strona główna

Kalendarium wydarzeń

Kalendarium wydarzeń 05.2025

  • 60 lat edukacji leśnej w Tułowicach

    Za siedmioma lasami, które niegdyś stanowiły fragment dawnej puszczy o nazwie „Przesieka”, a obecnie są częścią Borów Niemodlińskich, za siedmioma stawami, z których słynie sąsiedzka gmina Niemodlin, nad rzeką Ścinawą Niemodlińską, w centralnej części województwa opolskiego znajduje się mała, ale niezwykle ciekawa miejscowość – Tułowice. To właśnie tu, w szkole położonej w zabytkowym parku, posiadłości von Frankenbergów, już od 60 lat kształci się leśników.

     
     
    Historia szkoły w pigułce
    Dzieje zabytkowego pałacu, w którym znajduje się internat Zespołu Szkół w Tułowicach, sięgają XV wieku. Majątek tułowicki ma skomplikowaną historię rodową. Te ziemie wielokrotnie były przedmiotem rodzinnych transakcji. Największy rozkwit Tułowic przypadł na 1794 r., kiedy to w spadku otrzymał je Ludwik von Praschma. Niestety, doprowadził on do zadłużenia posiadłości, przez co pałac przeszedł na własność Księstwa Raciborskiego. Rodzina odzyskała go dopiero w 1835 roku. Losy ostatniego właściciela majątku, Konrada von Frankenberga, potoczyły się tragicznie. Należał do opozycji antyhitlerowskiej, więc sprzedał majątek w obawie przed represjami po dojściu Hitlera do władzy. Podczas ucieczki został zdradzony przez kierowcę i uwięziony. Popełnił samobójstwo, by uniknąć śmierci z rąk hitlerowców. Rząd hitlerowski skonfiskował jego mienie, a część zamku sprzedano kupcowi z Opola, który zaadaptował ją na mieszkania lokatorskie.
     
    W 1937 r. władze niemieckie urządziły w zamku ośrodek, w którym szkolono robotników leśnych i prowadzono kursy dla leśniczych. Są to podstawy edukacji leśnej w Tułowicach. Po przejęciu tych terenów przez administrację polską zamek przeszedł pod zarząd Państwowego Nadleśnictwa w Tułowicach. W latach 1949–1959 mieścił się tu Państwowy Leśny Ośrodek Szkoleniowy, potem zaś – Państwowa Leśna Szkoła Techniczna (1959–1971) i Technikum Leśne. Obecnie w zespole pałacowym znajduje się Zespół Szkół w Tułowicach, w którego skład wchodzą Technikum Leśne, Liceum Ogólnokształcące o nachyleniu wojskowym, a od roku szkolnego 2017/2018 również klasa sportowa o specjalności piłka ręczna dziewcząt. Zamek pełni funkcję internatu dla młodzieży szkolnej.
     
    Uczniowie Technikum Leśnego, oprócz nauki przedmiotów ogólnokształcących, zdobywają wiedzę z zakresu użytkowania, urządzania, ochrony i hodowli lasu, łowiectwa, prawa i ekonomiki leśnej, a także Systemu Informatycznego Lasów Państwowych (SILP). Technikum co roku osiąga wysoką pozycję w rankingu edukacyjnym czasopisma „Perspektywy”. W 2015 r. znalazło się na 3. miejscu w województwie opolskim i na 50. wśród 300 najlepszych techników w Polsce, a w 2016 – na 4. miejscu. Nasi wychowankowie odnoszą sukcesy w konkursach i na olimpiadach, takich jak: Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych (blok leśnictwo), Międzynarodowe Zawody Drwali w Czechach, Turniej Wiedzy Pożarniczej, Ogólnopolskie Zawody w Umiejętnościach Leśnych czy biegi na orientację. Natomiast nawiązana współpraca z czeską średnią szkołą leśną w Křivoklát owocuje coroczną wymianą młodzieży.
     
    Dumą naszej placówki są zespoły sygnalistów myśliwskich, zdobywające liczne nagrody w konkursach i przeglądach muzyki myśliwskiej na szczeblu regionalnym oraz ogólnopolskim. Swoją grą uświetniają uroczystości, a także tworzą oprawę muzyczną szkolnych polowań zbiorowych. 
     
    Od września 2011 r. w placówce funkcjonuje liceum ogólnokształcące o nachyleniu wojskowym, którego uczniowie dodatkowo zdobywają wiedzę z zakresu edukacji obronnej, walki wręcz i samoobrony, strzelectwa sportowego, musztry oraz pływania i ratownictwa wodnego.
     
