strona główna

Kalendarium wydarzeń

Kalendarium wydarzeń 10.2019

 • XI hubertus w Łęczycy

  Obchody święta patrona myśliwych, jeźdźców i leśników przypadają, co prawda, 3 listopada, ale w powiecie łęczyckim tegoroczny hubertus zaplanowano na 7 października. Odbędzie się on między godz. 9 a 16 na pl. T. Kościuszki 1 w Łęczycy, a zapoczątkuje go msza hubertowska.
   
  Świecką część imprezy otworzą dźwięki sygnałów myśliwskich w wykonaniu zespołu Hubertusy ze Świnic Warckich. Następnie przewidziano prezentacje ptaków łowczych, psów myśliwskich i hipoterapii, przeplatane pogadankami leśnika, strażnika leśnego oraz pszczelarza. Organizatorzy, czyli Starostwo Powiatowe w Łęczycy, ZO PZŁ i ORŁ w Łodzi oraz koła łowieckie z całego powiatu, przewidzieli też coś dla ducha – o 13.00 wszyscy wysłuchają koncertu Kapeli Łęczyckiej. Godzinę później będzie można poczuć emocje podczas gonitwy lajkoników za lisem.
   
  W programie wydarzenia znalazły się także m.in. stałe elementy znane z festynów łowieckich, takie jak: degustacje potraw z dziczyzny oraz kiermasze i wystawy rękodzieła. Lubiący rywalizację będą mogli spróbować swoich sił w którymś z konkursów ekologicznych albo kulinarnym pod nazwą „Królewski pasztet”.

   
  Migawki z ubiegłorocznego hubertusa łęczyckiego można zobaczyć na filmie poniżej. Z kolei plakat reklamujący obchody 2017 znajduje się TUTAJ.
   
  Red., Fot. Wojciech Misiukiewicz

   

 • Rozpoczynamy głosowanie na najciekawsze parostki!

  Rozpoczynamy głosowanie w siódmej edycji konkursu i firmy Swarovski Optik na najciekawsze parostki. Będzie ono trwać do 20 listopada.

  Zarejestrowani użytkownicy mogą oddać wyłącznie jeden głos w ciągu doby na każde zdjęcie. Aby zagłosować, wystarczy kliknąć ikonkę


  Dziesięciu najlepiej ocenionym trofeom członkowie komisji konkursowej niezależnie od siebie przyznają punkty od 1 do 10. Myśliwy, którego parostki zdobędą największą liczbę punktów, otrzyma nagrodę główną – lornetkę SLC 8x42 Swarovski, ufundowaną przez firmę Swarovski Optik. Dla pozostałych finalistów przewidzieliśmy nagrody pocieszenia.

  Rozstrzygnięcie konkursu opublikujemy w styczniowym numerze .

  Galerię konkursową można obejrzeć TUTAJ. Pełen regulamin konkursu na najciekawsze parostki znajduje się zaś TUTAJ.

  Red., Fot. Archiwum

 • Atrakcje II Jarocińskiego Festiwalu Kultury Łowieckiej w Tarcach

  Po udanej ubiegłorocznej pierwszej odsłonie Jarocińskiego Festiwalu Kultury Łowieckiej, która zbiegła się z 100. rocznicą wybuchu powstania wielkopolskiego, organizatorzy wydarzenia zakasali rękawy i z impetem zabrali się do przygotowań jego kontynuacji. Druga edycja została zaplanowana na niedzielę 6 października br. i odbędzie się w malowniczej scenerii parku pałacowego w Tarcach. Festiwal współorganizują cztery koła łowieckie: nr 82 „Jeleń” w Poznaniu, nr 25 „Ryś” w Białobłotach, nr 24 „Szarak” w Kotlinie i nr 22 „Bażant” w Dobrzycy. Decyzją OZD w Kaliszu wydarzenie zostało w tym roku wsparte finansowo przez tamtejszy zarząd okręgowy.

   
  Tym razem nie zabraknie nawiązań do 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Do grona Dian Polskich w damskich strojach myśliwskich noszonych od XVIII w. do dwudziestolecia międzywojennego dołączy 25. Pułk Ułanów Wielkopolskich, który brał udział w kampanii wrześniowej, wraz z grupą rekonstruktorów powstania wielkopolskiego. Piękne kobiety i przystojni żołnierze na koniach przedstawią sylwetki bohaterów ziemi wielkopolskiej. Walkę myśliwych-żołnierzy o odzyskanie niepodległości zobrazuje przygotowany na tę okazję laser show. Tego dnia odbędzie się także premiera filmu „W kniei i na salonach” poświęconego znanym polującym dianom, a zrealizowanego w ramach projektu „Tarce”. Aktorzy i aktorki, a wśród nich znani i lubiani myśliwi, wystąpią ponadto w pokazie mody z planu zdjęciowego.
   
  Spotkanie nabierze też w pełni międzynarodowego charakteru za sprawą zaproszonych do udziału nemrodów z Białorusi, Węgier oraz Austrii. Zaprezentują oni kulturę łowiecką swoich narodowości.
   
  Impreza rozpocznie się o godz. 12.00 od mszy św. w intencji poległych bohaterów myśliwych i żołnierzy. Następnie nie zabraknie sprawdzonych i dobrze przyjętych w ubiegłym roku punktów programu: pokazów wabiarzy jeleni, prezentacji psów ras myśliwskich i ptaków drapieżnych, strzelnicy łuczniczej PSMŁ, wystawy pojazdów terenowych, degustacji dziczyzny, mody myśliwskiej, kolekcji zrzutów, a także konkursu budowy ambon dla kół łowieckich. Niezależnie od ostatniego z wymienionych wydarzeniu mają towarzyszyć również pokazy pilarzy. Najmłodsi trafią natomiast pod skrzydła edukatorów łowieckich i sprawdzą się w przyrodniczo-łowieckich konkursach. Dla rodzin przewidziano darmowe przejażdżki bryczką oraz kontakt z żywymi zwierzętami. Płatne będą natomiast loty helikopterem oraz balonem. Podczas imprezy zostanie także przeprowadzona zbiórka krwi w ramach akcji „Darz Bór – dasz krew”. Festiwal zakończą wspólne pieczenie kiełbasek z dziczyzny nad ogniskiem i koncert Agnes Violin, wirtuozki diamentowych skrzypiec elektrycznych.
   
  Kulinarną osobowością imprezy tym razem będzie doskonale znany z łamów Wojciech Charewicz, a oprawę muzyczną zapewni wielokrotnie utytułowany Zespół Sygnalistów Myśliwskich Akteon Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie. sprawuje patronat medialny nad festiwalem.
   
  Bieżące informacje o wydarzeniu są dostępne na Facebooku (@JarocinskiFestiwalKulturyLowieckiej).
   
  Red., Fot. archiwum