strona główna

Aktualności

„Zostały tylko kamienie” nominowane w konkursie na książkę historyczną roku

„Zostały tylko kamienie” nominowane w konkursie na książkę historyczną roku
Październik 21 10:28 2019 Wydrukuj

Książkę „Zostały tylko kamienie. Akcja »Wisła«: wygnania i powroty” autorstwa współpracującego z korespondenta z Bieszczadów Krzysztofa Potaczały nominowano w tegorocznej odsłonie konkursu „Książka Historyczna Roku” o Nagrodę im. Oskara Haleckiego (kategoria: „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku”). Plebiscyt jest organizowany już po raz 12. przez Telewizję Polską, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej oraz Narodowe Centrum Kultury, a jego cel to popularyzowanie najnowszych dziejów Polski oraz rozwijanie czytelnictwa książek historycznych.

 
Zwycięzcy w czterech kategoriach zostaną wyłonieni spośród 32 publikacji, które zakwalifikowały się do oceny finałowej po ocenie przez jury 118 pozycji. „Zostały tylko kamienie” rywalizują z dziewięcioma innymi książkami.
 
Do 31 października br. w witrynie www.ksiazkahistorycznaroku.pl/glosowanie głosy na swoich faworytów mogą oddawać czytelnicy (uwaga – aby poprawnie oddać głos, należy wybrać po jednej książce w kategorii najlepszej książki zarówno naukowej, jak i popularnonaukowej). Laureaci zostaną uhonorowani statuetkami oraz nagrodami pieniężnymi, a ich uroczyste wręczenie odbędzie się 14 listopada w Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Zachęcamy w pierwszej kolejności do lektury książki, a przy okazji także do wsparcia jej swoim głosem.
 
To nie pierwsza nominacja dla twórczości Krzysztofa Potaczały. W ubiegłym roku honorowe wyróżnienie w konkursie uzyskała książka jego autorstwa „To nie jest miejsce do życia. Stalinowskie wysiedlenia znad Bugu i z Bieszczadów”. W 2013 r. zaś do tytułu Książki Historycznej Roku zgłoszono napisane przez Potaczałę zbiory reportaży „Bieszczady w PRL-u” i „Bieszczady w PRL-u 2”. Opracowania tekstów dotyczących łowiectwa z pierwszej z wymienionych pozycji publikowaliśmy na łamach .
 
Red., Fot. archiwum

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.