    Obchody 60-lecia edukacji leśnej
    W tym roku przypada jubileusz 60-lecia działalności dydaktycznej szkoły leśnej w Tułowicach. Z tej okazji zapraszamy absolwentów, sympatyków szkoły oraz okolicznych mieszkańców do odwiedzenia zespołu szkół, gdzie 27 maja zaplanowano skromną uroczystość. Obchody jubileuszu rozpocznie msza święta w kościele parafialnym w Tułowicach. Organizatorzy przewidują również zabawę taneczną, do której ma przygrywać zespół Zgórcy. W jego skład wchodzi absolwent Zespołu Szkół w Tułowicach Grzegorz Włosiak. Impreza może się odbyć dzięki wsparciu finansowemu sponsorów: nadleśnictwom Zawadzkie, Opole, Kluczbork, Prószków, Olesno i Tułowice, RDLP w Lublinie oraz firm Endo – Paweł Borowiecki i Łukasz Borowiecki, Larix w Niemodlinie, Lynx – Paweł Suchodolski i Fab-Style w Tułowicach. Istotne jest również wsparcie patronów medialnych: Radia Opole, TVP3 Opole oraz czasopism , „Z kniei”, „Trybuna Leśnika”, „Nowa Trybuna Opolska”, „Nowa Gazeta” oraz „Nowiny Nyskie”. Uroczystości jubileuszowe zostały też objęte honorowymi patronatami starosty opolskiego, marszałka województwa opolskiego, wójta gminy Tułowice, a także dziekana Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
     
    Program jubileuszu:
    8.30–15.30 – otwarcie stanowiska obchodów 60-lecia,
    10.00 – msza święta w kościele parafialnym w Tułowicach,
    11.30 – oficjalna część obchodów jubileuszu (sala gimnastyczna Zespołu Szkół w Tułowicach),
    14.30 – spotkania rocznikowe,
    15.30–18.00 – możliwość zwiedzania wystawy w szkolnej sali pamięci,
    16.00–22.00 – biesiada absolwentów i zaproszonych gości w Zespole Szkół w Tułowicach przy akompaniamencie zespołu Zgórcy.
     
    Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w uroczystości. Prosimy również o jej rozpropagowanie i zachęcenie innych do uczestnictwa w naszym wspólnym święcie. To jedyna okazja, by się spotkać z dawnymi kolegami z klasy, porozmawiać z nauczycielami i odwiedzić szkolne mury.
     
    Szczegółowe informacje można uzyskać w sekretariacie szkoły, na stronie internetowej szkoły (TUTAJ) oraz na profilu placówki na Facebooku (TUTAJ). Wszelkie pytania można też kierować mailowo pod adresem biblioteka.zstulowice@gmail.com, z dopiskiem „60-lecie” w tytule wiadomości.
     
    Justyna Hunc, Fot. Arch. ZS w Tułowicach

  • Międzynarodowy Dzień Inwalidy w Lubuskiem

    27 maja (sobota) w stanicy łowieckiej Kniejówka w Ownicach (pow. sulęciński) KŁ „Dzik” w Słońsku organizuje Międzynarodowy Dzień Inwalidy. To nie pierwsza inicjatywa społeczna tego koła, które mocno się angażuje w działania charytatywne (pisaliśmy o tym TUTAJ). Tym razem przygotowywane przez niego wydarzenie ma na celu integrację osób niepełnosprawnych z Polski i Niemiec oraz przybliżenie im kultury łowieckiej obu tych krajów.
     
    Uroczyste otwarcie obchodów Międzynarodowego Dnia Inwalidy zaplanowano na godz. 11.30. Później uczestników imprezy czekają liczne atrakcje, m.in. zabawy, występy artystyczne, dmuchane zamki dla osób niepełnosprawnych, karaoke oraz konkurs plastyczny. Ponadto odbędą się zawody strzeleckie O Puchar Prezesa Koła Łowieckiego „Dzik” (dla mężczyzn) i O Puchar Prezesa Okręgowej Rady Łowieckiej (dla kobiet).
     
    Nie zabraknie również promocji myślistwa. Z myślą o tym odbędą się pokazy polowania z sokołem i wabienia zwierzyny, a także koncert sygnalistów myśliwskich. Koło – chociażby z racji swojej nazwy – nie mogło też zapomnieć o zaplanowaniu degustacji pieczonego dzika. Przewidziano ją o godz. 17. Na koniec wszyscy będą szaleć na zabawie tanecznej. Uczestnicy zostaną uwiecznieni na pamiątkowej fotografii.
     
    Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawują minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki. Impreza jest współfinansowana ze środków Programu Współpracy Interreg V A Brandenburgia – Polska 2014–2020 w ramach strategii „Redukować bariery – wspólnie wykorzystywać silne strony”.
     
    O wydarzeniu można przeczytać również na stronie KŁ „Dzik” TUTAJ.
     
    Red., Fot. Arch. KŁ „Dzik” w Słońsku

     

  • XI Regionalna Wystawa Przyrodniczo-Łowiecka w Jedwabnie

    Nadleśnictwo Jedwabno, a także ZO PZŁ w Olsztynie oraz RDLP w Olsztynie zapraszają na XI edycję Regionalnej Wystawy Przyrodniczo-Łowieckiej. Jej otwarcie nastąpi 19 maja br. o godz. 11.00 w siedzibie nadleśnictwa przy ul. 1 Maja 3 w Jedwabnie. Głównym punktem programu będzie ekspozycja najciekawszych trofeów łowieckich zdobytych na terenie całego olsztyńskiego okręgu PZŁ w sezonie 2017/2018.
     
    Organizatorzy jak co roku zaplanowali również wiele dodatkowych atrakcji, m.in. pokazy ptaków drapieżnych i psów ras myśliwskich, prezentacje maszyn leśnych i samochodów terenowych, zajęcia edukacyjne dla najmłodszych oraz stoiska z wyrobami regionalnymi i rękodziełem. Nie zabraknie też degustacji wyrobów z dziczyzny – te zapewni firma Elite Expeditions.
     
    sprawuje patronat prasowy nad wystawą.
     
    Red., Fot. Marek Klewiado

     

  • Browning ponownie rusza w Polskę!

    Po sporym zainteresowaniu akcją „B725 on tour” przed dwoma laty krajowy dystrybutor generalny broni marki Browning – FH Knieja w Krakowie – zaplanował kontynuację tego wydarzenia na maj br. Tym razem sześciodniowa trasa promocyjna pod nazwą „Browning & Winchester on tour” biegnie przez sześć strzelnic Polskiego Związku Łowieckiego zlokalizowanych we wschodniej części kraju (punktem wspólnym z poprzednią akcją będzie Suchodół – przypomnijmy, że poza strzelnicą okręgu warszawskiego w 2017 r. zostały odwiedzone: Opole, Poznań, Szczecin, Gdańsk i Bydgoszcz).

     
    W poniedziałek 6 maja o godz. 11 rozpocznie się prezentacja na obiekcie okręgu rzeszowskiego w Borze, 7 maja – w Puławach, 8 maja, wyjątkowo o godz. 12.00 – w Suchodole k. Warszawy, 9 maja – w Czerwonym Borze (ZO PZŁ w Łomży), a 10 maja – w Giżycku. Tegoroczny tour zakończy wizyta w Gutkowie (część Olsztyna), gdzie w sobotę 11 maja pokazy wystartują już o godz. 10.00.
     
    Tym razem zainteresowani będą mogli bezpłatnie sprawdzić działanie najpopularniejszych modeli broni śrutowej marek – jak wskazuje nazwa wydarzenia – Browning (B525 oraz B725) oraz Winchester (Select). Przy okazji zostaną zaprezentowane akcesoria strzeleckie, w tym aktywne ochronniki słuchu. W każdym ze spotkań wezmą udział także reprezentanci lokalnych sklepów myśliwskich, dystrybuujących produkty z oferty FH Knieja. Zainteresowani na miejscu będą mogli złożyć zamówienie i ustalić szczegóły jego realizacji. Przez oficjalny fanpage Kniei (@f.h.knieja) oraz drogą e-mailową pod adresem zamowienia@knieja.com.pl można też przesyłać informacje o dostępnych w sklepie produktach, które uczestnicy spotkań promocyjnych na strzelnicach chcieliby zobaczyć, przymierzyć lub przetestować.
     
    Strzelania w trakcie „Browning & Winchester on tour” poprowadzi Piotr Kowalczyk, mistrz Polski w konkurencji „Trap 125”, reprezentant kadry narodowej PZSS w strzelbie gładkolufowej, brązowy medalista mistrzostw świata w konkurencji „Trap 125” oraz członek oficjalnej drużyny Browninga. Przy wsparciu pracowników FH Knieja będzie on również udzielać porad dotyczących prezentowanej broni oraz tajników strzelectwa sportowego.
     
    Udział w spotkaniach (każdorazowo potrwają one do godzin zamknięcia strzelnic) jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Organizatorzy fundują amunicję (Winchester) oraz pokrywają koszt rzutków.
     
    Red., Fot. arch. FH Knieja w Krakowie