Spis treści numeru 12/2020

Aktywista na rzecz myśliwych | 6
Izabela Kamińska

W czasach, kiedy zewsząd słyszymy o nowych obostrzeniach, zakazach czy nakazach i najchętniej schowalibyśmy się w mysią dziurę, Artur Hampel apeluje o odwagę i rozwagę. Publicysta, który nie ulega poprawności politycznej, dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat organizacji ekologicznych, a także otwarcie mówi o problemach nurtujących polskie łowiectwo.

Prawo łowieckie wymaga całościowego przeglądu | 12
Bartosz Szpojda

Rozmawiamy z Edwardem Siarką, sekretarzem stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz pełnomocnikiem rządu do spraw leśnictwa i łowiectwa.

Myśliwski świat | 14

Rozstrzygnięcie konkursu „Z dzikiem pod strzechy”
Polowania w czasach zarazy
Nowy program zwalczania ASF-u i łowiectwo w resorcie rolnictwa
Wspaniały wieniec w pracowni Bohdana Jasiewicza Paweł Nowicki
Prezent urodzinowy
Polowanie na łowiectwo Krzysztof Polus
Nie polecam takich książek Dariusz J. Gwiazdowicz
Piknik w Zielonej Janusz Darewicz
Głuszce z Białorusi już są w Puszczy Augustowskiej Wojciech Misiukiewicz
W Wilczej Jamie na cześć Janusza Krzysztof Morow
Kominy na rzecz fundacji IAŚ
Ile za elektroniczną książkę polowań?

Czy chrześcijanin może być myśliwym? (I) | 29
Witold Daniłowicz

W dyskusjach o łowiectwie wielokrotnie spotkałem się z argumentem, że uprawiania myślistwa nie da się pogodzić z zasadami wiary chrześcijańskiej. Postanowiłem się bliżej przyjrzeć temu zagadnieniu. W pierwszej części moich rozważań analizuję tę tematykę w odniesieniu do ksiąg Starego Testamentu, przez żydów i wszystkich chrześcijan uznawanych za natchnione przez Boga.

Muflony z kopalni | 32
Adam Depka Prądzinski

Przyrodniczym symbolem Zakładu Górniczego „Kujawy” stały się muflony. Strome ściany wyrobisk kopalni wapienia są dla nich namiastką naturalnego, śródziemnomorskiego siedliska.

Tolerancja dla bernikli kanadyjskiej | 38
Marek Stajszczyk

Największa z dzikich gęsi. Jej naturalny areał obejmuje Amerykę Północną, ale do Europy niemal co roku spontanicznie zalatują pojedyncze osobniki. Introdukowana w Anglii przed prawie 370 laty, skutecznie się rozmnożyła. W XX w. wprowadzono ją do kilkunastu państw północnej i zachodniej części Europy. Obecnie gniazduje w co najmniej 15 krajach naszego kontynentu.

Żubr na celowniku z konieczności | 44
Krzysztof Potaczała

Telazjoza nadal – już od ponad roku – wyniszcza bieszczadzkie żubry. Choruje coraz więcej tych zwierząt, więc trzeba je odstrzeliwać. Nie ma innego sposobu na ratowanie jeszcze zdrowych osobników.

Jak polują wilki? | 48
Henryk Okarma

Pojawiają się opinie, że wilki potrafią zabić każde zwierzę. W dodatku robią to dla czystej satysfakcji, bez umiaru. To jednak tylko narosłe w świadomości mity. Jak naprawdę polują te drapieżniki?

Rekordowe rosochy | 50
Patryk Kuchnicki

Pojawiają się już byki łosi, które parametrami nakładanego poroża z powodzeniem mogłyby aspirować do ścisłej czołówki naszych trofeów, a nawet do detronizacji aktualnego, ponad 115-letniego rekordu Polski. Dowodem na potwierdzenie tej tezy niech będzie omówienie dwóch krajowych par zrzutów rosoch, które miałem przyjemność osobiście zweryfikować pod względem trofealnym.

