Tablice ostrzegawcze na zbiorówkach wg ustalonego wzoru od 15 października

Tablice ostrzegawcze na zbiorówkach wg ustalonego wzoru od 15 października
Październik 09 14:38 2018 Wydrukuj

Wprowadzone zgodnie z wymogiem zawartym w nowelizacji Prawa łowieckiego z marca br. rozporządzenie ministra środowiska ws. tablicy ostrzegawczej o polowaniu zbiorowym zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 9 października i wejdzie w życie pięć dni od tego terminu, tj. 15 października, choć obowiązek znakowania spoczywał na myśliwych od samego początku sezonu zbiorówek. W dokumencie szczegółowo określono wzór tablicy. Sprecyzowano również sposób rozmieszczenia tablic w terenie.

 
Muszą one stanąć w odległości nie mniejszej niż 200 m i nie większej niż 1000 m od granicy obszaru, na którym odbywa się pędzenie, przy czym jeśli granica obwodu łowieckiego znajduje się w odległości mniejszej niż 200 m od granicy tego obszaru, to ostrzeżenie ma zostać umiejscowione na granicy obwodu. W myśl rozporządzenia tablice należy ustawić tam, gdzie jest to uzasadnione koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa osób postronnych, m.in. na parkingach leśnych, przy szlakach turystycznych lub w miejscach zebrań publicznych. Trzeba ponadto zadbać o ich dobrą widoczność.
 
Tablice ostrzegawcze mają zostać umocowane tak, aby ich środek znalazł się na wysokości 160 cm od poziomu gruntu, a także w sposób utrudniający ich zdemontowanie przez osoby postronne. Należy je rozmieścić w łowisku nie wcześniej niż na dobę przed rozpoczęciem zbiorówki i zdjąć niezwłocznie, nie później niż dobę po jej zakończeniu.
 
Rozporządzenie uregulowało też, z jakiego materiału mają zostać zrobione tablice. Jest to masa plastyczna ze spienionego polichlorku winylu (PCW) albo ze stalowej ocynkowanej lub aluminiowej blachy w kształcie prostokąta o wymiarach 600 x 400 mm. Tło musi mieć kolor żółty, obramowanie zaś – czerwony. W górnej części centralnie umieszczone jest białe koło z czerwonym obramowaniem i centralnie umieszczonym znakiem wykrzyknika (również w kolorze czerwonym). Poniżej znajduje się napis „UWAGA”, a pod nim „POLOWANIE”.
 
Treść rozporządzenia, w tym dokładne parametry tablicy ostrzegawczej, można znaleźć TUTAJ.
 
Red., Fot. Archiwum

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.