejażdżki w siodle albo bryczką, a także lot śmigłowcem lub balonem. O godz. 19.50 rozpocznie się występ gwiazdy wieczoru – Agnes Violin, która zaprezentuje najbardziej ekspresyjny show skrzypcowy w Polsce. Ten koncert zwieńczy tegoroczne obchody hubertusa i potrwa planowo do godz. 20.30.
   
  Imprezę przygotowują organizatorzy Jarocińskiego Festiwalu Kultury Łowieckiej z Michałem Sołtysem na czele, PZŁ i gospodarz terenu – ZO PZŁ w Kaliszu, a także gmina Jarocin, Lasy Państwowe oraz Krajowa Rada Izb Rolniczych. Wydarzeniu będzie towarzyszył jarmark produktów regionalnych i akcesoriów myśliwskich.
   
  Wstęp wolny. Więcej informacji udziela Jakub Walczak (tel. 665 934 188, e-mail: lowieckifestiwal@gmail.com). Szczegółowy program Ogólnopolskiego Hubertusa na www.pzlow.pl/hubertus-2021.
   
  Red., Fot. archiwum