strona główna

Kalendarium wydarzeń

Kalendarium wydarzeń 12.2018

 • Konferencja pt. „Trudne tematy w edukacji przyrodniczo-leśnej”

  6–7 grudnia br. w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej SGGW w Rogowie (CEPL) odbędzie się konferencja pt. „Trudne tematy w edukacji przyrodniczo-leśnej” w ramach spotkań z cyklu „Współczesne zagadnienia edukacji leśnej społeczeństwa”, w tym roku przygotowanych już po raz 21. Organizatorami konferencji są: Leśny Zakład Doświadczalny SGGW, CEPL, Wydział Leśny SGGW w Warszawie oraz Dyrekcja Generalna LP i PZŁ.

  Jednymi z obszerniej poruszanych zagadnień będą problematyka tłumaczenia racji, dialog i dążenie do porozumienia ze społeczeństwem w związku z prowadzeniem gospodarki łowieckiej, współcześnie budzącej wiele kontrowersji. Zostaną jej poświęcone dwie z pięciu sesji: „Wizerunek leśników, myśliwych i ekologów w opinii publicznej” oraz „Rola i miejsce edukacji łowieckiej w edukacji przyrodniczo-leśnej społeczeństwa”. W ich ramach pojawi się kilka ciekawych referatów, a wśród nich wystąpienie przygotowane przez współpracowników redakcji – naszego korespondenta Andrzeja R. Krysztofińskiego oraz Wojciecha Bołoza, znanego z łamów czasopisma przede wszystkim jako współtwórca kąśliwych, ale zarazem pouczających felietonów. Pierwszy z autorów jest członkiem Państwowej Łowieckiej Komisji Egzaminacyjnej w Miśni (Saksonia), drugi zaś – Komisji Kultury i Tradycji Łowieckiej przy ZO PZŁ w Wałbrzychu. Wygłoszą oni referat zatytułowany „»Myśliwski bambizm« – dylematy i sprzeczności w przekazie oraz społecznym postrzeganiu myśliwych, polowania, łowiectwa”. W gronie prelegentów znaleźli się także rzecznik ZG PZŁ Diana Piotrowska (referat „Wizerunek myśliwego w XXI wieku, czyli łowiectwo w oczach Polaków” i współautorstwo prelekcji „Dziczyzna – klucz do poprawy wizerunku myśliwych czy ołowiowa bomba?”) oraz reprezentujący Wydział Leśny UP w Poznaniu prof. Maciej Skorupski i dr Anna Wierzbicka (referat „Co kształtuje podejście społeczeństw do łowiectwa?” oraz współautorstwo prelekcji „Nie dla polowań w Puszczy Zielonka – studium przypadku konfliktu między myśliwymi a społecznością lokalną”).

  W sesji „Problemy edukacji na terenach przyrodniczo cennych” pojawią się ponadto leżące w kręgu zainteresowań myśliwych tematy związane z wilkiem: „Ochrona wilka (Canis lupus L.) w Polsce a postawa społeczna” (zespół autorów z UP w Poznaniu, Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku oraz RDLP i SGGW w Warszawie) oraz „Wilk – polowania na Litwie” (Renata Špinkytė-Bačkaitienė z Uniwersytetu w Kownie). Zagadnienia łowieckie będą prezentowane również w sesji posterowej.

  Pierwszy dzień obrad zakończy pokaz połączony z nauką naśladowania głosów zwierząt, który poprowadzi Sławomir Pawlikowski. Z kolei drugi dzień ma przebiegać w formie warsztatowej. I w jego trakcie nie zabraknie tematyki związanej z gospodarowaniem zwierzyną. Krzysztof Lechowski, znawca myśliwskich kulinariów, poprowadzi bowiem warsztaty zatytułowane „Dzika kuchnia – »oswajamy dziczyznę«!”.
   
  Konferencja ma charakter otwarty. Aby zgłosić swój udział, należy wypełnić kartę zgłoszenia i odesłać ją do 30 listopada br. Koszt uczestnictwa wynosi 425 zł i obejmuje 1 nocleg, wyżywienie, materiały konferencyjne oraz wpisowe. Szczegóły dotyczące zapisów oraz program wydarzenia można znaleźć TUTAJ.
   
  Red.