Polowanie na słowa | 54

Dwie łuski Paweł Polak

Ogonówka bobra lub karczek dzika z patelni | 56
Wojciech Charewicz

Ogonówka bobra duszona z warzywami jest daniem niezwykle smacznym, zdrowym i pięknym, a przy tym łatwym do przyrządzenia. Ze sprzętu kuchennego wystarczy jedynie duża patelnia z pokrywką, którą można zastąpić szerokim, niskim garnkiem lub brytfanną.

Izba na rzecz łowiectwa i strzelectwa | 60
Jarosław Lewandowski

Polskie przepisy bardzo utrudniają obywatelom dostęp do broni palnej. Co gorsza, ten poważny dział gospodarki narodowej jest zupełnie niezorganizowany. Pojawiła się jednak szansa powołania izby gospodarczej, która mogłaby działać na rzecz branży łowieckiej i strzeleckiej. To pierwszy krok na długiej drodze ku normalności.

Czy wykluczony traci pozwolenie na broń? | 64
Miłosz Kościelniak-Marszał

Przez długi czas organy administracyjne policji i sądy I instancji utrzymywały, że utrata członkostwa w PZŁ oznacza automatyczną utratę pozwolenia na broń. W końcu jednak Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym wskazał, że to błędne rozumienie przepisów.

Procedury odwoławcze przy szkodach łowieckich | 68
Krzysztof S. Grochalski

Od 1 kwietnia 2018 r. w ramach szacowania szkód łowieckich funkcjonuje procedura odwoławcza przed nadleśniczymi Lasów Państwowych. 2,5 roku obowiązywania przepisów o odwołaniach pozwala na ocenę tej instytucji oraz wymienienie jej mankamentów. A tych jest, niestety, bez liku. W dodatku minimalizm regulacji prawnej nie pomaga rozwiązywać licznych problemów pojawiających się w praktyce. Ten artykuł stanowi próbę ich zdefiniowania oraz znalezienia rozwiązań wielu z nich.

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 72

Czołówka dla profesjonalistów
Jak na pionierów przystało
Miniwymiary, maksiużyteczność
Mobilna kamera do treningu strzeleckiego
12 razy outdoor
O prezydenckich łowach w Białowieży

Poszukiwanie postrzałków | 78
Jerzy Woźniak

Sezon łowiecki w pełni. W poprzednich odcinkach pisałem o układaniu tropowców (BŁ nr 6/2020) i posokowców (BŁ nr 8/2020), a teraz chciałbym przypomnieć ogólne zasady poszukiwania postrzałków zwierzyny grubej.

Cosmi Rigato – ekskluzywny półautomat kulowy | 84
Łukasz Dzierżanowski

Włoski producent łamanych półautomatów śrutowych rozszerzył swoją ofertę o broń kulową. Rigato charakteryzuje się elegancją i nietuzinkowością, podobnie jak jego gładkolufowe siostry. Chciałbym się podzielić wrażeniami z wizyty w Ankonie oraz spostrzeżeniami dotyczącymi tej niezwykłej broni. Z czego wynika oryginalność tego sztucera i dla jakiego myśliwego jest on przeznaczony?

Broniowe akcesoria | 88
Michał Dudzik

Po dwójnogach i trójnogach (BŁ nr 10/2020) czas przejść do elementów doczepianych do broni, które są niezbędne lub po prostu stanowią przydatne akcesoria. Chodzi mianowicie o poziomice, inklinometr, ściągawki z nastawami i łapacze łusek. Podciągniemy pod to również pasy i worki.

Co warto wiedzieć o lufie gwintowanej? | 92
Łukasz Dzierżanowski

Lufy broni gwintowanej często różnią się od siebie wyglądem. Mają odmienną długość i grubość, są czarne lub srebrne, gładkie albo ryflowane. Wielu cech nie widać z zewnątrz, o części z nich można się dowiedzieć wyłącznie z katalogu, a o innych nie wspomina nawet producent. Które z tych właściwości wpływają na użytkowość, a które należą jedynie do kategorii kosmetycznych?

Hush-Tac po przejściach | 96
Marcin Ogórek

Tłumiki cieszą się coraz większą popularnością, na co, oczywiście, reaguje rynek. Pojawiło się na nim sporo propozycji także polskiej produkcji, sygnowanych przez znaną firmę Łuszczek. Używam tego sprzętu od kilku miesięcy, więc mogę się podzielić wrażeniami. A zabawa jest przednia.