strona główna

Aktualności

Udaremniony przemyt worków strojowych bobrów

Udaremniony przemyt worków strojowych bobrów
Kwiecień 29 12:36 2020 Wydrukuj

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z oddziału celnego na drogowym przejściu granicznym w Kuźnicy udaremnili niecodzienną próbę przemytu. W trakcie kontroli samochodu osobowego w kartonowym pudełku należącym do 50-letniego mieszkańca Białorusi znaleźli osiem wysuszonych worków strojowych bobra europejskiego, ważących łącznie ok. 1 kg. Do zdarzenia doszło 21 kwietnia. Mężczyzna tłumaczył, że jako lekarstwo miały one być prezentem dla znajomego. Niestety z uwagi na brak wymaganych dokumentów swojego podarunku nie dostarczył, za to odpowie za przemyt oraz złamanie ustawy o ochronie przyrody.

 
Jak wyjaśnia oficer prasowy podlaskiej KAS st. asp. Maciej Czarnecki, legalny przewóz przez granicę okazu gatunku (a w myśl ustawy o ochronie przyrody uznaje się za niego również m.in. każdą część zwierzęcia) objętego ochroną wymaga uzyskania od generalnego lub regionalnego dyrektora ochrony środowiska zezwolenia w formie decyzji administracyjnej.
 
Z kolei w wydanej w 2018 r. książce „Vademecum bobrowe” autorstwa Wojciecha Misiukiewicza czytamy, że worki strojowe, nazywane też castoreum, w odróżnieniu od położonych obok worków tłuszczowych nie są gruczołami (błędnie nazwano je tak w informacji prasowej KAS, powielonej później w niektórych mediach). Nie do końca zostało wyjaśnione, w jaki sposób powstaje strój, który zawierają, oraz jaki jest jego skład. Autor pisze również o właściwościach tego specyfiku, uznawanego za panaceum oraz stosowanego w przemyśle perfumeryjnym. Do dziś cieszy się popularnością sporządzanie z niego leczniczych nalewek („Nalewka ze stroju bobrowego”, nr 2/2017). Współczesna medycyna nie uznaje jednak walorów zdrowotnych tego produktu. Strój bobrowy można także wykorzystywać do wabienia zwierząt („Wabienie za pomocą stroju bobrowego”, nr 5/2019).
 
ADP, Fot. podlaska KAS

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.