strona główna

Kalendarium wydarzeń

Kalendarium wydarzeń 10.2020

 • XI hubertus w Łęczycy

  Obchody święta patrona myśliwych, jeźdźców i leśników przypadają, co prawda, 3 listopada, ale w powiecie łęczyckim tegoroczny hubertus zaplanowano na 7 października. Odbędzie się on między godz. 9 a 16 na pl. T. Kościuszki 1 w Łęczycy, a zapoczątkuje go msza hubertowska.
   
  Świecką część imprezy otworzą dźwięki sygnałów myśliwskich w wykonaniu zespołu Hubertusy ze Świnic Warckich. Następnie przewidziano prezentacje ptaków łowczych, psów myśliwskich i hipoterapii, przeplatane pogadankami leśnika, strażnika leśnego oraz pszczelarza. Organizatorzy, czyli Starostwo Powiatowe w Łęczycy, ZO PZŁ i ORŁ w Łodzi oraz koła łowieckie z całego powiatu, przewidzieli też coś dla ducha – o 13.00 wszyscy wysłuchają koncertu Kapeli Łęczyckiej. Godzinę później będzie można poczuć emocje podczas gonitwy lajkoników za lisem.
   
  W programie wydarzenia znalazły się także m.in. stałe elementy znane z festynów łowieckich, takie jak: degustacje potraw z dziczyzny oraz kiermasze i wystawy rękodzieła. Lubiący rywalizację będą mogli spróbować swoich sił w którymś z konkursów ekologicznych albo kulinarnym pod nazwą „Królewski pasztet”.

   
  Migawki z ubiegłorocznego hubertusa łęczyckiego można zobaczyć na filmie poniżej. Z kolei plakat reklamujący obchody 2017 znajduje się TUTAJ.
   
  Red., Fot. Wojciech Misiukiewicz

   

 • Rozpoczynamy głosowanie na najciekawsze parostki!

  Rozpoczynamy głosowanie w siódmej edycji konkursu i firmy Swarovski Optik na najciekawsze parostki. Będzie ono trwać do 20 listopada.

  Zarejestrowani użytkownicy mogą oddać wyłącznie jeden głos w ciągu doby na każde zdjęcie. Aby zagłosować, wystarczy kliknąć ikonkę


  Dziesięciu najlepiej ocenionym trofeom członkowie komisji konkursowej niezależnie od siebie przyznają punkty od 1 do 10. Myśliwy, którego parostki zdobędą największą liczbę punktów, otrzyma nagrodę główną – lornetkę SLC 8x42 Swarovski, ufundowaną przez firmę Swarovski Optik. Dla pozostałych finalistów przewidzieliśmy nagrody pocieszenia.

  Rozstrzygnięcie konkursu opublikujemy w styczniowym numerze .

  Galerię konkursową można obejrzeć TUTAJ. Pełen regulamin konkursu na najciekawsze parostki znajduje się zaś TUTAJ.

  Red., Fot. Archiwum

 • Atrakcje II Jarocińskiego Festiwalu Kultury Łowieckiej w Tarcach

  Po udanej ubiegłorocznej pierwszej odsłonie Jarocińskiego Festiwalu Kultury Łowieckiej, która zbiegła się z 100. rocznicą wybuchu powstania wielkopolskiego, organizatorzy wydarzenia zakasali rękawy i z impetem zabrali się do przygotowań jego kontynuacji. Druga edycja została zaplanowana na niedzielę 6 października br. i odbędzie się w malowniczej scenerii parku pałacowego w Tarcach. Festiwal współorganizują cztery koła łowieckie: nr 82 „Jeleń” w Poznaniu, nr 25 „Ryś” w Białobłotach, nr 24 „Szarak” w Kotlinie i nr 22 „Bażant” w Dobrzycy. Decyzją OZD w Kaliszu wydarzenie zostało w tym roku wsparte finansowo przez tamtejszy zarząd okręgowy.

   
  Tym razem nie zabraknie nawiązań do 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Do grona Dian Polskich w damskich strojach myśliwskich noszonych od XVIII w. do dwudziestolecia międzywojennego dołączy 25. Pułk Ułanów Wielkopolskich, który brał udział w kampanii wrześniowej, wraz z grupą rekonstruktorów powstania wielkopolskiego. Piękne kobiety i przystojni żołnierze na koniach przedstawią sylwetki bohaterów ziemi wielkopolskiej. Walkę myśliwych-żołnierzy o odzyskanie niepodległości zobrazuje przygotowany na tę okazję laser show. Tego dnia odbędzie się także premiera filmu „W kniei i na salonach” poświęconego znanym polującym dianom, a zrealizowanego w ramach projektu „Tarce”. Aktorzy i aktorki, a wśród nich znani i lubiani myśliwi, wystąpią ponadto w pokazie mody z planu zdjęciowego.
   
  Spotkanie nabierze też w pełni międzynarodowego charakteru za sprawą zaproszonych do udziału nemrodów z Białorusi, Węgier oraz Austrii. Zaprezentują oni kulturę łowiecką swoich narodowości.
   
