strona główna

Aktualności

Nowości na 10. targach EXPOHunting

Nowości na 10. targach EXPOHunting
Kwiecień 12 09:16 2019 Wydrukuj

W tym roku targom EXPOHunting w Sosnowcu stuknęło 10 lat. Jubileusz stał się okazją do podziękowań i wyróżnienia pięciu firm, które towarzyszą temu wydarzeniu od samego początku. Były to: FH Knieja z Krakowa, Delta Optical, Hubertech z Katowic, Porcelana Latawiec oraz FHU Horse Jacht Tur. W otwarciu imprezy w piątek 5 kwietnia wzięli udział także reprezentanci Ministerstwa Środowiska, członkowie Zarządu Głównego PZŁ (w ubiegłym roku patronatem honorowym PZŁ obejmował targi jeszcze Piotr Jenoch) i NRŁ, której prezes Rafał Malec przekonywał o konieczności obrony polskiego modelu łowiectwa. Po zakończeniu wizyty w Sosnowcu działacze udali się do hotelu Granica w Korbielowie, gdzie odbywało się wyjazdowe posiedzenie Rady, a na nim m.in. dokonano wyboru przewodniczących komisji problemowych.
 

Według wyliczeń organizatorów tegoroczną odsłonę EXPOHunting (towarzyszyły mu 5. Targi Strzelectwa, Militariów i Survivalu EXPOShooting, które wtopiły się w część łowiecką, oraz mało zauważony Salon Gospodarki Leśnej EXPOForest) odwiedziło przeszło 15 tys. osób (o 2 tys. więcej niż przed rokiem)! Można domniemać, że pewien wpływ na to miało odwołanie w ostatniej chwili targów Hubertus Expo w Warszawie.
 
Schultz & Larsen w Polsce
W Sosnowcu tradycyjnie wystawili się najwięksi dystrybutorzy sprzętu i akcesoriów dla łowiectwa, a brak części generalnych dystrybutorów broni i optyki rekompensowały stoiska współpracujących z nimi sklepów myśliwskich – Skawiński z Dziemian, RW Hunt z Kluczborka, Colt z Krotoszyna, Szóstak z Wielunia, Puchacz z Piotrkowa Trybunalskiego czy Deer z Opola. Warto się zatrzymać przy ostatnich dwóch. Ekspozycję Puchacza wzbogacała konsekwentnie rozwijana oferta tureckiej broni ATA Arms, której polskim dystrybutorem jest firma Malik & Malik. Wśród prezentowanych jednostek mogliśmy zobaczyć nie tylko półautomaty i boki śrutowe, w tym nowe bogato zdobione modele w serii SP De Luxe i Engraved, lecz także pierwszą wyprodukowaną w Turcji broń gwintowaną dla myśliwych – cieszący się niemałym powodzeniem sztucer Turqua. Natomiast przed pracownikami Deera sporo pracy przy promocji nowej na polskim rynku marki. Przedstawiciele sklepu oficjalnie poinformowali bowiem o przejęciu dystrybucji duńskiej, raczej słabo u nas kojarzonej marki Schultz & Larsen – producenta tłumików huku i precyzyjnych sztucerów z wymiennymi lufami, z którymi chętni zapoznawali się na stoisku opolskiego sklepu.
 
Popularną wśród myśliwych broń prezentowały także Łowca z Rudy Śląskiej (Rößler, Forester) oraz Hubertus z Chodzieży (Česká Zbrojovka, Bettinsoli). Na pierwszym z wymienionych stoisk usłyszeliśmy zapowiedź wprowadzenia wkrótce do sprzedaży taktycznego Titana 6 TAC, który nie zdążył dojechać do Sosnowca z premiery na tegorocznych targach IWA OutdoorClassics. W ramach myśliwskiej oferty CZ-etki, podobnie jak na targach w Poznaniu, został przedstawiony m.in. niskobudżetowy model 557 Eclipse. Dzięki pewnym kompromisom, jeśli chodzi o jakość wykończenia, jest on dostępny na sklepowych półkach w sugerowanej cenie 2250 zł.
 
Trzy dekady Incorsy
Urodziny targów nie były jedynym powodem do świętowania. Incorsa z Warszawy zaprosiła na serwowany na swoim stoisku poczęstunek z okazji 30 lat funkcjonowania firmy na polskim rynku. Jej rozwój przebiega w ostatnim czasie bardzo dynamicznie. Do grona kolejnych marek, których została krajowym przedstawicielem, dołączyły: brytyjski producent amunicji Eley, włoski Fair (mimo kilku wyeksponowanych modeli uwagę odwiedzających przykuwał w szczególności ekspres kulowy Iside w kal. 9,3x74 R) oraz Noblex, czyli dawny Docter (drugim krajowym dystrybutorem jest Hubertus Pro Hunting w Warszawie).

