Treści publikowane na tej stronie możesz czytać za darmo dzięki osobom, które kupują „Brać Łowiecką” i w ten sposób wspierają naszą działalność. Dziękujemy czytelnikom papierowego i elektronicznego wydania czasopisma! Jeżeli uważasz zamieszczane tutaj materiały za wartościowe, to zachęcamy do kupowania miesięcznika. Dołącz do grona naszych prenumeratorów!
Wyszukiwarka
Między zieloną a myśliwską stroną mocy | 8
Izabela Kamińska
Myśliwi oraz ochroniarze przyrody zdają się stać po przeciwnych stronach barykady, ale jak zauważa Marcin Kostrzyński, nie do końca tak jest. Autor licznych filmów i programów przyrodniczych wspomina okres, kiedy sam należał do grona myśliwych, a także z perspektywy czasu wskazuje, co zmieniłby w zrzeszającej ich organizacji.
Myśliwski świat | 14
Najcięższy byk sezonu 2023/2024 wyłoniony!
Najlepsi łowcy drapieżników na rzecz zwierzyny drobnej
Krotoszyński sposób na popularyzację ochrony zwierzyny drobnej Danuta Kułaga
Intelektualia Myśliwskie 2024 Witold Daniłowicz
Bajki dla dzieci taty myśliwego Robert Czepczor
Jubileuszowe złoto Zdzisław Mucha
Wilki w mieście, czyli o zanikającym lęku przed ludźmi Dariusz Gizak
Problem szkód wyrządzanych przez bobry, wilki i niedźwiedzie Marcin Piróg
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie odpuszcza w sprawie wilków
Spowiedź młodego myśliwego
Jeden myłkus, dwa wspomnienia Adam Chrostek, Jakub Chrostek
Pierwszy głuszec w „Kniei” Jerzy F. Doniec
Dzicza inspiracja – z Japonii prosto do Kobierna w Wielkopolsce Katarzyna Grobelna
Najciekawsze parostki sezonu 2023/2024 (II) | 38
Na nasypie kolejowym Tomasz Krawczak
Pozyskany po burzy Dariusz Romaniak
Prezent ślubny Tomasz Szymański
Polowanie to nie koncert życzeń Patryk Usowski
Przyszłość żubrów jest niepewna (II) | 42
Adam Depka Prądzinski
W stulecie restytucji żubrów prof. Wanda Olech z Katedry Genetyki i Ochrony Zwierząt Instytutu Nauk o Zwierzętach SGGW, prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów, wyjaśnia m.in., że funkcjonowanie tego gatunku w przyszłości wymaga stabilnych źródeł finansowania i społecznej akceptacji, którą trudno budować bez zgody na aktywną regulację populacji.
Kto (nie)angażuje się w życie koła | 46
Hubert Codrow
W 2021 r. w Polsce było 127 897 myśliwych, z czego 107 779 należało do 2761 działających wtedy kół łowieckich. Myśliwi mieszkali zarówno na terenach obwodów łowieckich dzierżawionych przez swoje koła, w ich bezpośredniej okolicy, jak i czasami w znacznej odległości od tych obwodów. Powszechnie panuje pogląd, że miejscowi łowcy bardziej angażują się w życie kół, jednak nikt do tej pory nie zbadał skali tego zjawiska.
Kiedy zające i lisy giną na drogach | 48
Ryszard Adamus
W kolejnej części rozważań nad wypadkowością zwierzyny przyjrzymy się nieco mniejszym ssakom. Celowo zestawiłem zające i lisy, bo choć to zwierzęta zbliżone wielkością, to jednak ich rola w ekosystemie jest zupełnie inna i rzutuje to na ich losy.
Jak gospodarować jeleniowatymi w Polsce? | 50
Roman Dziedzic
Obecne zasady gospodarowania jeleniowatymi w Polsce nie zawsze uwzględniają najważniejsze wskaźniki, którymi należałoby się kierować, a także warunki panujące w naszym kraju. Co warto zrobić, aby poprawić tę sytuację?
Gdzie kula nie może, tam strzałę poślij | 54
Mikołaj Grabowski
Obecność zwierzyny w przestrzeni zurbanizowanej przestała być czymś zaskakującym. Codziennie spotykamy w miastach dziki czy lisy, oglądamy w internecie nagrania jeleni spacerujących po Zakopanem, a w każdej większej miejscowości można zobaczyć przebuchtowane trawniki i ogrody. W niektórych krajach problemy z tym związane są z powodzeniem rozwiązywane przez myśliwych łuczników.