  Impreza rozpocznie się o godz. 12.00 od mszy św. w intencji poległych bohaterów myśliwych i żołnierzy. Następnie nie zabraknie sprawdzonych i dobrze przyjętych w ubiegłym roku punktów programu: pokazów wabiarzy jeleni, prezentacji psów ras myśliwskich i ptaków drapieżnych, strzelnicy łuczniczej PSMŁ, wystawy pojazdów terenowych, degustacji dziczyzny, mody myśliwskiej, kolekcji zrzutów, a także konkursu budowy ambon dla kół łowieckich. Niezależnie od ostatniego z wymienionych wydarzeniu mają towarzyszyć również pokazy pilarzy. Najmłodsi trafią natomiast pod skrzydła edukatorów łowieckich i sprawdzą się w przyrodniczo-łowieckich konkursach. Dla rodzin przewidziano darmowe przejażdżki bryczką oraz kontakt z żywymi zwierzętami. Płatne będą natomiast loty helikopterem oraz balonem. Podczas imprezy zostanie także przeprowadzona zbiórka krwi w ramach akcji „Darz Bór – dasz krew”. Festiwal zakończą wspólne pieczenie kiełbasek z dziczyzny nad ogniskiem i koncert Agnes Violin, wirtuozki diamentowych skrzypiec elektrycznych.
   
  Kulinarną osobowością imprezy tym razem będzie doskonale znany z łamów Wojciech Charewicz, a oprawę muzyczną zapewni wielokrotnie utytułowany Zespół Sygnalistów Myśliwskich Akteon Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie. sprawuje patronat medialny nad festiwalem.
   
  Bieżące informacje o wydarzeniu są dostępne na Facebooku (@JarocinskiFestiwalKulturyLowieckiej).
   
  Red., Fot. archiwum

 • Uroczysty koncert „Polskiej mszy myśliwskiej” w bazylice archikatedralnej w Łodzi

  „Polska msza myśliwska” Lecha Głowickiego w wykonaniu połączonych zespołów muzycznych: Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Świnicach Warckich, Zespołu Reprezentacyjnego Sygnalistów Myśliwskich Hubertusy przy KŁ nr 31 „Bażant” w Świnicach Warckich oraz Orkiestry Dętej z Poddębic, zabrzmiała już po raz kolejny – tym razem 12 października br. w bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi. Koncert był trzecim z czterech zaplanowanych na ten rok i mających na celu promowanie „Polskiej mszy myśliwskiej” oraz nagrania albumu płytowego.

   
  Organizatorami tej uroczystości byli: ZO PZŁ w Łodzi, kapelan myśliwych archidiecezji łódzkiej ks. Paweł Świrad oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Świnicach Warckich – beneficjent projektu. Na koncercie oprócz zaproszonych gości pojawiły się liczne łowieckie poczty sztandarowe. Nie zabrakło też sokolników oraz menerów ze swoimi czworonogami.
   
  Ochotnicza Straż Pożarna w Świnicach Warckich wraz z niżej podpisanym pomysłodawcą i koordynatorem projektu grantowego składają na ręce przewodniczącego ZO PZŁ w Łodzi Przemysława Kobackiego serdeczne podziękowania dla wszystkich z łódzkiej organizacji łowieckiej, którzy zaangażowali się w przygotowanie koncertu. Dziękujemy kapelanowi myśliwych archidiecezji łódzkiej ks. Pawłowi Świradowi za odprawienie uroczystej mszy świętej oraz ugoszczenie nas pysznym poczęstunkiem. Wyrazy wdzięczności kierujemy do pocztów sztandarowych, sokolników oraz menerów za obecność wśród nas na mszy św. i koncercie. Byliście tam szlachetnym i wymownym symbolem wspólnoty łódzkich myśliwych! Dziękujemy również członkowi NRŁ z okręgu łódzkiego Tadeuszowi Smejdzie za piękne prowadzenie koncertu, a także przybyłym gościom, w szczególności członkowi zarządu Klubu Sygnalistów Myśliwskich PZŁ Krzysztofowi Kadlecowi, który wsparł orkiestrę swoją grą oraz wręczył pamiątkowe podziękowania w imieniu KSM PZŁ jako honorowego patrona projektu [w listopadowej ukaże się tekst autorstwa Krzysztofa Kadleca o powstaniu „Polskiej mszy myśliwskiej” oraz genezie projektu – przyp. red.]. To wydarzenie zapisuje się złotymi zgłoskami w dorobku kulturalnym łódzkiego środowiska myśliwskiego.
   
  Całe przedsięwzięcie nagrania albumu płytowego wraz z cyklem koncertów promujących jest współfinansowane ze środków unijnych w ramach projektu grantowego Lokalnej Grupy Działania „Prym” w Parzęczewie.
   
  Ostatni koncert z zaplanowanego cyklu odbędzie się w niedzielę 27 października 2019 r. o godz. 11.30 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Anny w Parzęczewie.
   
  Roman Dobiecki, Fot. Artur Meyer