Prezydent podpisał nowelizację Prawa łowieckiego

Prezydent podpisał nowelizację Prawa łowieckiego
Marzec 30 20:17 2018 Wydrukuj

29 marca br. prezydent RP Andrzej Duda zakończył proces legislacyjny i podpisał ustawę z 22 marca 2018 r. o zmianie ustawy Prawo łowieckie oraz niektórych innych ustaw (ustawy o lasach, ustawy o izbach rolniczych, ustawy o broni i amunicji, ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów; jednocześnie uchylono ustawę z 22 czerwca 2016 r. o zmianie Prawa łowieckiego, która wprowadzała nowe rozwiązania z zakresu szacowania szkód łowieckich).

 
 
Dzień później, tj. w piątek 30 marca, została ona podana do publicznej wiadomości przez publikację w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z uchwalonym w jej treści zapisem wchodzi ona w życie z dniem 1 kwietnia (przepisy przejściowe dotyczą obowiązywania planów łowieckich oraz dotychczasowych umów dzierżawy obwodów łowieckich, a także uchwalenia nowego statutu i wyboru władz PZŁ). W wygłoszonym 30 marca br. oświadczeniu prezydent Duda poinformował o zgłoszeniu weta i skierowaniu do ponownego rozpatrzenia przez sejm ustawy degradacyjnej (o pozbawieniu stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943–1990 swoją postawą sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu). Ani słowem nie wspomniał o Prawie łowieckim. Tym samym zignorował głos myśliwych, a także krajową i międzynarodową krytykę rozwiązań godzących w zachowanie tradycji oraz możliwość sprawnego i zgodnego z prawem wykonywania polowań, w tym pojawiające się zastrzeżenia co do zgodności części uchwalonych przepisów z konstytucją.
 
Przypomnijmy, że projekt dokumentu trafił do sejmu jako przedłożenie rządowe 15 listopada 2016 r. W pracach nad nowelizacją Radę Ministrów reprezentował początkowo minister środowiska Jan Szyszko, a po rekonstrukcji rządu przeprowadzonej na początku tego roku – jego następca Henryk Kowalczyk, który zaproponował słynny już „rozsądny kompromis” do treści ustawowych rozwiązań. Kończące prace nad ustawą poprawki senatu zostały rozpatrzone przez sejm 22 marca br.
 
Z pełną treścią nowelizacji można się zapoznać TUTAJ.
 
Red., Fot. KPRP

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.