strona główna

Aktualności - Artykuł sponsorowany

Własna chata myśliwska w Finlandii? Czemu nie!

Własna chata myśliwska w Finlandii? Czemu nie!
Wrzesień 03 12:05 2020 Wydrukuj

Fot. Polowanie na łosia – marzenie wielu myśliwych. Region Kainuu obfituje w ten największy łowny gatunek zwierzyny płowej (© Istock)

Przez pandemię koronawirusa nasz dotychczasowy świat się zawalił. Jest jednak takie miejsce na Ziemi, które pozwoli nam dojrzeć nowe możliwości i poszerzyć horyzonty oraz poprawić jakość naszego życia. Tutaj warto wspomnieć, że w Polsce żyją 123 osoby na kilometr kwadratowy. W Warszawie gęstość zaludnienia przekroczyła 3400 osób na kilometr kwadratowy. Z kolei w Kainuu to zaledwie 3 osoby. Nie słyszałeś o Kainuu? Nic dziwnego! Jest to region w północno-wschodniej Finlandii, którego istnienie Finowie chcieliby raczej utrzymać w tajemnicy. To kraina milionów drzew, tysięcy jezior, pełnej obfitości dzikiej przyrody oraz okolic pozbawionych sąsiadów.

Kainuu – outdoorowy raj na dzikiej Północy


Fot. Niedźwiedzie wędrują między licznymi jeziorami w poszukiwaniu kolejnej zdobyczy (© Istock)

Kainuu znajduje się 600 km na północny wschód od Helsinek. Przez wieki mieszkańcy żyli tam otoczeni przez lasy, z których pozyskiwali drewno i żywicę – surowce sprzedawane następnie do Rosji i na południe. Zagadka tego niesamowitego regionu szybko się wyjaśnia, kiedy po przylocie pozostawiasz za sobą lotnisko i miasteczko, a niekończące się lasy, poprzecinane torfowiskami, dosłownie wchłaniają jadący samochód.


W okolicy nie ma ciężkiego przemysłu ani dużych miast. To kraina lasów, torfowisk, jezior, dzikiej przyrody i zorzy polarnej. Finowie od lat dostają się tam drogą lotniczą. Lot liniami Finnair z Helsinek zabiera tylko jedną godzinę. Latem odwiedzający Kainuu zbierają tam jagody i grzyby. Mogą również podziwiać lokalną przyrodę podczas wędrówek, łowić szczupaki w okolicznych rzekach i jeziorach, a co najważniejsze – także polować.


Fot. Wędkowanie o poranku (© Istock)

Polowanie jest mocno zakorzenione w fińskiej kulturze. Ponad 300 tys. Finów, czyli prawie 5,5% całej populacji, to myśliwi. To najwyższy odsetek polujących w społeczeństwie w całej Europie. Dzieje się tak m.in. dlatego, że łowiectwo jest w tym kraju zorganizowane w przejrzysty sposób i ogólnie dostępne. 65% terenów łowieckich stanowi własność prywatną. Koła łowieckie dzierżawią tysiące hektarów od prywatnych właścicieli i w ten sposób nabywają wyłączne prawa do polowań na danym obszarze. Są otwarte na obcokrajowców i panuje w nich przyjazna atmosfera. We wschodniej i północnej Finlandii, np. w Kainuu, ponad 9 mln hektarów lasów należy do państwa, a Metsähallitus, czyli odpowiednik naszych Lasów Państwowych, oferuje możliwość polowania na swoich terenach.

Okolica słynąca z dzikości i lasów


Fot. Ciemne i tajemnicze lasy są pełne dzikiej przyrody (© Silvestica Estates)

W Kainuu, części kraju położonej blisko granicy z Rosją, przyroda wciąż pozostaje dzika i pierwotna. W dolinach z epoki lodowcowej oraz w sosnowych lasach żyją obok siebie niedźwiedzie i wilki. Wiosną żerują tu cietrzewie z głuszcami, a zimą w głębokim puchu krzyżują się tropy rysiów oraz łosi. Region łączy w sobie wszystko to, co kochają myśliwi – duże stany zwierzyny i prawdziwie dziki charakter przyrody. To nie są krajobrazy, do jakich przyzwyczailiśmy się w polskich łowiskach. W Kainuu podczas polowania z całą pewnością nie zostaniemy zaskoczeni przez osobę uprawiającą jogging w lesie. To zupełnie inny rodzaj łowów niż te, które znamy z polowań przy wiejskich drogach czy leśnych ścieżkach w naszym kraju.  

