strona główna

Aktualności

Puchar Bałtyku 2024 – konkurs dzikarzy pod patronatem „Braci Łowieckiej”

Puchar Bałtyku 2024 – konkurs dzikarzy pod patronatem „Braci Łowieckiej”
Marzec 21 07:08 2024 Wydrukuj

[TEKST AKTUALIZOWANY]

W gościnnej Łotwie, niedaleko Rygi, 24 maja br. odbędzie się zlot dzikarzy z szeregiem konkursów pod patronatem naszej redakcji. To polska odpowiedź na prestiżowy, opisywany nieraz na naszych łamach, francuski konkurs dla dzikarzy Coupe des Alpes. Stąd nazwa odnosząca się do naszego regionu Europy, czyli Puchar Bałtyku.

W wewnętrznym konkursie – przeznaczonym dla psów ras gończych regionu Karpat (do grupy tej zaliczają się choćby tak popularne w naszym kraju rasy, jak gończy polski, gończy słowacki czy ogar polski) – mogą wziąć udział wszystkie psy z udokumentowanym pochodzeniem federacji zrzeszonych lub współpracujących z FCI.

Konkursy będą podzielone na dwie kategorie: 2 maja odbędzie się konkurs Junior (w zagrodzie o powierzchni 1 ha) dla psów w przedziale wiekowym 618 miesięcy, a 3 i 4 maja – dwa konkursy Open (w zagrodzie o powierzchni 4,1 ha) dla psów, które ukończyły pierwszy rok życia. Psy w klasie Open, którym nie powiedzie się pierwszego dnia konkursu, będą dzięki temu miały okazję, żeby zrehabilitować się następnego dnia w kolejnej próbie.

Nasz zlotkonkurs nie ma na celu tworzenia kolejnych barier w kynologicznej społeczności. Nie stoi w kontrze ani do ZKwP, ani do PZŁ, które do dziś nie znalazły płaszczyzny porozumienia. Ten stan zawieszenia wpływa jednak bardzo znacząco na klimat wokół kynologii łowieckiej, a nam, pasjonatom pracy z psami zwyczajnie brakuje rzetelnej oceny i możliwości szerszego przeglądu populacji pod kątem użytkowości. Najważniejsze dla nas są psy, dlatego zbieramy się w długi majowy weekend na łotewskiej ziemi, by wzorem naszych francuskich przyjaciół stworzyć swoją przestrzeń do rzetelnej weryfikacji dzikarzy, a przy tym do integracji środowiska.

Limit zgłoszeń na konkurs w kategorii Junior wynosi 20 psów, a w kategorii Open – na każdy dzień konkursu – 30 psów.
Regulamin konkursu można pobrać TUTAJ, a formularz zgłoszeniowy TUTAJ.

Szczegółowych informacji udziela niżej podpisany: p.wesolowski@oikos.net.pl. Koszt udziału w konkursie wynosi 50 zł plus 15 euro za wejście psa do zagrody.
 
Tekst i zdjęcie: Piotr Wesołowski

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.