strona główna

Kalendarium wydarzeń

Kalendarium wydarzeń 04.2025

  • VIII Międzynarodowe Targi Łowieckie EXPOHunting w Sosnowcu już za tydzień

    VIII edycja Międzynarodowych Targów Łowieckich EXPOHunting odbędzie się już 7–9 kwietnia. W tym roku hala Centrum Targowo-Konferencyjnego Expo Silesia w Sosnowcu zgromadzi nie tylko myśliwych, lecz także strzelców, a to za sprawą organizowanej w tym samym terminie III edycji Targów Strzelectwa, Militariów i Survivalu EXPOShooting. Dzięki połączeniu obu wydarzeń odwiedzający je myśliwi i sympatycy łowiectwa będą mieli okazję zapoznać się z ofertą i celami działania Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, Ligi Obrony Kraju, stowarzyszeń paramilitarnych oraz miłośników i kolekcjonerów broni. Uroczyste otwarcie targów, które zostały objęte patronatem prasowym , nastąpi w piątek 7 kwietnia o godz. 12.30. Informacje o godzinach wstępu i cenach biletów znajdują się TUTAJ.
     

    Swoją ofertę podczas targów zaprezentuje niespełna 200 wystawców. Wśród najbardziej znanych producentów i dystrybutorów sprzętu łowieckiego znajdą się firmy: Delta Optical, Centrum Myśliwskie Deer z Opola, Hanzel z Ludźmierza, Hubertech z Katowic, Kaliber z Warszawy, Kolba.pl z Będzina, FH Knieja z Krakowa, Lemigo z Grudziądza, sklep myśliwski Łowca z Rudy Śląskiej, Akcesoria Myśliwskie „Łuszczek”, a także przedsiębiorstwa odzieżowe Tagart z Tarnobrzega i Magum z Łodzi. Całą listę wystawców można znaleźć TUTAJ.

    Organizatorzy jak zwykle zaplanowali szereg atrakcji targowych – strzelnice łuczniczą i laserową, stanowisko do strzelania z broni ASG, wystawy trofeów (tajniki sztuki preparowania będzie zdradzał Krzysztof Wnęczak z Pracowni Preparatorskiej „Taxidermy”), prezentację ptaków drapieżnych (prowadzoną przez Polski Klub Sokolników PZŁ „Gniazdo Sokolników”), występy sygnalistów myśliwskich, pokazy szlachetnej sztuki wabienia jeleni (w wykonaniu mistrza Europy Tomasza Malińskiego) i wiele innych. W sobotę 8 kwietnia odbędzie się II Krajowa Wystawa Użytkowych Psów Ras Myśliwskich, organizowana przez bytomski oddział Związku Kynologicznego w Polsce. Ponadto przewidziano kilka interesujących wykładów. Pełny program targów znajduje się TUTAJ.

    Zapraszamy również na stoisko (nr 153 J), na którym będzie można m.in. szybko i wygodnie zamówić prenumeratę (do której dołączymy upominek), uzupełnić brakujące numery czasopisma, wymienić poglądy nt. publikowanych treści, a przy odrobinie szczęścia spotkać niektórych stałych autorów. W kwietniowym wydaniu na str. 9 został zamieszczony bilet uprawniający (po uprzedniej rejestracji online, którą można przeprowadzić TUTAJ) do bezpłatnego wstępu na targi dla jednej osoby.

    Do zobaczenia w Sosnowcu!

    Red., Fot. ADP

  • Sygnaliści po raz dziewiąty zmierzą się w konkursie „O Róg Zbramira”

    Już w najbliższą sobotę (22 kwietnia) dźwięki rogów myśliwskich rozbrzmią na dziedzińcu niepołomickiego zamku królewskiego. Tego dnia odbędzie się bowiem IX Małopolski Konkurs Sygnalistyki Myśliwskiej „O Róg Zbramira”. Swój udział w nim zapowiedziało 150 solistów oraz dwa zespoły reprezentujące Czechy. Uroczyste otwarcie zaplanowano na godz. 9.00.
     
    W ramach imprezy oprócz rywalizacji w wykonywaniu sygnałów zostanie przeprowadzony także konkurs muzyki myśliwskiej.

     
    Nowością w tej edycji będzie losowanie wśród startujących muzyków małego rogu myśliwskiego typu pless marki Lídl (nie mylić z popularną siecią dyskontów!). Tradycyjnie patronująca wydarzeniu TVP Kraków nada jednemu z uczestników tytuł najbardziej medialnej postaci. Natomiast najlepszy solista w klasie A otrzyma nagrodę specjalną – róg myśliwski ufundowany przez Urszulę Nowogórską, przewodniczącą Sejmiku Województwa Małopolskiego, która sprawuje honorowy patronat nad wydarzeniem. Przeprowadzona zostanie też odrębna klasyfikacja leśników.
     