Wielu myśliwych odwiedzających te tereny chciałoby odnieść sukcesy łowieckie podczas jednej czy dwóch wypraw. Ale nie oszukujmy się, Kainuu jest miejscem nie na kilkudniowe polowanie, lecz na łowiecką przygodę na całe życie. Dłuższy pobyt w tym fińskim łowisku pozwala prawdziwie poznać teren i zakochać się w otaczającej przyrodzie.

Własna działka myśliwska w Finlandii z dostępem do jeziora


Fot. Cicha woda brzegi rwie. Na pewno będzie tu pływać wiele szczupaków (© Silvestica Estates)

Jeśli o to chodzi, to pomocą służy Silvestica Estates – szwedzka grupa z branży nieruchomości, która po sprawdzeniu potencjału przyrodniczego, jaki drzemie w tej części Finlandii, nabyła kilka tysięcy hektarów obszarów leśnych. Obecnie firma oferuje działki myśliwskie w otoczeniu jezior i rzek. Działki leżą w bezpośrednim sąsiedztwie wody i są ukryte wśród wysokich sosen lub też oferują widok na otaczającą tajgę. Na ponad 24 terenach budowlanych znajduje się 300 różnych działek. Można wybierać spośród gruntów o powierzchni od 0,3 do 1,5 ha.

Przykładem choćby Suomussalmi Aittojärvi. Za tą prawdziwie egzotyczną nazwą, stanowiącą dziwną zbitkę spółgłosek i samogłosek, kryje się działka na brzegu jeziora Aittojärvi. Na 5200 metrach kwadratowych jest wystarczająco dużo miejsca, aby zagospodarować je zgodnie z własnymi potrzebami. Dla myśliwego nie bez znaczenia będzie również 250-metrowa powierzchnia na działce przeznaczona pod zabudowę. Letni domek wraz z sauną i przylegającym pokojem myśliwskim? Dlaczego nie!


Na pewno się przyda, ponieważ każdy właściciel działki ma prawo się przyłączyć do lokalnego stowarzyszenia łowieckiego (Perinne-eräilijät). Posiadanie działki uprawnia nie tylko do polowań, lecz także do wędkowania na jeziorze Aittojärvi.

Buduj zgodnie ze swoim życzeniem


Fot. Na działkach oferowanych przez Silvestica Estates każdy może budować zgodnie ze swoją wyobraźnią (© Silvestica Estates)

Polowanie w Finlandii bez własnej chaty myśliwskiej jest jak sztucer bez optyki – oczywiście strzela, ale można celować znacznie precyzyjniej. Mieszkańcy Kainuu tradycyjnie używają do budowy lokalnego surowca, czyli drewna, dlatego stawia się tam typowe skandynawskie chaty. Ze względu na brak prawa budowlanego jedynym ograniczeniem inwestora pozostaje jego wyobraźnia. „Żyj i pozwól żyć innym” – to motto przyświeca ludziom z tego regionu. Grupa Silvestica Estates będzie zaszczycona niesieniem Ci pomocy we wspólnym planowaniu budowy domu wraz z lokalnymi projektantami.   


Fot. Poza ciekawskimi łosiami nikt nad te krystalicznie czyste wody nie przychodzi nieproszony (© Silvestica Estates)

Ponieważ większość działek leży nad brzegiem jeziora, posiadanie pomostu nie podlega dyskusji. Da się to zrobić bez większego wysiłku. Dzięki pomostowi dzieci i rodzina mogą godzinami przebywać nad jeziorem, a ty – odkrywać jego piękno z pokładu łódki.

Region Kainuu to nie tylko polowania. Dzięki pokrywie śnieżnej obecnej przez 200 dni w roku panują tutaj doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego. Są także dziesiątki kilometrów tras biegowych.

Silvestica Estates – dowiedz się więcej już dziś!

Nikt nie podejmuje decyzji o zakupie nieruchomości za granicą bez poważnego przemyślenia sprawy. Dlatego Raimo Petäsnoro służy informacją na temat każdej z działek oferowanych przez Silvestica Estates. Jako dyrektor zarządzający Rantamökki-Immobilien zajmuje się gruntami na sprzedaż w tym regionie od ponad dwóch dekad. Wraz ze swoim zespołem chętnie pomoże Ci w znalezieniu idealnej nieruchomości w Kainuu.

Kontakt w sprawie zakupu myśliwskiej nieruchomości w Finlandii:

Raimo Petäsnoro (dyrektor generalny Rantamökki, agent nieruchomości w Oulu)
Tel.: +358 405 57 84 87
E-mail: raimo.petasnoro@rantamokki.fi
Strona: www.rantamokki.fi

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.