Najtrudniejsze wyzwanie łowcy – nie każdy się nadaje | 58
Mirosław Garbacz
Polowania wysokogórskie są ekstremalne i niebezpieczne, ale najbardziej satysfakcjonujące i poważane wśród łowieckiej braci. Wymagają wszechstronnego przygotowania – kondycji fizyczno-psychicznej, odporności na stres, dalekosiężnego szkolenia strzeleckiego czy prawidłowego wyposażenia oraz ogólnej wiedzy dotyczącej tej tematyki.
Spełnione nowozelandzkie marzenie (II) | 64
Sławomir Galicki
Pierwsza część opowieści o polowaniu w górach otaczających wyżynę Maniototo w Nowej Zelandii ukazała się w kwietniowym numerze BŁ (4/2024). Poniżej kontynuacja wspomnień z tej wyjątkowej wyprawy.
Wielki książę Mikołaj w białowieskim mateczniku | 70
Piotr Bajko
Okazałe łowy urządzane w Puszczy Białowieskiej dla panujących i ich gości odbywały się również podczas ostatniego zaboru rosyjskiego. Polowali tam carowie: Aleksander II, Aleksander III i Mikołaj II, a także wielcy książęta rosyjscy. Spośród tych ostatnich najczęstszym gościem w Białowieży był Mikołaj Mikołajewicz (młodszy) z dynastii Romanowów – pierwszy syn feldmarszałka, wielkiego księcia Mikołaja Mikołajewicza (starszego) i wielkiej księżny Aleksandry Piotrówny.
Wilcze kapliczki w podkarpackich lasach | 74
Edward Marszałek
Przymiotnik „wilcze” to moje określenie leśnych kapliczek, które u źródeł swego powstania mają jakąś historię związaną w wilkami. W dawnej Polsce te drapieżniki były prawdziwym utrapieniem dla człowieka; napadały na konie, owce i krowy, szerząc spustoszenie w gospodarskim dobytku. Zdarzały się też ataki na ludzi. Historie te przechowuje kilka kapliczek w lasach Podkarpacia.
Myśliwska duszenina z kaszą gryczaną | 76
Wojciech Charewicz
Ta prosta, jednogarnkowa potrawa zawsze się udaje. Pięknie pachnie i doskonale smakuje. Przy tym jest zdrowa, pożywna i osadzona w polskiej kulturze kulinarnej.
Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 80
Sezon na Koziołka
Wyczerpująco o nożach myśliwskich
Solidne skórzane pasy do broni Majos
Kodeks postępowania administracyjnego w kole | 82
Miłosz Kościelniak-Marszał
Skreślenie i wykluczenie należą do najdalej idących sankcji, jakie mogą zastosować organy koła łowieckiego wobec swoich członków. Mimo że ostatecznie skutkują one tym samym, a więc utratą członkostwa w kole, to podstawy zastosowania tych instrumentów prawnych są co do zasady inne.
Najważniejsza nagroda w szkoleniu psów | 86
Marek Targoński
Zdobywanie pożywienia jest wpisane w instynkt przetrwania każdej żywej istoty. Musimy jeść, żeby żyć. Właśnie z tego powodu jedzenie to główny sposób nagradzania psów podczas szkolenia.
Zadziwiające retrievery w służbie człowiek | 88
Bernadetta Stenström
Jedna grupa ras myśliwskich jest dziś nadreprezentowana wśród psów w służbie człowieka. Są to retrievery, w wielu krajach będące najliczniejszą grupą psów rasowych w ogóle. Co decyduje o ich popularności? Jakie właściwości łowieckie przekładają się na ich skuteczność w innych dziedzinach ludzkiej działalności? Dlaczego wciąż warto sprawdzać te psy w łowisku? Postaram się przedstawić te zagadnienia w oparciu o moje doświadczenia w polowaniu, szkoleniu własnych i cudzych retrieverów oraz organizowaniu prób i konkursów pracy psów myśliwskich.
To myśliwy tworzy historię broni | 92
Łukasz Dzierżanowski
Od 1934 r. zakład rusznikarski J. Szymkowiak – Poznań oferuje wyjątkową broń oraz jej serwis i naprawę. Z okazji jubileuszu 90-lecia miałem przyjemność porozmawiać z właścicielem firmy Jackiem Szymkowiakiem m.in. o tym, co to znaczy być dobrym rusznikarzem, czy broń może mieć duszę i co o swojej strzelbie powinien wiedzieć myśliwy.
Nowości firmy Łuszczek | 96
Łukasz Dzierżanowski
Ostatnio w ofercie firmy Łuszczek ze Smardzewic, polskiego producenta akcesoriów myśliwskich, pojawiły się dwa bardzo interesujące produkty: modułowy montaż na szynę Picatinny oraz tłumik z szybkozłączką.