Ryczałt nie tylko za odstrzał sanitarny, lecz także za polowanie

Ryczałt nie tylko za odstrzał sanitarny, lecz także za polowanie
Grudzień 05 15:27 2018 Wydrukuj

Minister rolnictwa i rozwoju wsi niedawno podpisał nie tylko rozporządzenie wprowadzające kilkusetzłotowy ryczałt za odstrzał sanitarny dzików. Przypomnijmy, że jest to kwota brutto w wysokości 650 zł za każdą loszkę przelatkową i lochę oraz 300 zł za pozostałe dziki. Zgodnie z opublikowanym tego samego dnia, tj. 23 listopada, rozporządzeniem zmieniającym zapisy obowiązującego w 2018 r. „Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie” (ten dokument został skierowany do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych już 5 lipca br.) rekompensaty w tej samej wysokości będą przysługiwały zarządcom i dzierżawcom obwodów łowieckich, a także dyrektorom parków narodowych za każdego dzika upolowanego w granicach stref z obostrzeniami wyznaczonymi decyzją KE oraz w obrębie obszaru WAMTA (gminy w całości lub części położone w pasie do 100 km od granicy Polski z Rosją, Litwą, Białorusią i Ukrainą oraz w pasie do 100 km od zewnętrznej granicy obszaru objętego ograniczeniami lub obszaru zagrożenia, tj. stref czerwonej i niebieskiej, na których terenie będzie realizowana wzmożona redukcja dzików).

 
Jak w rozmowie z poinformował główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk, obowiązywanie tego programu, wraz z przyjętymi stawkami rekompensat za upolowane dziki, zostanie przedłużone na przyszły rok (jednak projekt rozporządzenia w tej sprawie jeszcze nie trafił do konsultacji).
 
Za sprawą zmian wprowadzonych w programie zakazano dokarmiania dzików w całym kraju (ten zakaz nie obejmuje nęcenia). Wprowadzono także odpłatności dla dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich, dyrektorów parków narodowych oraz zarządców lasów miejskich za każdego zgłoszonego inspekcji weterynaryjnej padłego dzika znalezionego w toku poszukiwań prowadzonych przez myśliwych lub „pracowników służb leśnych” (nie dotyczy to dzików pochodzących z wypadków komunikacyjnych). Będzie to kwota brutto równa 200 zł w strefach z obostrzeniami (gdzie utylizacja padliny zostanie dofinansowana dodatkowo kwotą 170 zł przez powiatowego lekarza weterynarii), a o połowę mniej na pozostałym obszarze Polski. 700 zł za każdego dzika otrzyma z kolei wykonawca nakazu przeprowadzenia odłowu tego gatunku, uśmiercenia schwytanych osobników oraz transportu i utylizacji zwłok.
 
Zmieniony program do grupy odbiorców kampanii informacyjnej o ASF-ie wprowadził podmioty świadczące usługi z zakresu przewozu osób, w tym operatorów portów lotniczych i portów morskich, operatorów biur podróży, a także podmioty świadczące usługi pocztowe i kurierskie.
 
Red., Fot. Red Squirrel/Shutterstock

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.