strona główna

Aktualności

Smoleń wiecznie żywy – zbiórka środków na pomnik artysty w Poznaniu

Smoleń wiecznie żywy – zbiórka środków na pomnik artysty w Poznaniu
Wrzesień 15 09:22 2020 Wydrukuj

Potrzeba jeszcze ok. 6,5 tys. zł do sfinalizowania inicjatywy wzniesienia pomnika upamiętniającego Bohdana Smolenia – wybitnego artysty kabaretowego i aktora komediowego, założyciela fundacji Stworzenia Pana Smolenia, zajmującej się hipoterapią dla niepełnosprawnych dzieci, miłośnika zwierząt oraz… myśliwego. Smoleń zmarł w grudniu 2016 r. w wieku 69 lat.
 
„Nadal stoję za myśliwymi i szanuję to, co robią! Wiem, że łowiectwo jest ważne i potrzebne. Dziwię się, że ma ono w naszym społeczeństwie tak wielu przeciwników” – mówił w wywiadzie z Izabelą Kamińską, opublikowanym w cyklu „Na myśliwskim szlaku” na łamach nr 12/2013 (materiał pt. „Imiennicy o wspólnej pasji” znajdziecie TUTAJ). Wówczas już nie polował po przejściu dwóch udarów mózgu. W tamtej rozmowie zdradził też, jaki był na co dzień oraz co mu dało łowiectwo.
 
Konkurs na projekt pomnika Bohdana Smolenia ogłosiły po jego śmierci stowarzyszenie Zostań Gwiazdą Kabaretu oraz Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Zwyciężył widoczny na zdjęciu powyżej Piotr Socha. Rzeźba została odlana w brązie w odlewni Garstka Studio w Szymanowie. Smoleń z nieodłącznym papierosem w dłoni siedzi przy stoliku, na którym znalazły się fragmenty jego kultowych stwierdzeń. Obok znajduje się wolne krzesło, zachęcające do chwili wytchnienia.
 
Pomnik ma stanąć w centrum Poznania, na skwerze przy skrzyżowaniu ulic Rybaki i Strzałowej, nieopodal Charlie Monroe Kino Malta. Odsłonięcie miało nastąpić już w czerwcu br., z okazji urodzin Bohdana Smolenia. Niestety te zamiary pokrzyżowała pandemia. Za sprawą obostrzeń trzeba było zrezygnować z zaplanowanych akcji plenerowych, które służyły wsparciu zbiórki funduszy. Kolejny zakładany termin odsłonięcia pomnika to grudzień br., kiedy przypada rocznica śmierci artysty.
 
Pomysłodawcą akcji jest Krzysztof Deszczyński, prezes stowarzyszenia Zostań Gwiazdą Kabaretu, wieloletni współpracownik i przyjaciel Bohdana Smolenia. Środki w ramach internetowej zbiórki „Smoleń wiecznie żywy” można wpłacać za pośrednictwem portalu zrzutka.pl (ID: btbh8d). Do zdobycia w zamian za przekazane datki wciąż pozostały: kilka płyt DVD „Smoleń na każdą okazję” oraz rysunki „Stawiam wciąż na Lecha” i „50 lat wątroby Bohdana Smolenia”.
 
Jak już zapowiedział Jerzy Wachowiak – społecznik, myśliwy i były rzecznik prasowy ZO PZŁ w Poznaniu, inicjator m.in. zakupu dwóch ambulansów jako daru myśliwych dla poznańskiej stacji pogotowia ratunkowego – i tym razem nie zabraknie gestu wsparcia ze strony naszego środowiska. Przy okazji odsłonięcia pomnika m.in. KŁ nr 33 „Żbik” w Mosinie dostarczy karmę dla zwierząt do fundacji Stworzenia Pana Smolenia w Baranówku. Na stoliku obok rzeźby artysty myśliwi złożą symboliczną torebkę ze zbożem dla jego czworonożnych przyjaciół.
 
Red., Fot. z arch. stowarzyszenia Zostań Gwiazdą Kabaretu

 

Galeria

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.