strona główna

Aktualności

100 lat temu powstał Polski Związek Myśliwych

100 lat temu powstał Polski Związek Myśliwych
Maj 19 15:26 2021 Wydrukuj

21 czerwca br. minie 100 lat od pierwszego zwyczajnego zgromadzenia Polskiego Związku Myśliwych (PZM). Głównym celem spotkania był wybór członków zarządu, ponieważ do tamtej pory – z zastrzeżeniem, że potrwa to tylko sześć miesięcy – stanowili go pomysłodawcy i założyciele organizacji. Zgromadzenie potwierdziło wcześniejszą decyzję i wybrało do zarządu Władysława Jantę-Połczyńskiego jako łowczego i Zygmunta hr. Kurnatowskiego jako jego zastępcę. Delegatami województwa poznańskiego uczyniono radcę Zygmunta Chłapowskiego, inspektora Lasów Państwowych z Bydgoszczy Adama Gottwalda i gen. Antoniego Unruga z podpoznańskiego Piotrowa.

 
Swojego delegata w zarządzie PZM miały także władze państwowe. Był nim wyznaczony przez wojewodę poznańskiego Kazimierz Chrzanowski, dyrektor Lasów Państwowych w Poznaniu. Świadczy to o wadze, jaką władze przywiązywały do odradzającej się organizacji myśliwych.
 
Polski Związek Myśliwych – pierwsza ogólnopolska organizacja łowiecka – stawiał przed sobą następujące zadania: wspieranie interesów łowiectwa w odrodzonej Polsce, zjednoczenie myśliwych, ale głównie – zgodnie z dewizą: „W zjednoczeniu siła” – połączenie wszystkich istniejących rozdrobnionych zrzeszeń i towarzystw w jeden centralny związek. Inicjator jego powstania, Władysław Janta-Połczyński, już w 1906 r. założył funkcjonujące na terenie zaboru pruskiego do wybuchu I wojny światowej Towarzystwo Łowieckie – organizację, do której zgodnie z jej statutem mogli wstępować jedynie Polacy. Wydawał też organ prasowy tego towarzystwa, czyli dwutygodnik „Łowiec Wielkopolski”. Był jego redaktorem i po części sponsorem.
 
Cele, które stawiał sobie PZM, zostały po części zrealizowane w dwa lata po jego powstaniu, czyli w 1923 roku. W nieco innej formie, w atmosferze na szczęście krótkotrwałych sporów ambicjonalnych i niedomówień. Finał był jednak taki, o jakim myśleli twórcy PZM. W hołdzie im i z szacunku dla ich zaangażowania w sprawy łowieckie w czasach bez porównania trudniejszych niż dzisiejsze poznańscy myśliwi dokładnie 100 lat później odsłonią pamiątkową tablicę w swojej siedzibie przy ul. Libelta w Poznaniu. W opinii pomysłodawców tej inicjatywy przywrócenie pamięci o pracy naszych poprzedników w Wielkopolsce będzie choć częściowym spłaceniem długu wobec nich.
 
Mirosław Kwieciński, Fot. archiwum 
Prezentowana na zdjęciu tablica pamiątkowa zostanie odsłonięta 21 czerwca tego roku

Galeria

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.