Szacowanie szkód wraca do myśliwych – senat uchwalił zmianę w Prawie łowieckim

Szacowanie szkód wraca do myśliwych – senat uchwalił zmianę w Prawie łowieckim
Lipiec 13 16:21 2018 Wydrukuj

Senatorowie nie oddali się pogłębionej refleksji nad zmianą ustawy Prawo łowieckie w zakresie szkód łowieckich, nowelizowanej wespół z ustawami o lasach oraz o jednostkach doradztwa rolniczego. Na posiedzeniu 11 lipca z sali plenarnej padło zaledwie jedno pytanie do sprawozdawcy (dlaczego zgłoszenie ma trafiać do zarządców i dzierżawców obwodów, a nie np. do ODR-ów jak poprzednio, i skąd taka zmiana). Nikt nie zadał pytań przedstawicielowi rządu ani nie zabrał głosu w ramach dyskusji. Zresztą nie było nad czym deliberować.

 
Ustawa uchwalona przez sejm 15 czerwca została następnie 26 czerwca bez żadnych uwag zaaprobowana przez senacką Komisję Środowiska. W trakcie jej posiedzenia napomknięto, czy szacowania szkód łowieckich nie mogłyby wykonywać gminne komisje oceniające szkody powstałe w wyniku suszy. Do takiej propozycji negatywnie ustosunkowała się wiceminister środowiska Małgorzata Golińska, argumentując, że wprowadzane poprawki mają na celu odebranie gminom obowiązków, którym wbrew początkowym założeniom nie dadzą rady podołać. Zupełnie zignorowana została natomiast sugestia dalej idących zmian w Prawie łowieckim naprawiających sytuację spowodowaną ostatnią nowelizacją. Członkowie komisji wysłuchali zapewnień wiceminister Golińskiej o tym, że procedowana nowela jest bardzo potrzebna i uzasadniona interwencjami m.in. sołtysów w resortach środowiska oraz spraw wewnętrznych i administracji. Polega ona w głównej mierze na przypisaniu zadań, które 1 kwietnia nałożono na przedstawicieli urzędów gmin i jednostek pomocniczych gmin, reprezentantom ośrodków doradztwa rolniczego właściwym ze względu na miejsce powstania szkody. Dodatkowo wprowadzono system finansowania ich obecności (zryczałtowany zwrot kosztów udziału zostanie określony w rozporządzeniu) podczas szacowania szkód łowieckich ze środków funduszu leśnego, będącego w dyspozycji Lasów Państwowych. Jak wspomniała wiceminister Golińska, delegowanie pracowników ODR-ów zaaprobował resort rolnictwa, z zastrzeżeniem udzielenia im wsparcia finansowego na ten cel (przeciwnicy tego pomysłu podnosili m.in. niedoinwestowanie i niedobory kadrowe w tej instytucji).
 
Proces likwidacji szkód łowieckich podobnie jak w poprzednim systemie mają prowadzić dzierżawcy i zarządcy obwodów, a udział w nim rolnika lub przedstawiciela ODR-u nie będzie konieczny. Tak jak jeszcze do niedawna to do myśliwych wpłyną zgłoszenia szkód i na nich spocznie obowiązek spisania (jak to określono – niezwłocznie po zakończeniu oględzin i szacowania ostatecznego) protokołu. Procedura odwoławcza z udziałem nadleśniczych pozostaje bez zmian.
 
Głosowanie w senacie nad zmianą Prawa łowieckiego odbyło się w piątek 13 lipca. Przyjęto ją stosunkiem głosów 77 za i 1 przeciw (Ryszard Bonisławski z PO). Wstrzymało się 3 senatorów. Ustawę skierowano teraz do podpisu prezydenta. Zmiany wejdą w życie 14 dni od opublikowania dokumentu w Dzienniku Ustaw.
 
Nowe regulacje na podstawie ustawy przyjętej przez sejm omówił Miłosz Kościelniak-Marszał na łamach nr 7/2018 (artykuł pt. „Projekt nowelizacji procedury szacowania szkód” można pobrać TUTAJ).


AKTUALIZACJA: Prezydent Andrzej Duda 26 lipca br. podpisał zmianę Prawa łowieckiego (nowelizującą także ustawy o lasach i jednostkach doradztwa rolniczego), która wprowadza nowe reguły szacowania szkód łowieckich z udziałem reprezentantów ośrodków doradztwa rolniczego. W Dzienniku Ustaw została ona opublikowana 8 sierpnia, wobec czego wejdzie w życie 23 sierpnia (14 dni od dnia ogłoszenia). Z treścią dokumentu można się zapoznać TUTAJ.
 
Tekst i zdjęcia ADP

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.