    W tym roku gwiazdy koncertu galowego (zaplanowanego na godz. 16.30) to Chór Canticum Canticorum przy parafii św. Barbary w Libiążu oraz Zespół Pieśni Myśliwskiej Nemrod. W trakcie występu zostanie rozstrzygnięta również druga edycja konkursu fotograficznego „Róg Zbramira w obiektywie”, który organizują RDLP w Krakowie oraz Nadleśnictwo Niepołomice. Wystawa pokonkursowa będzie prezentowana w czasie całego wydarzenia.
     
    Szczegółowy program oraz zestawy sygnałów w poszczególnych klasach można znaleźć TUTAJ. sprawuje patronat prasowy nad konkursem. Zapraszamy do Niepołomic!
     
    Red., Fot. ADP

  • Akademia strzelecka Swarovski Optik

    Strzelanie na dalekie dystanse to w Polsce domena strzelców sportowych oraz, rzecz jasna, wojskowych i policyjnych. Przyczyna jest prosta – regulacje prawne ograniczające do 200 m maksymalną odległość strzału z broni kulowej podczas polowania. W naszych realiach taki zapis, oczywiście, ma sens, biorąc pod uwagę specyfikę terenu i polowań, a także zwierzynę. Niemniej współczesna broń myśliwska, amunicja oraz optyka pozwalają oddać celny i skuteczny strzał na znacznie większe odległości, o czym często mogą się przekonać myśliwi wyjeżdżający na łowy do innych krajów.

     
    Warto być na taką ewentualność dobrze przygotowanym pod względem zarówno odpowiedniego ekwipunku, jak i własnych umiejętności. Wszak zawsze trzeba pamiętać o tym, że strzał zostaje oddany do żywego stworzenia. W zestawieniu z tym faktem nawet zmarnowanie szansy na zdobycie uprag­nionego trofeum traci na znaczeniu.

    Firma Swarovski Optik, mająca kompleksowe rozwiązania z zakresu strzelań na dalekie dystanse dla myśliwych, patronuje szkoleniom, których główni adresaci to osoby planujące zagraniczne łowy. Jednak każdy inny nemrod również może wzbogacić swoją wiedzę dotyczącą optyki, broni i amunicji, a także wyszlifować umiejętności w zakresie przystrzelania broni oraz techniki strzeleckiej. Pierwsza edycja akademii odbędzie się na strzelnicy Centrum Strzeleckiego Deer w Pawłowie, na której są już prowadzone szkolenia ze strzelań długodystansowych (pisałem o nich w nr 2/2019). Zebrane doświadczenia i opinie doprowadziły do podjęcia tej nowej inicjatywy, przeznaczonej specjalnie dla myśliwych. Uczestnicy szkoleń zgłębią nie tylko niezbędną do strzelań dalekodystansowych wiedzę teoretyczną, lecz także ogólne informacje o optycznych przyrządach celowniczych i obserwacyjnych. Ponadto zapoznają się z praktycznymi rozwiązaniami sprzętowymi oraz wspierającymi je programami balistycznymi. Oczywiście wszystkie wiadomości będą doskonalone na strzelnicy.

    Z założenia myśliwi mają brać udział w szkoleniu z własną bronią, jednak po wcześniejszym zgłoszeniu istnieje możliwość udostępnienia broni szkoleniowej. Wszyscy strzelcy przy okazji zyskają szansę przetestowania najnowszej optyki Swarovski Optik czy też zmierzenia prędkości swoich pocisków przy użyciu chronografu dopplerowskiego Labradar.   

    Liczba miejsc na akademii jest ograniczona do kilkunastu osób, co pozwala zachować swobodny kontakt z prowadzącymi zajęcia i odbyć szkolenie na najwyższym poziomie. Trwa ono dwa dni. Pierwsze zaplanowano 13–14 kwietnia br. Zapisy oraz szczegółowe informacje: info@swarovski­academy.com.

    Marcin Ogórek, Fot. Swarovski Optik

  • Najcięższy wieniec byka zobaczycie na EXPOHunting!

    Już w najbliższy weekend, 5–7 kwietnia, w Sosnowcu odbędą się X Międzynarodowe Targi Łowieckie EXPOHunting oraz V Targi Strzelectwa, Militariów i Survivalu EXPOShooting. Oczywiście nas tam nie zabraknie. Czekamy na Was na stoisku nr 37!
     

    Co mamy do zaoferowania? Zamówicie i przedłużycie u nas prenumeratę „Braci Łowieckiej” (dołączamy do niej kalendarz ścienny na 2019 r. lub torbę naramienną z logo w korzystnej cenie) oraz kupicie w promocji nasze ostatnie wydawnictwa.

     
    Do tego zaprezentujemy najciekawsze i najcięższe parostki sezonu, a także (o czym już możemy poinformować) najcięższe (10,2 kg brutto) poroże byka właśnie wyłonione w konkursie i FH Knieja w Krakowie!
     
    W kwietniowym numerze „Braci Łowieckiej” na str. 13 znalazło się zaproszenie, które uprawnia do bezpłatnego wstępu na imprezę. Wcześniej wystarczy tylko się zarejestrować na stronie targów do 4 kwietnia do godz. 20.00. Gdyby ktoś nie zdążył, może to jeszcze zrobić osobiście w punkcie obsługi zwiedzających w centrum targowym.
     