 Właściciele (w środku) i pracownicy THZ Incorsa z Warszawy na stoisku firmowym podczas 10. targów EXPOHunting

FH Knieja z Krakowa prezentowała natomiast nową linię prostszych konstrukcyjnie, a zatem przystępnych cenowo lunet i lornetek Optika 6 od Meopty, które swoją premierę miały na początku marca podczas targów IWA OutdoorClassics (w polskiej sieci sprzedaży będą dostępne najwcześniej od sierpnia). Prosto z Norymbergi do Sosnowca dotarły także wprowadzane w tym roku do sprzedaży w Polsce sztucery Browning X-Bolt Pro Carbon w lekkiej osadzie z włókien węglowych i z ryflowaną lufą (masa broni wynosi ok. 2,7 kg) oraz X-Bolt Hunter II z kolbą typu Monte Carlo. Na ekspozytorach dało się też wypatrzyć półautomat śrutowy Winchester SX4 w wersji Raniero Testa z niklowaną baskilą i magazynkiem (pojemność 11+1), nazwany tak od słynnego strzelca firmowego (w 2017 r. ustanowił rekord świata, strącając z winchestera SX4 13 rzutków w 1,6 sek.!). Broń będzie tańsza niż taki sam wariant w modelu SX3 – ma kosztować ok. 6800 zł.
 
Lunety Schmidt & Bender wzbogaciły ofertę sklepu Kolba.pl z Będzina, a natykał się na nie każdy chwilę po przejściu progu hali targowej. Swoje produkty prezentował również dobrze kojarzony przez myśliwych Nikon. Na stoisku firmy Focus Nordic wyeksponowano natomiast optykę japońskiej Kowy oraz rozwijanej w Polsce marki Focus, w której ofercie znajduje się również lornetka z dalmierzem. ArmyTec z Torunia wystawił się zaś z rynkową nowością – lunetami German Precision Optics – oraz zapowiedzią wzbogacenia oferty o lornetkę z dalmierzem, pokazaną miesiąc wcześniej w Norymberdze.
 
Zgodnie z rynkowymi trendami odwiedzający mogli też obejrzeć całą gamę nokto- i termowizji, która budzi kontrowersje, ale ponadto niezmienne zainteresowanie wśród polującej braci.
 
Nie tylko dziki burger
Warto było się zatrzymać na stanowisku Lasów Państwowych. Na podstawie doświadczeń w obwodach zarządzanych promowały one zastosowanie w krajowych łowiskach granulatu paszowego uzupełniającego żer jeleniowatych w okresie zimowym, a także mieszanki solnej w wariancie zimowym i letnim, której skład zależy od sezonowego zapotrzebowania na składniki mineralne (o promowanych w RDLP w Katowicach rozwiązaniach z zakresu poprawy bazy żerowej zwierzyny pisaliśmy w dwuczęściowym artykule pt. „Pogodzić ogień z wodą”, opublikowanym w nr 3/2018 oraz nr 5/2018).
 
W Sosnowcu nie zabrakło, oczywiście, marek odzieżowych. Przymiarek oraz zakupów można było dokonać m.in. na stoiskach firm Magum z Łodzi (stroje Pinewood oraz LMA, a także buty Le Chameau i nowość – obuwie terenowe włoskiej firmy Cofra), Tagart, 4 Hunting z Bydgoszczy, PW Hunt (Univers, Venator, Banner), Łowca z Rudy Śląskiej (Jagdhund), Hanzel czy zagranicznych Steinbock, Luko i Edelwild. Atrakcję części łowieckiej targów stanowiła IV Krajowa Wystawa Użytkowych Psów Ras Myśliwskich. Ponadto koncertowały zespoły sygnalistów (ZO PZŁ w Katowicach, RDLP w Katowicach i Lublinie oraz Technikum Leśnego w Brynku), prezentowano ptaki drapieżne, na stanowisku ZO PZŁ w Katowicach udzielano wskazówek z zakresu edukacji łowieckiej, odbyły się pokazy wabienia zwierzyny, a w ramach aktywności dla zwiedzających dano im m.in. możliwość strzelania z łuku myśliwskiego. Zadbano również o podniebienia uczestników – w menu targowych stoisk znalazły się nie tylko burgery z dziczyzny, lecz także szaszłyki zrobione z mięsa zwierząt łownych, a nawet hot dogi z sarny lub jelenia – te ostatnie serwowane przez firmę Leśniczówka. Było więc w czym wybierać.
 
Na stoisku prezentowaliśmy najciekawsze i najcięższe trofea minionego sezonu wyłonione w konkursach współorganizowanych z firmami Swarovski Optik (najciekawsze parostki), Kahles (najcięższe parostki) oraz FH Knieja w Krakowie (najcięższy wieniec byka), które skutecznie skłaniały zwiedzających do zatrzymania się, tym bardziej że w hali targowej nie zobaczyliśmy zbyt wielu trofeów. Wyrazy wdzięczności należą się zdobywcom rogaczy i byka za to, że udostępnili nam swoje okazy do celów ekspozycyjnych – Wojciechowi Potockiemu z KŁ nr 13 „Dzik” w Lublinie, Sebastianowi Szymańskiemu z KŁ „Dzik” w Suszu, Waldemarowi Czyżewskiemu z WKŁ nr 141 „Szarak” w Warszawie oraz Janowi Starosielcowi z KŁ „Szarak” w Łubach. Dziękujemy również wszystkim, którzy odwiedzili nas w czasie targów! Ich 11. edycja została zaplanowana na 3
–5 kwietnia 2020 r.
 
Tekst i zdjęcia ADP (na zdjęciu głównym ZSM Technikum Leśnego w Brynku)

Galeria

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.