Kalendarium wydarzeń 11.2024
-
Zawody strzeleckie Mid Range Mykita
Ostatnie miejsca czekają na chętnych do udziału w zawodach strzeleckich Mid Range Mykita, które odbędą się 9 listopada br. w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Specjalnych w Strzepczu. Rywalizacja obejmuje praktyczne strzelania na średnich dystansach 100–700 m. To młodsza siostra popularnych zawodów dalekodystansowych Long Range Mykita.
Zawodnicy zostaną przydzieleni do jednej z dwóch klas sprzętowych – semi-auto lub repetier. Dopuszczony do strzelania kaliber broni to idealny na lisa (mykitę) .223 Rem. (5,56 x 45 mm). Maksymalny dystans przewidywany przez organizatorów zaplanowano zaś na ±700 m, przy czym większość strzelań będzie przeprowadzona na odległościach w zakresie 200–500 m. Dokładne opisy poszczególnych torów uczestnicy poznają w dniu zawodów.
Mid Range Mykita to doskonała okazja do sprawdzenia swoich możliwości i umiejętności w praktycznym strzelectwie na dystansach większych niż 100 m, z czym myśliwi mają do czynienia na co dzień. Na zawodach występują także cele ruchome, a niektóre zadania wiążą się z koniecznością przyjęcia wymuszonej postawy. Ma to sprzyjać realizacji jednego z celów przyświecających imprezie, a mianowicie zapewnieniu maksymalnego realizmu podczas użycia broni. Nie należy się jednak obawiać dużego wysiłku fizycznego – jego poziom jest oceniony jako lekki.
Mid Range Mykita to zatem spora dawka praktycznego strzelectwa dalekodystansowego. Zawody odbywają się niezależnie od warunków meteorologicznych. Wiatr stanowi nie problemu, tylko wyzwanie. Organizatorzy – Klub Strzelecki Kryza i fundacja SPRZYMIERZENI z GROM – wychodzą z założenia, że nie ma złej pogody na strzelanie, są tylko słabe charaktery.
Zgłoszenia na zawody (wpisowe 350 zł) są przyjmowane za pośrednictwem strony http://portalstrzelecki.pl/produkt/wpisowe-mid-range-mykita. Limit miejsc wynosi 50. Jak wspomniano na wstępie, pozostało ich już niewiele. Kontakt z organizatorem: longrangemykita@gmail.com.
Red., Fot. arch. organizatorów
-
Zakaz noszenia broni w Warszawie
AKTUALIZACJA: Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 listopada 2019 r. w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 8 listopada i wejdzie w życie 11 listopada br.
W poniedziałek 4 listopada opublikowano projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym. Ma on obejmować obszar miasta stołecznego 11 listopada 2019 r. Ten zamiar uzasadniono koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom uroczystości państwowych z okazji Narodowego Święta Niepodległości (odbędą się one na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego) oraz organizowanych tego dnia zgromadzeń publicznych. A te mają być przynajmniej dwa – Marsz Niepodległości urządzany przez narodowców oraz kontrmanifestacja środowisk lewicowych, antyfaszystowskich i feministycznych. 11 listopada odbędzie się także Bieg Niepodległości.
„Wprowadzenie zakazu zmniejszy ryzyko wystąpienia zagrożenia dla bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bowiem posiadacze broni nie będą mogli nosić lub przemieszczać się z bronią, dzięki czemu wyeliminowane zostaną ewentualne przypadki utraty broni, a tym samym możliwość dostania się jej w ręce osób nieuprawnionych do jej użycia” – argumentuje resort spraw wewnętrznych.
Z uwagi na krótki okres obowiązywania i ograniczoną miejscowo restrykcję planowana regulacja nie powinna – zdaniem jej autorów – powodować nadmiernej uciążliwości dla ok. 28,5 tys. osób fizycznych i 150 podmiotów mających pozwolenia na broń w Warszawie.
Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie z dniem rozpoczęcia obowiązywania zakazu, tj. 11 listopada 2019 r.
Red., Fot. archiwum
-
„Prawo łowieckie” Witolda Daniłowicza – wieczór autorski w Krakowie
Z końcem listopada nakładem wydawnictwa Wolters Kluwer ukaże się książka „Prawo łowieckie” współpracującego z BŁ mec. Witolda Daniłowicza. W czwartek 28 listopada br. o godz. 18.00 w centrum konferencyjnym Hotelu Polskiego Pod Białym Orłem przy ul. Pijarskiej 17 w Krakowie odbędzie się spotkanie autorskie. Jego inicjatorem, organizatorem i gospodarzem jest znany krakowski myśliwy Jerzy Donimirski. Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych.
Obszerna recenzja najnowszej publikacji mec. Daniłowicza napisana przez prof. Wojciecha Radeckiego – wybitnego znawcę prawa z zakresu ochrony środowiska, autora m.in. sześciokrotnie wznawianego komentarza do Prawa łowieckiego – znajdzie się na łamach grudniowej BŁ. Prof. Radecki ocenił m.in., że „Prawo łowieckie” to książka napisana „językiem zrozumiałym dla myśliwego, który nie musi być prawnikiem, aby się z nią zapoznać z wielkim dla siebie pożytkiem i umieścić ją w swojej biblioteczce (…)”. Zachęcamy do lektury zarówno grudniowej BŁ, jak i nowo wydanego „Prawa łowieckiego”! Książkę (272 str., format 210 x 148 mm, oprawa miękka) w cenie 55 zł można już zamawiać na www.sklep-oikos.pl.
Red., Fot. archiwum