    Red., Fot. archiwum

     

  • Majówka z łowiectwem na Suwalszczyźnie

    Pokamedulski klasztor w Wigrach przy współpracy z Wigierskim Parkiem Narodowym zapraszają na otwarcie sezonu letniego i Dni Dziczyzny organizowane 30.04–1.05 pod nazwą „Wśród wigierskich kniei i ostępów”.
     
    Pierwszego dnia od godz. 15.00 do 20.00 w refektarzu Domu Królewskiego zaplanowano warsztaty kulinarne z przygotowania wyrobów garmażeryjnych z dziczyzny, połączone z ich degustacją. Spotkanie poprowadzi Jolanta Maślak, żona leśniczego ds. łowieckich z Nadleśnictwa Suwałki. Chętni (liczba miejsc ograniczona) mogą zgłaszać swój udział do 25 kwietnia osobiście w recepcji pokamedulskiego klasztoru lub pod numerem tel. 87 566 24 99 (koszt uczestnictwa wynosi 100 zł).
     
    W środę 1 maja w galerii dużej Domu Królewskiego o godz. 10.00 rozpocznie się natomiast sympozjum naukowe, na którym zostaną wygłoszone cztery referaty: „W dawnych puszczach nad Wigrami” Tomasza Naruszewicza, „Tradycje łowieckie a współczesna realizacja programów ochrony przyrody” stałego współpracownika , fotografika przyrody i pracownika WPN-u Wojciecha Misiukiewicza, „Bartnictwo wczoraj i dziś” Zdzisława Zaborowskiego oraz „Dwór królewski na Wigrach, czyli zanim przybyli tu kameduli” Macieja Ambrosiewicza (dwaj ostatni są pracownikami WPN-u). Na ten dzień organizatorzy przygotują również strefę zabaw dla dzieci w małej galerii Domu Królewskiego. Wstęp na spotkanie jest wolny. Według planu zakończy się ono około 13.00.
     
    W pozostałe dni długiego weekendu organizatorzy zapraszają do zwiedzania zespołu pokamedulskiego oraz na wędrówki urokliwymi szlakami turystycznymi Wigierskiego Parku Narodowego.
     
    sprawuje patronat prasowy nad wydarzeniem.
     
    Red., Fot. Wojciech Misiukiewicz, arch. organizatorów

  • XII konkurs „O Róg Zbramira” otwiera sezon rywalizacji sygnalistów myśliwskich

    W sobotę 9 kwietnia na Zamku Królewskim w Niepołomicach odbędzie się XII Małopolski Konkurs Sygnalistyki Myśliwskiej Kraków–Niepołomice 2022 „O Róg Zbramira”, który zainauguruje tegoroczny sezon konkursowy. Tradycyjnie do Niepołomic przybędą wykonawcy z całej Polski i z zagranicy, pasjonaci i mistrzowie gry na rogach myśliwskich, by zaprezentować swoje niezwykłe umiejętności i zmierzyć się w rywalizacji o tytuł najlepszych w poszczególnych kategoriach. Do uczestnictwa w konkursie zgłosiło się 106 muzyków i 16 zespołów, w tym jeden z Czech.
     
    Nagrodą główną jest wymieniony w nazwie imprezy Róg Zbramira. Według źródeł historycznych sam patron konkursu w Niepołomicach stał na czele niepołomickiej służby łowieckiej i był pierwszym tytułowanym łowczym domu królewskiego (venator domini Regis). Rezydował na zamku w Niepołomicach już w 1389 roku. Sprawował tam nadzór nad puszczą i organizował polowania dla władcy oraz podległej mu służby łowieckiej i leśnej.
     
    Uroczyste otwarcie konkursu nastąpi o godz. 9.00 na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Niepołomicach. Uczestnicy będą rywalizowali w kategoriach sygnałów oraz muzyki myśliwskiej w klasyfikacjach indywidualnej i zespołowej. Nagrodę specjalną dla najlepszego solisty w klasie A ufundował przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego. W solowej klasie A organizatorzy tradycyjnie przewidzieli ponadto dodatkową klasyfikację leśników. Wśród wszystkich startujących zostanie rozlosowany mały róg myśliwski.
     
    Zmagania zakończą się galowym koncertem laureatów na dziedzińcu niepołomickiego zamku oraz występem gościa specjalnego. W tym roku będzie nim Consort Trąbek Barokowych Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie pod kierownictwem dr. Tomasza Ślusarczyka.
     
    Wstęp na przesłuchania, które odbędą się w scenerii komnat zamkowych, oraz galę finałową jest wolny. Ogłoszenie wyników oraz koncerty zaplanowano na godz. 16.30.
     
    Organizatorami wydarzenia są: RDLP w Krakowie, Nadleśnictwo Niepołomice oraz ZSM Hagard Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Patronaty honorowe nad konkursem sprawują zaś: przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz dyrektor RDLP w Krakowie.
     
    Red., Fot. archiwum organizatorów