strona główna

Aktualności

Wilki wróciły! Badanie opinii publicznej na temat powrotu wilków do Europy

Wilki wróciły! Badanie opinii publicznej na temat powrotu wilków do Europy
Czerwiec 25 15:16 2020 Wydrukuj

Katedra Łowiectwa i Zoologii Leśnej Wydziału Leśnego na Uniwersytecie Przyrodniczym w Pradze zaprasza polskich myśliwych, rolników i hodowców oraz wszystkie osoby zainteresowane wilkami do udziału w badaniu ankietowym na temat powrotu tych drapieżników do ekosystemów Europy oraz koegzystencji z nimi. Dla Czechów jest to wciąż nowe zjawisko, z którym muszą się na poważnie mierzyć od niedawna. Dopiero w 2014 r. potwierdzono występowanie w tym kraju, w jego północno-zachodniej części, pierwszej romnażającej się pary. Dalsza ekspansja przebiegła błyskawicznie.

 
Na fali gorącej dyskusji nad kierunkami zarządzania tym gatunkiem, a także nad jego społeczną akceptacją Czesi szybko dostrzegli, że mimo wielu paneli dyskusyjnych i licznych materiałów naukowych wciąż brakuje popartych naukowo informacji o postrzeganiu roli wilków przez społeczeństwa poszczególnych państw. Wspomniane badanie ma wypełnić tę lukę za sprawą obiektywnego przeanalizowania społecznych postaw wobec tych drapieżników na przykładzie wybranych państw europejskich. Uzyskane informacje posłużą także do przygotowania poświęconej temu zagadnieniu rozprawy doktorskiej przez jedną z kobiet prowadzących badanie.
 
Ankieta (przygotowana również w języku polskim) jest przeznaczona dla wszystkich chętnych, niezależnie od zapatrywań na ochronę przyrody i gospodarkę łowiecką. Wypełnienie anonimowego kwestionariusza, składającego się z 50 pytań, powinno zająć 10–15 minut. Zainteresowane osoby, które udostępnią swój adres e-mail, zyskają możliwość zapoznania się z finalnymi wynikami badań.
 
Ankieta znajduje się na stronie https://www.survio.com/survey/d/kwestionariuszwilka. Zachęcamy do poświęcenia czasu na jej wypełnienie!
 
Koordynatorem projektu w Polsce jest prof. dr hab. Paweł Janiszewski. Można się z nim kontaktować pod adresem kontakt@paweljaniszewski.pl.
 
Red., Fot. vaclacv/Adobe Stock

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.