strona główna

Aktualności

Poszerzone wydanie „Pierwszej pomocy na polowaniu”

Poszerzone wydanie „Pierwszej pomocy na polowaniu”
Styczeń 14 11:50 2022 Wydrukuj

Już jest nowa edycja poradnika dla myśliwych „Pierwsza pomoc na polowaniu”. Został on poprawiony i uzupełniony o nowe informacje. Pierwsze wydanie ukazało się w naszej oficynie sześć lat temu. Z biegiem czasu autorzy – Janusz Darewicz i Marta Darewicz – stwierdzili, że w polskich łowiskach znacznie wzrosła liczba szopów praczy, a wraz z nimi pojawił się nowy problem – glista szopia. Ponadto przez panoszący się ASF dopuszczono nocne polowania na dziki, a to sprzyja nieszczęśliwym wypadkom. Dlatego wydały się niezbędne uzupełnienia tekstu. W odpowiedzi na sugestie myśliwych doszedł też całkiem nowy rozdział o udzielaniu pierwszej pomocy psom.
 
Poradnik „Pierwsza pomoc na polowaniu” jest przeznaczony dla każdego. Tak naprawdę powinni się w niego zaopatrzyć wszyscy polujący i zawsze zabierać ze sobą do łowiska. Nigdy nie wiadomo, kiedy coś się wydarzy. Upadek z ambony, atak dzika, postrzelenie – to tylko garść przykładów nieszczęśliwych zdarzeń na polowaniu. Wielu myśliwych jest starszymi ludźmi i cierpi na różne schorzenia. W kniei może dojść do zaostrzenia objawów choroby, mogą się też zdarzyć zasłabnięcia. Warto więc wiedzieć, co zrobić w takiej sytuacji. Poradnik jest poręczny i lekki, więc można zawsze mieć go przy sobie. Zamieszczony na końcu indeks pozwoli błyskawicznie wyszukać potrzebne informacje, a przejrzysty układ i ryciny ułatwią udzielenie pomocy. Trzeba pamiętać, że czasem może to nawet uratować koledze życie. Wiedza o udzielaniu pierwszej pomocy przyda się zresztą nie tylko na polowaniu, bo różnych urazów można doznać lub być ich świadkiem wszędzie, a schemat działania jest zawsze podobny.
 
W tym wydaniu poradnika autorzy pomyśleli też o najwierniejszym towarzyszu myśliwego – psie. Poświęcony psom cały rozdział zawiera opis czynności w razie nagłych sytuacji, od sztucznego oddychania przez opatrzenie ran i złamań po konieczną pomoc przy udarze cieplnym. Wstępne opatrzenie zwierzęcia w trudnych warunkach polowych pomoże zapobiec powikłaniom, a nawet uratować psu życie. Na końcu poradnika znalazł się wykaz elementów, które powinny się złożyć na apteczkę nie tylko dla ludzi, lecz także dla psów, co pozwoli skompletować niezbędny zestaw dla siebie i swojego czworonożnego kompana. Oby przydawał się jak najrzadziej.
 
Bądźmy bezpieczni na polowaniu! Może w tym pomóc nasz poradnik „Pierwsza pomoc na polowaniu”. Jego poszerzone wydanie (100 stron, 209 x 148 mm) kupicie na www.sklep-oikos.pl za 44 zł. Dla prenumeratorów „Braci” mamy specjalną cenę – 34 zł.
 
Red., Fot. Archiwum

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.