Zalegalizowana elektroniczna książka ewidencji i wciąż nierozstrzygnięte szkody łowieckie…

Zalegalizowana elektroniczna książka ewidencji i wciąż nierozstrzygnięte szkody łowieckie…
Grudzień 15 09:56 2017 Wydrukuj

Sala im. Konstytucji 3 Maja, w której 14 grudnia br. odbywało się ostatnie posiedzenie podkomisji nadzwyczajnej pracującej nad rządową nowelizacją Prawa łowieckiego, świeciła pustkami. Zmiany najważniejsze z punktu widzenia organizacji przyrodniczych zostały już przegłosowane, a ponadto równolegle Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi procedowała specjalną ustawę zakaźną. Część posłów musiała więc wybrać, w którym posiedzeniu weźmie udział.
 
Podkomisja łowiecka przyjęła dwa istotne rozwiązania. Pierwszym z nich była zmiana w art. 42b Prawa łowieckiego, która wprowadza do stosowania elektroniczną książkę ewidencji pobytu myśliwych na polowaniu (jako alternatywę dla książki papierowej). Bez sprzeciwów przeszedł także zapis wyłączający z prawa uzyskania odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne właścicieli lub zarządców nieruchomości, na których ustanowiono zakaz wykonywania polowań.
 
Prace nad poprawką dotyczącą kwestii szacowania szkód łowieckich (przypomnijmy, że zgodnie z propozycją poseł Anny Paluch z PiS-u szacowaniem zajmą się zespoły złożone z przedstawicieli: dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich, jednostki pomocniczej gminy oraz poszkodowanego, a pierwszą instancją odwoławczą ma być nadleśniczy) zostały odłożone do czasu rozstrzygnięcia losów ustawy zakaźnej (ta jest już po drugim czytaniu w Sejmie – więcej o jej założeniach pisaliśmy TUTAJ). Jak poinformowała przewodnicząca podkomisji poseł Anna Paluch, wciąż napływają zastrzeżenia do treści tej ustawy. Będzie ona rozpatrywana 8 stycznia, w przeddzień pierwszego posiedzenia Sejmu w 2018 r.
 
Do momentu uchwalenia nowego rozwiązania szkody będziemy szacować po staremu. Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2018, która do 1 stycznia 2019 r. odracza powstanie (zgodnie z nowelizacją Prawa łowieckiego z czerwca 2016 r.) Funduszu Odszkodowawczego, czeka na zatwierdzenie przez prezydenta. Ten zapewne złoży swój podpis już niebawem.
 
Relację z poprzedniego posiedzenia podkomisji pracującej nad nowelizacją Prawa łowieckiego można znaleźć TUTAJ.
 
Red., Fot. MarianneHydalsvik/Fotolia

 

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.